Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Žvýkačková obsese vládne světem: jsou žvýkačky prospěšné, nebo ne?

Také rádi žvýkáte? Kdo ne! Navíc podle reklam je takové žvýkaní neuvěřitelně prospěšné pro zdravý chrup. Kde je pravda? A podaří se nám obalit svět do jedné velké žvýkačkové bubliny?

Foto: zvykacky

Vybavují se vám  vzpomínky na prožvýkané dětství?, Zdroj: sxc.hu

Je ti vedro? Kup si Pedro! Taky jste tenhle rým(-šprým) používali a dodnes občas používáte? I když už po sto padesáté není moc šprýmovní? Co naplat. Vzpomínky z dětství jsou nezapomenutelné a je milé si je občas připomínat. Oblíbená chuť tutti frutti nás jako malé caparty nenechávala chladnými. A co teprve ty parádní bubliny, které jsme si co chvíli nechali s nadšením rozprásknout do obličeje! To byla švanda!

Moc fajn byly taky kulatý žvejky. Ještě v dnešní době občas vidím urputně se sápající dítě po ruce matčině, aby dosáhlo na pestrobarevnou dobrotu. Ale znáte mámy! Všechny jsou stejné: „Jenom jednu!“ Copak nechápou, jak traumatizující to je, rozhodnout se jen pro jednu barvu?

Historie žvýkání

Dnes už existují historické nálezy, které potvrzují to, co si mysleli vědci i v době, když ještě žádné takové nálezy nebyly: lidé žvýkají od pradávna. Je jim to jaksi přirozené. Prý to působí relaxačně a stimuluje to mozkovou činnost…

Již před mnoha tisíci lety se usilovně žvýkalo všechno možné. Od pryskyřice ze stromů po jejich listy. A zatímco na takových žvýkačkách, které mohly mít částečně i léčebné účinky, si někteří gurmáni možná i trochu pochutnali, o parafinové žvýkačce, která byla vynalezena začátkem 19. století, se to asi říct nedalo.

The YouTube ID of JTM9HlFiawk&feature is invalid.

Teprve roku 1871, kdy si jistý vynálezce, pan Adams, dal patentovat stroj na výrobu žvýkaček poté, co se mu omylem podařilo uvařit žvýkačku ze šťávy z gumovníku, se rozjel výhodný žvýkačkový byznys. A byl to i právě zmíněný Adams, kdo vměstnal do podivné gumovité hmoty i jakési příchutě: lékořice a tutti frutti.

Nebudu vás už unavovat dalšími historickými fakty. Jen dodám, že nápad žvýkačky s příchutí máty peprné byl nápad obyčejného prodavače popcornu Williama Whitea a také to, že komu nic neříká jméno Wrigley, ten jakoby v dnešním rozžvýkaném světě ani nebyl…

Co obsahují dnešní žvýkačky?

Složení žvýkaček by mohlo leckoho vyděsit. Nachází se tam ingredience jako: arabská guma, Aspartam, Acesulfam, Isomalt, Mannitol a další nepěkně znějící dobroty. Většina z toho jsou umělá sladidla. Protože aby žvýkačka mohla pomáhat proti vzniku zubního kazu, musí být logicky bez cukru. V rámci zdravé zubní hygieny, kterou vám vnucují reklamy, ale někdy žvýkáte nezdravá až zdraví škodlivá umělá sladidla.

Ale nechci vás jen děsit. V obchodech se zdravou výživou koupíte i zdraví naprosto neškodné žvýkačky, i když si za ně budete muset trochu připlatit.

Bin you gum! Budou se platit daně za žvýkačky?

Na žvýkačkovou obsesi doplácí každý. I ten, kdo nežvýká. Taky se vám už určitě někdy stalo, že jste se přilepili k chodníku a jako památku na tento pěkný okamžik jste si to od té doby po světě štrádovali s bílým flekem na podrážce. Koho by to nenaštvalo? Člověk může šlápnou do lecčeho, ale i leccos se dá poměrně snadno umýt. Zato žvýkačka – ta drží!

Žvýkačka je prostě guma a v přírodě se dost těžko rozloží, natož aby ji lidské tělo strávilo. Proto se doporučuje: nepolykat! A pokud už ji omylem spolknete, nepanikařte! Nežeňte se hned chirurgovi na stůl, aby vám ji z žaludku vyřízl. Pokud žvýkačky nekonzumujete tímto způsobem pravidelně, mělo by si s tím tělo poradit klasicky: vyvede ji ven.

V přírodě ale žvýkací guma zůstane. V Čechách existují specializované firmy, které nabízejí čištění chodníků speciálními stroji na odstranění žvýkaček. Využívají je vedení obchodních center apod. Návodem, jakým způsobem zacházet s již použitou žvýkačkou, který bývá občas na balení uveden, se málokdo řídí, a tak mají čističi žvýkaček plné ruce práce.

Přitom si v roce 2004 v Čechách jeden podnikavý chlapík nechal patentovat papírky na žvýkačky. Fungovaly by jako příslušenství: k balení žvýkaček si prostě koupíte i balení papírků, do kterých postupně budete použité žvýkačky balit a vyhazovat. Že se jeho patent nesetkal s úspěchem u široké veřejnosti je už dnes, po sedmi letech, evidentní. K chodníkům se vesele lepíme dál.

V Irsku se vážně uvažovalo o zavedení daně za žvýkačky. V současné době to řeší alespoň plakátovací kampaní, která upozorňuje na možnost uložení pokuty 150 Euro, pokud nebudete „Bin your gum“, tedy nevyhodíte svou žvýkačku do koše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Žvýkačková obsese vládne světem: jsou žvýkačky prospěšné, nebo ne?