Po nekonečných měsících zimy přichází barvy, slunce, teplo a několikavrstevnaté oblečení je dočasně zahrabáno na dno skříně. Nic tedy nebrání myšlenkám zabloudit do Středomoří a zatoužit po nákupu letních šatů, které při chůzi po písečné pláži lehce rozevlaje mírný vítr od moře.
Emilio Pucci a Peter Dundas, Zdroj: emiliopucci.com
Vidíte se ve svých vysněných modelech? A právě tyto mořské šaty ukázal světu norský návrhář značky Emilio Pucci Peter Dundas na zářijovém týdnu módy v Miláně. Uměleckým ředitelem této značky byl jmenován v roce 2008. Na první pohled by se mohlo zdát, že si Peter vzal příliš velké sousto. Měl za úkol udržet standard značky a navíc převzal žezlo po francouzském návrháři Christianu Lacroixovi. Ale první dojmy bývají často zavádějící.
Alespoň v případě Petera Dundase tomu tak zcela určitě je. Svojí prací každou sezónu dokazuje, že tato italská značka moc dobře věděla, proč právě jeho postavit do čela módní sekce.
Tak šel čas, Emilio Pucci v 50. a 70. letech
Věhlas si Emilio Pucci vydobyl v padesátých letech pohodlnými a vzdušnými materiály a hlavně hodně barevnými vzory. A v této tradici pokračovali i jeho následovníci.
Italský šlechtic
Emilio Pucci se narodil do šlechtické rodiny v roce 1914 ve Florencii a pyšnil se titulem markýz di Barsento. Nebyl jen módním návrhářem, ale i politikem a vášnivým sportovcem. V roce 1947 se náhodně objevil na snímku módní fotografky Toni Frissell v kombinéze, kterou si sám navrhl. A tím se ocitl na startovní čáře módní kariéry. Je považován za autora capri kalhot a elastické látky s obchodním názvem emilioform (směs žerzeje a příze helanca).
Vzpomínka na letní dovolenou, v Čechách je to ale obvykle léto v kalhotách
Na elegantní dámskou módu měl Emilio podobné požadavky jako na sportovní oblečení. Tvořil jednoduché linie a v padesátých letech ženské tělo osvobodil od těžkých materiálů. Vznikly tak lehké vzdušné šaty s abstraktními vzory. Nebylo divu, že si jej ženy oblíbily, stály přece na prahu sexuální revoluce v podobě šedesátých let a feministické vlny v sedmdesátých a osmdesátých letech.
Návrat lesku a slávy
V roce 1992 Emilio Pucci zemřel a věhlas značky začal pomalu uvadat. Jeho dcera Laudomia se proto rozhodla prodat 70 % podniku koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy. A tak se italská šlechtická značka pomalu prodírala z módního propadliště zpět na výsluní. Svou nemalou zásluhu na tom měl i Christian Lacroix a nyní Peter Dundas.
Šaty jako stvořené pro parné dny
Jarní sezóna je v plném proudu a léto už pomalu vystrkuje svoje slunečné růžky. Pohled na kolekci kopírující představy o létě je tak tím pravým lákadlem pro nákupy. Pro kolekci jaro/léto 2011 si Peter vypůjčil některé prvky ze sedmdesátých let v podobě dlouhých rozevlátých šatů s volány, řasením a pestrými vzory. Od mořského blues se návrhář přesunul do Indie na trh s kořením a všechny tyhle barvy vměstnal do návrhů.
Pro dny, kdy se léto chová jako rozmazlené dítě a čeká nás přísun deště a chladna, si Peter přichystal safari košile s koženým šněrováním, krátké blejzry, béžové paleto nebo úzké kostýmky. Mezi modely se mihly i háčkované šaty, pro které by stálo zato popřemýšlet nad jarní dietou. A nebo si obléct dlouhé modré šaty s krajkou, projít se po pláži, zastavit se v taverně a žít. A přestat snít.