V magazínech, na internetu, v televizi! Všude se píše nebo mluví o běhání. Není divu, jelikož běháním zformujete postavu, do školy nebo do práce budete chodit s energií, kterou vám ostatní budou závidět a vám to napraví sebevědomí.
Zapojte zadek, spolu s kyčlemi budou fungovat jako tlumiče, Zdroj: sxc.hu
Mnozí dali joggingu šanci, ale nevydrželi u něj dlouho. Potíž je v tom, že člověk neznalý jistých pravidel, dělá spoustu chyb. A spíš než aby hledal příčinu, zabalí to. Často se stává, že se objeví bolest zad, kolen, jste nepříjemně údychaní a běhání je tzv. neekonomické.
Pokud chceme běhat efektivně, musíme zvítězit nad gravitací
Abychom běhali více efektivně, musíme posílit svalstvo a zvítězit nad gravitací, která nás tlačí k zemi. Vzpřímený postoj je základem. Od toho se odvíjí i správné dýchání. Logicky: Pokud jsme shrbení, dýchá se nám těžko. Na dlouhý, nenucený a hluboký dech můžeme zapomenout.
Dýchání patří mezi další gró běhání. Bez dlouhého dechu není dlouhého běhu. Tomuto tématu je třeba věnovat celý článek, a na ten se těšte příště..
Bez posílených svalů v těle se neobejdete. Anebo obejdete, ale budete neustále funět a běhání si nikdy neužijete. Některé svaly se spíše zkracují, jiné zase ochabují. Je třeba se trochu prokousat anatomií lidské těla.
Trup je náš střed – z něj vychází veškerý pohyb. Čím posílenější vnitřní svalstvo, tím ladnější pohyb. Viděli jste někdy baletku s těžkopádnou chůzí? Náš vyvinutý střed se právě na chůzi pozná, takže pokud máme pocit lehké chůze, v běhání by se to také mělo projevit a naopak.
Balanční cviky vám zpevní břišní svalstvo
Posilujte břišní svaly! Balanční cviky pomáhají posílit vnitřní svaly, které vůlí nikdy nedokážeme zpevnit. Začnou pracovat samy, když je člověk na nerovném povrchu, když balancuje. Natahovací guma Thera band se také vřele doporučuje. Odporem gumy při cvičení neposilujete jen povrchové svaly, ale právě již zmíněné vnitřní.
S takovou technikou můžete rovnou vyběhnout na běžeckou dráhu
K trupu patří i zádové svaly. Kulatá záda při běhání indikují zkrácené prsní svaly a ochablé svaly mezi lopatkami. Tento fenomén se projevuje hlavně u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, u studentů, kteří sedí x hodin zkroucení na přednáškách a aktivní pohyb po škole jim nic neříká.
S ochablými zády posouváte střed těla dopředu, a tím běháte přes špičky, ruce už nemohou tak dobře pracovat, hrudník je zakulacený, takže se zhorší dýchání a pánev je až moc podsazená, což vede ke kratšímu kroku. Zní to děsivě. A hlavně vůbec ne zdravě! A běhání je přece jeden z nejzdravějších pohybů.
Další skupinou, kterou je třeba zmínit, jsou hýžďové svaly. Snadno ochabují, což zná asi každá ženská. Naproti nim je bedrokyčelní sval, který tíhne ke zkracování. Pokud tyto svaly neoživíme, běhání pro nás bude opět peklo.
Zapojte zadek!
Běžec není schopen správně dokončit odrazový nápon, více tak „sedí“, dochází ke zkrácení kroku a potažmo ke snížení efektivity běhu. Zadek prostě vůbec nezapojíte a kyčle nefungují jako tlumiče. Přetěžujete tak zbytečně kolena a kotníky.
Ač se to může zdát na první pohled zvláštní, je nutné posílit i stehenní a lýtkové svaly, i když jsou už při běhu maximálně zapojovány. Ulevíte si tak např. od bolesti kolen.
Takže vážení, zahřejte se, protáhněte se a vyběhněte při nejbližší příležitosti. Doma si pak ještě zaposilujte a uvidíte, že se na příští trase budete cítit mnohem lépe.