Zlaté rybky jsou údajně schopny rozeznávat rozdíly v muzice. Ukázal to pokus na skladbách Johanna Sebastiana Bacha a Igora Stravinského, který uskutečnil výzkumný tým na univerzitě Keio v japonském Tokiu.
Počínaly by si rybičky stejně i při poslechu moderní muziky? Zdroj: sxc.hu
Vědci zjištění docílili pomocí korálků, které zavěsili na nitě a ponořili je do akvária. Testovaným rybičkám pak přehrávali dvacetivteřinové úseky obou skladeb a pokaždé, když je přepnuli, měla rybka za korálek zatahat a dát tak najevo, že změnu zaznamenala.
Výsledek byl překvapující – v sedmdesáti pěti pokusech ze sta se rybičkám podařilo jednotlivé stopy rozeznat. „Můžeme tudíž s jistotou konstatovat, že je tento druh živočichů schopen komplexní akustické prvky odlišovat,“ říká vedoucí projektu doktor Kazutaka Shinozuka.
Klasiky si pletou i lidé
Souběžně s tímto objevem přišli tokijští vědci i na to, že ryby dávají v hudbě najevo určité individuální preference. Každého experimentu se totiž měly účastnit všechny čtyři rybičky v akváriu, často se ale stávalo, že během té či oné stopy alespoň jedna z rybiček nejevila o účast zájem, dokud nezazněla stopa následující.
Pokus tak přispěl k vyvracení mýtů o tom, že jde o jednoduchá stvoření s nízkou inteligencí. „Hudba samotná pro ně pravděpodobně žádný význam nemá, celý objev jim ale může být prospěšný z evolučního hlediska,“ tvrdí Shinozuka a dodává, že on sám od sebe doteď Bacha a Stravinského rozeznal jen těžko.