Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Zkouškové období začíná!

Gabriela Honková

Gabriela Honková

15. 12. 2009

cerstvy_studentPopišme jeho průběh a rady, které možná zužitkují studenti v prvních ročnících na vysokých školách. Co znamená zkouškové období a co zápočtový týden?

Student, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Student, Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Základem je perioda. Zkouškové období začíná vždy po ukončení semestru. Semestry máme v jednom roce dva. Zimní a letní, některé školy je nazývají podzimní a jarní. Po skončení výuky v semestru přichází období zápočtů, takzvaný zápočtový týden, ve kterém se vypíší termíny na vykonání zápočtu. Jde o test, který buď předmět ukončuje (pokud předmět končí zápočtem) nebo je to taková menší písemka (jako kdysi na základní škole), která předchází zkoušce (při ukončení předmětu zkouškou).

Zápočtový týden: Trvá kalendářní týden, někdy se však vyučující a cvičící s vámi mohou domluvit na předtermíny zápočtů před začátkem zápočtového týdne. Toto rozhodnutí je už ale na vyučujících. Každé hodnocení zápočtu je subjektivní a liší se na rozdílných fakultách, školách i u různých vyučujících. Někteří mohou dávat body za aktivitu v hodině, jiní za včasné odevzdání semestrálních prací apod. To už si ale musíte zjistit sami u vyučujících na začátku semestru nebo poptat se po spolužácích. S body udělenými za zápočet jdete ke zkoušce.

Zkouškové období: Trvá většinou měsíc až měsíc a půl. Během tohoto období se studenti přihlašují na zkoušky z předmětu v daném semestru. Většinou přihlašování probíhá přes univerzitní systém školy. Termíny vypisují vyučující s určitou kapacitou. Na termín se lze přihlásit i odhlásit nejpozději den dva před začátkem zkoušky (termíny nejpozdějšího odhlášení a přihlášení na zkoušku závisí od školy, fakulty a vyučujícího). Zkouška je nejtěžší test z daného předmětu. Většinou teoretické otázky, někdy i praktické výpočty. Může být formou ústní nebo formou psaného testy. Někdy i kombinace obou.

Praktická rada: čím dříve se začnete učit, nebo aspoň pročítat text, tím bude pro vás učení přímo na zkoušku jednodušší. Nejlepší jsou praktické příklady. I teoretické věci se dají aplikovat v praxi a právě v praxi je to nejvíce pochopitelné. Jako radu pro pochopení látky: složité učivo nemusí mít složité obrázky.

Zkuste se na zkoušku dívat jako na výzvu. Nikoli „snad to dám“, zkuste spíše „a teď to těm učitelům natřu a ukážu jim, co dokážu“. Mnoho štěstí při zápočtech a zkouškách, milí studenti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zkouškové období začíná!