Králové si mohli nechat postavit malý ráj v podobě luxusního paláce se stovkami komnat a tryskajícími fontánami. Jaké pohádkové stavby vytvořili architekti, když jejich fantazii nebyly kladeny hranice?
Chambord, Zdroj: archiv AČCKA
Zámek Chambord (Francie)
Největší ze zámků v údolí řeky Loiry představuje francouzskou renesanční architekturu s prvky středověkých staveb v celé své kráse. Kvůli problémům s vytápěním ovšem králové zůstávali v tomto velkolepém sídle pouze během léta.
Bohužel byla v období francouzské revoluce rozkradena větší část nábytku. Přesto vás návštěva okázalých komnat, kde kdysi přebývali František I. či Ludvík XIV., přezdívaný Král Slunce, stále dokáže ohromit. Pohádkovost tohoto zámku potvrzuje i to, že se stal zdrojem inspirace pro zámek v Disneyho animovaném filmu z roku 1991 Kráska a zvíře.
Alhambra (Španělsko)
Palác byl postaven v polovině 14. století na příkaz maurských sultánů, kteří vládli Granadskému emirátu ve španělské Andalusii. Název pochází z arabštiny a v překladu znamená červená pevnost. Maurští básníci popisovali stavbu kvůli její poloze obklopené zelenými lesy jako perlu mezi smaragdy.
Maurové byli vyhnáni z Alhambry během španělské reconquisty, Zdroj: sxc.hu
Úkryt před rozpáleným španělským sluncem najdete v blízkém parku s mnoha fontánami a malými vodopády. Kromě zvuku kapající vody park rozeznívá i zpěv mnoha slavíků. Alhambra patří k typickým příkladům islámské architektury.
Palác Potala (Tibet/Čína)
Palác Potala v tibetském hlavním městě Lhasa býval před sto lety domovem dalajlámy. Nyní funguje jako národní muzeum. V třináctiposchoďové budově najdete tisíc pokojů, deset tisíc svatyní a dvě stě tisíc soch. Podle amerických novin USA Today může být tento palác považován za jeden ze sedmi moderních divů světa.
Celý komplex leží na skalnatém výběžku, Červené hoře, ve výšce 3 700 metrů nad mořem. Čtrnáctý dalajláma musel v roce 1959 z Potaly uprchnout po neúspěšném povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě.
Schönbrunn (Rakousko)
Vídeňský zámek, postavený v rokokovém stylu, patřil k letním sídlům habsburských monarchů. Německý název můžeme přeložit jako nádherné jaro.
V šestnáctém století si pozemek, na kterém později postavili Schönbrunn, koupil císař Maxmilián I. a přikázal ho obehnat plotem a zaplnit ho kachnami, bažanty, jeleny a divočáky. Zpočátku šlo o místo, kde panovníci rakouského impéria pořádali hony. Později se původní panské sídlo rozrostlo a stal se z něj zámek.
Schönbrunn patří k nejnavštěvovanějším rakouským památkám
V zahradách zámku se nachází nejstarší zoologická zahrada, bludiště i arboretum. V prostorách Schönbrunnu jsou dnes často pořádány koncerty klasické hudby, hlavně W. A. Mozarta.
Letní palác (Čína)
Mramorová loď v Letním paláci
Uprostřed jezera Kunming v Pekingu naleznete Letní palác. Do krásných zahrad a vzdušných altánů se stahovala čínská císařská rodina, když nemohla vystát horko ve zdmi obehnaném Zakázaném městě v Pekingu. Letní palác se rozprostírá na ploše téměř tří kilometrů čtverečních, z nichž tři čtvrtiny jsou pokryty vodní plochou.
Východní filozofie na vás dýchne již z názvu jednotlivých částí Letního paláce. Najdete zde Zahradu ctnosti a harmonie, Sál moře moudrosti nebo Síň rozehnaných mraků. Celý komplex je nyní veřejným parkem.