Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Židovské město v Praze láká nejen synagogami, ale i tradicemi

Redakce

Redakce

29. 3. 2011

Chcete zajet na výlet a hrady, zámky i rozhledny vás již omrzely? Můžete se vydat po stopách židovské kultury a navštívit nejstarší a nejzajímavější židovské město v Čechách v Praze a jeho šest synagog.

FOTO: Pinkasova synagoga v Praze

Pinkasova synagoga v Praze, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Samotné slovo synagoga pochází z řečtiny a znamená „shromáždění“, v hebrejštině „dům modlitby“. Je to tedy židovská modlitebna, která slouží jako místo určené pro bohoslužby, ale také jako škola, ostatně v jidiš je nazývána „šul“, a to znamená „škola“.

Neexistuje žádný vzor, jak by měla být synagoga stavěna, ovšem vždy je orientována na východ směrem k Izraeli. Ortodoxní synagogy mají oddělený prostor pro ženy, jako je to například ve Staronové synagoze v pražském Židovském městě, která je považována za nejstarší stále sloužící synagogu na světě.

FOTO: Staronová synagoga v Praze

Staronová synagoga v Praze, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

U její hlavní budovy jsou postaveny tři nízké přístavky, jedná se o předsíně, které jsou právě prostorem pro ženy. S hlavním sálem jsou spojeny otvory, aby bylo možné naslouchat bohoslužbě. Základní kameny na její stavbu donesli sami andělé ze zbořeného Jeruzalémského chrámu.

Výzdobou jsou většinou ornamentální malby, vitráže a mozaiky. Směrem k Jeruzalému je také orientován svatostánek nazývaný aron ha-Kodeš a v něm jsou uloženy svitky Tóry.

Tóra je základní dokument židovství, jsou v ní příběhy z Bible a také 613 židovských přikázání s ostatními zákony.

Synagogy se pyšní různým počtem svitků.  Uprostřed synagogy je vyvýšené místo, kterému se říká bima nebo almemor, na něm se nachází pult používaný k čtení modliteb.

Návštěva synagog v některých židovských obcích, například v Praze, vyžaduje pro pány jistá omezení. Dostanou pokrývku hlavu – jarmulku neboli kipu. Židé ji nosí, aby nebyli před Bohem nazí.

Synagogy a židovské město v Praze

FOTO: Mapa s vyznačenými synagogami

Mapa s vyznačenými synagogami, Zdroj: google.cz

V Praze vás nadchne i pouhá procházka po Židovském městě, které se nazývá Josefov, poblíž stanice metra Staroměstská. Ale pokud se rozhodnete navštívit některou ze synagog, nebudete i přes vysoké vstupné litovat. Ovšem nesmíte si pro to vybrat sobotu, kdy je většina uzavřena. Kromě již zmíněné Staronové synagogy můžete navštívit Pinkasovu synagogu, zde naleznete památník obětem nacismu, na zdech je skoro 80 000 jmen osob, které zemřeli při holocaustu.

FOTO: Maiselova synagoga v Praze

Maiselova synagoga v Praze, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Maiselově synagoze je pro návštěvníky připravena expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě – Od počátků osídlení do počátků emancipace a ve Španělské je její druhá část Od emancipace do současnosti. V Klausové je to pak expozice Židovské tradice a zvyky.

Navštívit můžete také Starý židovský hřbitov, kde naleznete hrob slavného rabiho Löwa, tvůrce umělé bytosti – Golema, který by měl být podle pověsti uchován na půdě Staronové synagogy.

Hoďte starosti za hlavu a projděte si křivolaké uličky staré Prahy a kromě synagog si můžete prohlédnout také okolní památky jako kostel sv. Haštala a Anežský klášter. Když budete unavení, můžete si zajít do jedné z mnoha restaurací a hospůdek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Židovské město v Praze láká nejen synagogami, ale i tradicemi