Jedna z nejuznávanějších českých režisérek Věra Chytilová zemřela. Ostravská rodačka oslavila letos v únoru 85. narozeniny.
Na snímku Věra Chytilová na festivalu v Karlových Varech v roce 2007. Foto: Petr Novák, Wikipedia
Významnou českou filmovou režisérku a pedagožku FAMU kritika řadila mezi osobnosti tzv. české nové vlny, která se prosadila v rámci silných mužských osobností v 60. letech 20. století.
Poprvé na sebe Věra Chytilová upozornila v roce 1966 filmem Sedmikrásky, své poslední dílo s názvem Hezké chvilky bez záruky natočila o čtyřicet let později. Jako pedagožka na FAMU působila do svých posledních dní.
Mezi filmaři měla režisérka pověst drsné ženy. Ví se o ní, že se hádala se s kameramany a po střihačích dokonce házela plechovky od filmů.
„Věra byla vždycky schopná ignorovat takové ty kvality obrazové, které pro nás byly obvyklé. Jako klid obrazu, pohled lidským okem, toto všechno se jí podařilo odvrhnout a právě v době, kdy s tím udělala průlom do stojatých vod filmařské konfekce,“ vzpomínal v rozhovoru pro Český rozhlas kameraman Jaromír Šofr. Ten se slavnou režisérkou spolupracoval na hraném dokumentu Pytel Blech z roku 1962 nebo na filmu Panelstory.
Ocenění za tvorbu Věry Chytilové
Bronzová medaile MFF Benátky (1962): Pytel blech
Cena FICC v Oberhausenu (1963): Strop
Velká cena MFF Mannheim (1963): O něčem jiném
Velká cena Bergamo MFF (1966): Sedmikrásky
Stříbrný Hugo na MFF v Chicagu: Hra o jablko
Francouzské vyznamenání Řád umění a literatury (1992)
Medaile za zásluhy 1998
Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu 2000
Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii (Karlovy Vary 2000)
Vedle své filmové kariéry se angažovala Věra Chytilová i v politice. V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu na Zlínsku jako nestraník na kandidátce ČSSD a o deset let později ve volebním obvodu Praha 2 za Stranu Rovnost Šancí.