Režisérské povolání si zřídkakdy zvolí žena. Když už se tak stane, neznamená to, že by výsledek byl pokřiven feministickým pohledem či nekvalitním zpracováním. Jednou z takových byla i Nora Ephron. Zemřela 26. června 2012. Bylo jí 71 let.
Nora Ephron natočila nespočet romantických komedií. Zdroj: youtube.com
Nora Ephron kromě režírování také psala scénáře, podílela se například na filmu Silkwood. Za scénář Když Harry potkal Sally získala nominaci na Oscara. Není tedy divu, že příběhy, které později osobně přenesla na filmové plátno, pochází z její hlavy a pera.
Než se dostala k režírování, stihla si vyzkoušet i druhou stranu barikády, kde mohla sledovat, jak s herci pracuje snad nejznámější obyvatel New Yorku Woody Allen. Ve filmech Zločiny a poklesky a Manželé a manželky si zahrála sice drobné role, ale nabyté zkušenosti posléze mohla zúročit.
Čest jí vzdal i Tom Hanks
Za kameru se tak dostala až v pokročilém věku padesáti let. Debutovala v roce 1992 filmem To je můj život. Přestože film příliš neoslnil, Tom Hanks ve své vzpomínce na režisérku píše: „Myslím si, že ten snímek byl něčím víc, ideálním filmovým debutem, který se třpytil trochou geniality.“
Její nejznámější a také nejuznávanější filmy jsou právě s Tomem Hanksem v hlavní roli. Romanticky laděné počiny Samotář v Seattlu a Láska přes internet navedly předního hollywoodského herce dneška do náruče Meg Ryan.
„Jako dárek nám poslala lístek, v němž stálo, že k nám přijde muž, který nám zasadí ovocný strom, jehož ovoce budeme jíst navěky. Vybrali jsme si pomerančovník. Ovoce roste hojně, je sladké a příjemné, přesně jak slíbila. Ten strom je neustálou vzpomínkou na člověka, kterého jsme tolik milovali,“ končí svůj text Hanks.