Tuzemský umělecký svět se tento týden musel bohužel nadobro rozloučit s další výjimečnou osobností. Ve věku 91 let ho opustil jeden z nejproslulejších českých malířů současnosti, Zdeněk Sýkora.
Zdeněk Sýkora - Linie Zdroj: praha.eu
Zdeněk Sýkora byl muž mnoha talentů i zaměření. Za svůj dlouhý a bohatý život vyzkoušel tolik různých uměleckých směrů a proudů jako málokdo. Ve 40. letech minulého století začínal jako krajinář, načež se zahořel pro abstrakci, surrealismus a kubismus, aby nakonec definitivně zakotvil v tehdy ještě neprobádaných vodách computerového umění.
Sýkora Šedá struktura je jedním z prvních světových pokusů a zapojení počítače do umění, Zdroj: Galerie hlavního města Prahy
Computerové umění se pak stalo jeho životní vášní a zároveň poznávací značkou. Experimenty, které s počítačem počátkem 60. let prováděl, patřily k vůbec prvním na světě, čímž si Sýkora brzy vysloužil nálepku světového průkopníka computerového umění.
Není to ale jen computerové umění, které by ze Sýkory udělalo jednoho z nejvýznamnějších umělců současné výtvarné scény Česka. Naopak, jeho abstraktní díla, hrající si s barevnými liniemi, geometrií, matematickou logičností ale i nahodilostí ho přenesly do těch největších světových galerií Evropy i Ameriky už během 60. a 70. let.
Slavné letenské komíny
Za připomenutí pak stojí také jeho proslulé skleněné obklady komínů letenského tunelu, keramická stěna v Jindřišké v Praze, anebo neméně vyhlášená opona Vrchlického divadla v Lounech, kde Sýkora narodil a také tam po celý život žil.
Paradoxem k jeho lásce k České republice a rodným Lounám je to, že Sýkorovo dílo se pravděpodobně těší mnohem většímu uznání za hranicemi než doma. Jeho práce nechybí v těch nejcennějších světových sbírkách a v roce 2003 dokonce získal od francouzského ministra kultury rytířský titul.
Zdeněk Sýkora-Strom, 1959, Zdroj: Praha.eu
Nejvíce domácí pozornosti si malíř užil až minulý rok. K oslavě jeho životního jubilea byl nachystán cyklus retrospektivních výstav, které bylo možné navštívit snad ve všech velkých městech České republiky. Kdo tedy loni zaváhal a akce si nechal ujít, může teď jen hořce litovat. Je jasné, že podobná příležitost už se bohužel nebude moci nikdy opakovat. Se smrtí Zdeňka Sýkory se tak uzavírá jedna kapitola českého umění 2. poloviny 20. století.