Dalo by se říct, že dnes žijeme ve zlatém věku seriálů. S každým rokem přibývají nové streamovací platformy, nejnověji třeba Disney Plus a SkyShowtime, které spolu soupeří o naši pozornost (a peněženku). V té nekonečné záplavě zábavy a zbrusu nových seriálů se už člověk může velmi snadno ztratit – proto přinášíme pár tipů na nejlepší seriály roku 2022.
Povedené znovuoživení kultovní Addamsovy rodiny
Wednesday (Netflix) je jedním z těch seriálů, který si kolem sebe okamžitě utvoří silnou fanouškovskou základnu, jež pak zaplavuje internet fanartem, cosplayem i nápodobou goticky svůdného tance hlavní hrdinky. Jistě, nový seriál z roku 2022 staví na silných základech úspěšných devadesátkových filmů i ještě černobílého šedesátkového sitcomu. Každopádně je jejich důstojným pokračovatelem.
Část úspěchu seriálu Wednesday lze zajisté přisoudit režii Tima Burtona. Lví podíl na tom pak ale nese herečka Jenna Ortega, která ztvárňuje Wednesday Addams. Ta už v seriálu vyrostla z dívčích let a nyní dospívá na speciální střední škole pro vlkodlaky, upíry, sirény a jiné vyvrhele. Zápletkou je série vražd v lesích okolo Nevermore, které v očích obyvatel nedalekého městečka vrhají na tuto školu podivínů velmi špatné světlo.
Část mozku pro práci, část mozku pro volný čas
Odloučení (Apple TV+) je zajímavý počin z kancelářského prostředí. Nečekejte však další komedii typu Kancl, tentokrát jde spíše o sci-fi s prvky psychologického dramatu. Zaměstnanci firmy Lumon prošli speciálním zákrokem, po kterém je jejich mysl rozdělena a dvě části, které o sobě navzájem neví. Jedna část mozku si pamatuje pouze věci spojené s prací a nic z vnějšího světa pro ni neexistuje. Ta druhá to má přesně naopak.
Nebylo by ideální, kdybychom mohli dokonale oddělit pracovní život a volný čas? Netahat problémy z jedné oblasti do druhé a mít trochu klidnější život? Jako výhodu to vnímá i hlavní hrdina seriálu Mark, který se právě vyrovnává se smrtí své ženy. Během vykonávání nepochopitelných pracovních úkonů pro firmu Lumon pak ale jen tak mimochodem začne odhalovat, že ono rozdělení myslí zaměstnanců má i hlubší konspirační význam.
Komedie o zadluženém rodinném restaurantu s neschopnými zaměstnanci
Jedním z velkých překvapení roku je seriál Medvěd (Disney+) na pomezí komedie a dramatu. Prvotřídní šéfkuchař Carmy se po zkušenostech z nejlepších restaurací v New Yorku vrací do rodného Chicaga, aby tam pomohl s obyčejným rodinným podnikem specializujícím se na sendviče. Jakkoli zní zápletka banálně, snad až zaměnitelně s nějakou epizodou z pořadů typu Ano, šéfe!, příběh posouvá dopředu především všudypřítomné drama. Bývalý vedoucí podniku, Carnyho starší bratr, totiž spáchal sebevraždu a zanechal po sobě zadlužený podnik s neschopnými zaměstnanci. Flashbacky však připomínají, že sám Carmy si také ze světa přináší řadu traumat.
Prequel ke Hře o trůny
Seriálový svět Hry o trůny je tu s námi už přes deset let. Jeho poslední série z roku 2019 už ale byla pro mnoho fanoušků velkým zklamáním s nesmyslným a špatně napsaným scénářem. Roku 2022 dostala série oživení ve formě prequelu Rod draka (HBO). Děj nového seriálu se odehrává dvě staletí před událostmi Hry o trůny, takže je seriál otevřen i zcela novým divákům. Podle mnohých fanoušků se mu alespoň částečně podařilo navázat na dávné úspěchy, počin dokonce obdržel ocenění Zlatý glóbus za nejlepší seriál roku 2022.
Počátky povstání proti Galaktickému impériu
Od dob kdy značka Star Wars přešla pod společnost Disney fanoušci hledí na každý nový počin slavné filmové série s velkou zvědavostí a zároveň s jistými obavami. Nový seriál Andor (Disney+) z roku 2022 ale kritiky spíše mile překvapil. Namísto opulentní akce s nekonečným máváním světelných mečů nebo disneyovského přešlapu s roztomilým baby Yodou, se ale tentokrát jedná o decentnější špionážní thriller v prostředí revoluce utlačovaných lidí.
Děj nového seriálu se odehrává pět let před dějem filmu Rogue One: Star Wars Story (který se zase odehrává před událostmi původní trilogie ze 70. let). Hlavní postavou je Cassian Andor, rebelský špion, kterého už fanoušci mohou znát z nových filmů.
Dokument o muži, který obrátil svět umění naruby
V žádném pořádném žebříčku seriálů by neměla chybět i nějaká dokumentární série. V uplynulém roce 2022 bylo rozhodně z čeho vybírat. Za nás lze doporučit šestidílný dokument o obdivovaném géniovi umění i nenáviděném pozérovi Andy Warholovi. Proslul grafickými obrazy Marilyn Monroe i obyčejných plechovek s polévkou, divnými uměleckými filmy, ve kterých se nic neděje, a především pak svou vlastní personou. Tu po nezdařeném atentátu roku 1968 začal zachycovat ve svých denících.
Šestidílná minisérie Deník Andyho Warhola (Netflix) vám dá poutavým stylem nakouknout do mysli a života patrně nejslavnějšího, nejvlivnějšího a také nejpodivnějšího amerického umělce. Dozvíte se, jak se prostý chlapec z Pennsylvanie, jehož rodiče emigrovali do USA z východního Slovenska, prosadil na newyorkské scéně. O jeho vztazích k umělci Basquiatovi i jeho posledním uměleckém díle reagujícím na tehdy zcela novou epidemii AIDS.