Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zásady správného stolování: Co všechno je dobré vědět?

Redakce

Redakce

17. 3. 2011

Jen si to představte. Jdete na oběd nebo večeři do lepší restaurace a jste z toho nervózní. A právem. Ono je totiž těžké dobře zapůsobit, když neznáte všechna pravidla správného stolování. Poradíme vám, jak na etiketu!

U správně prostřeného stolu vás může překvapit spousta záludností v podobě několika skleniček na nápoje či několika druhů talířů i příborů. A pěknou ostudu si můžete klidně uříznout i při placení. Aby se vám to nestalo, jsme tady my s naším návodem správného chování u stolu.

Talíře a dečky

V lepších restauracích se setkáte s připravenými stolovacím servisem. Už dopředu se totiž předpokládá, že budete jíst a výbava tabule podle toho vypadá. U stolovacího místa najdete velký, tzv. klubový, talíř. Ten zůstává na místě po celou dobu stolování a na něj se postupně pokládají talíře s jednotlivými chody. Na klubovém talíři je připravená klubová dečka, která má dva účely. Za prvé slouží jako ubrousek, za druhé odděluje dva na sobě položené talíře, aby porcelán o sebe navzájem nedrhl a neničil se.

Na klubové dečce je položený dezertní talíř na předkrm. Očekává se totiž, že host zcela podle zásad správného stolování začne své menu předkrmem. Ty se servírují z dezertního plata, kdy číšník přímo z tácu podle výběru hosta servíruje překládacím příborem předkrm na již připravený předkrmový talíř. Tolik k talířům, které po zasednutí ke stolu najdete u svého místa.

Příbory

Co se týče příborů, je jich tam také několik a většinou nám dělá problém vybrat si k danému jídlu ten správný. Takže pěkně popořadě. U založeného klubového talíře většinou najdete masový příbor, lžíci na polévku a příbor na předkrm.

Jak je poznáte? Jednoduše postupujete zvnějšku klubového talíře. Tam najdete dezertní příbor, hned vedle něj po pravé straně lžíci na polévku a přímo vedle talíře je příbor masový. Pokud nebudete jíst polévku, číšník lžíci automaticky stáhne. Pokud si dáte rybu, číšník vymění masový příbor za příbor na rybu (nebo už je rovnou připravený, pokud obsluha dopředu zná vaše menu).

Správné stolování nemusí být věda Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

V místě nad klubovým talířem najdete příbor na dezert – dezertní lžíci a dezertní vidličku. Ve chvíli, kdy dojde na dezert, číšník sám stáhne dezertní příbor na strany klubového talíře. Dezertní příbor na předkrmy také poznáte podle toho, že je menší než klasický masový.

To samé platí o příboru na sladký dezert. Některé firmy odlišují příbory na dezerty a hlavní jídla počtem hrotů na vidličkách. Poněkud zvláštní je také dezertní vidlička na moučník nebo zákusek, kterou najdete nad klubovým talířem. Ta má levou stranu zesílenou – oproti ostatním hrotům – a tato strana slouží zároveň ke krájení moučníku. Zatlačením na tuto stranu vidličky se vám pohodlně podaří oddělit kýžený kousek zákusku.

U jednoho z příborů ale poznáte neomylně, že je určen právě jen pro to určité jídlo. Jedná se o příbor na rybu. Rybí vidlička má totiž čtyři hroty a mezi druhým a třetím hrotem je malý oblouček. Ten slouží k podržení rybí kosti a ostatní hroty pak pohodlně z kosti tahem oddělí maso.

Ještě krátce k ubrouskům

Vraťme se ještě k ubrouskům. Jak je známo, jsou dva základní druhy – papírový a plátěný. Plátěný ubrousek si dáte na klín, papírový byste si měli zastrčit zepředu za límec u košile, abyste si jídlem neušpinili oděv. V těch opravdu luxusních restauracích se setkáte právě s plátěnými ubrousky.

Ve většině případů ale na stole najdete ubrousky papírové, poskládané buď na talíři, nebo vedle něho, do nejrůznějších tvarů. Ne všichni však vědí, jak ubrousek použít. Proto vězte, že není velkým prohřeškem proti bontónu, pokud se rozhodnete ponechat si ubrousek pouze v dosahu vedle talíře, abyste ho v případě potřeby mohli hned použít. Častěji se setkáte s tím, že si hosté položí plátěný ubrousek na klín. Mnohem méně pak uvidíte, že si host zastrčí papírový ubrousek pod krk za límec u košile. Takže pokud se na to necítíte, nedělejte to. Nic tím nepokazíte.

Sklenice

A jak je to se sklem? V lepších restauracích najdete u talíře sklenici na vodu a sklenice na stopkách určené jak na bílé, tak na červené víno. Nezřídka se vám může stát, že je už na stole připravený džbán s čerstvou a vychlazenou vodou a plátky citrónu. Po výběru druhu vína číšník z místa odnese nepotřebnou vinnou sklenici. Aperitiv se podává jak známo před jídlem a obsluha jej přinese již nalitý do určených skleniček. Stejně tak je to s pivem. Načepované do pivních sklenic – většinou na stopce – vám ho přinesou na vaše přání ke stolu.

Naučte se stolovat Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Někde se můžete setkat s tzv. digestivem. Je to panák pálenky nebo likéru určený na povzbuzení trávení. Podává se na závěr menu – jde o takový špuntík, který usnadní a podpoří trávení. Můžeme tak dostat karlovarskou Becherovku, Starou mysliveckou, Magistra, brandy, pro pány i něco tvrdšího – panáček slivovice, Fernetu nebo skotské.

Placení

Po dobrém jídle a pití přichází na řadu nevyhnutelné – placení. A s ním spojené spropitné neboli tzv. tuzér. Drobný peněžní obnos, většinou zaokrouhlení ceny za konzumaci na celou částku nahoru, který je určen obsluze. Vyjadřujete tím svoji spokojenost s jídlem i obsluhou a občas i svoje finanční možnosti.

Jsou lidé, kteří vysokým spropitným deklarují, že na to prostě mají. Na druhou stranu ovšem existují mezi námi i takoví jedinci, kteří ze zásady spropitné prostě nedávají. Domnívají se, že všechno, co si objednali a v restauraci využili, je už započítáno do účtu.

Vězte tedy, že se nejedná o cenu za snězené a vypité jídlo. Je to jakési všimné, bonus navíc za to, jak se k vám v restauraci chovali, zda bylo jídlo teplé a rychlé, zda servírka vykouzlila milý úsměv a byla okamžitě k dispozici, zda vám pro vaše malé dítě poskytli speciální židličku, vyměnili okamžitě ubrus, který vaše ratolesti nebo jste vy sami nepozorností ušpinili. Zkrátka je to odměna za to, jak jste se po dobu svého stolování cítili.

Ve většině případů se dorovnává do celé částky účtu směrem nahoru. Někteří hosté zase dávají přednost deseti procentům z celkové útraty. Samozřejmě i tady se můžete setkat s případy jak z Troškova Kameňáku – číšník přinese účet na 49 korun a 50 haléřů a host mu dá i s tuzérem 52.

Za informace a dobré rady děkuji šéfkuchaři Restaurace Pod Radnicí v Rousínově, panu Liboru Mackovi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zásady správného stolování: Co všechno je dobré vědět?