Tento indický hráč na tabla již od raného mládí koncertoval s významnými jazzovými, ale i rockovými muzikanty a obohatil tak jejich tvorbu o klasický indický styl hudby. Jeho koncert proběhne 6. listopadu v Pražské konzervatoři.
Zakir Hussain Zdroj: www.myspace.com
Zakir Hussain pochází z rodiny s předávanou hudební tradicí. Jeho otec, hráč na tabla Alla Rakha, byl členem kapely Ravi Shankara a svého syna již odmala učil hrát na tyto pro sever Indie tradiční bubínky. Zakir se tak již od tří let učil na ně hrát a od dvanácti let začal i veřejně vystupovat.
Zakir Hussain se díky svému otci, který s Ravi Shankarem vystoupil i na legendárním Woodstocku, dostal i do kontaktu se členy kapely Beatles. Když tato skupina přijela do Indie zahrát, bydleli její členové právě u Zakirovy rodiny. O několik let později, v roce 1973, se Zakir Hussain objevuje na desce Living in the Material World George Harrisona, který v tu dobu o východní kulturu projevoval velký zájem.
Zlomem v hudební kariéře Zakira Hussaina bylo setkání s Johnem McLaughlinem
Osudovým zlomem v Zakirově životě bylo setkání s britským jazzovým kytaristou Johnem McLaughlinem. Po svém působení v kapele Milese Davise založil McLaughlin svoji skupinu Mahavishnu Orchestra, a přestože fungovala jen tři roky, její desky jsou dodnes považovány za jeden z vrcholů stylu jazz fusion.
Vstupenky na koncert zakoupíte za 480 korun online
John McLaughlin, který byl stejně jako mnoho jeho tehdejších hudebních vrstevníků členem skupiny známého Guru Sri Chinmoye, se právě tehdy zajímal o klasickou indickou hudbu a možnosti jejího propojení nejen s jazzem ale i evropskou hudbou. O něco takového se pokoušel již dříve v Mahavishnu Orchestra.
Skupina Shakti kombinovala jazz s indickou hudbou a udivovala svojí virtuozitou
A tak vznikla v roce 1975 skupina Shakti, která hrála akustickou hudbu smíchanou s indickou hudbou s jazzovými ale i rockovými postupy. V kapele se kromě Johna McLaughlina sešli Zakir Hussain, který svou hrou na tabla přinášel do kapely severoindický tradiční proud, jižní proud pak zastupoval jiný perkusista Thetakudi Harihara Vinayakram, který hrál na ghatam.
Kapelu pak doplnil ještě houslista Lakshminarayanan Shankar a Ramnad Raghavan, který hrál na mridangam. Shakti ohromovali svojí virtuozitou a energií a na festivalech neměli v tomto směru žádnou konkurenci.
[Youtube]211aeKFgTj0[/Youtube]
Skupina Shakti za svoje tříleté fungování stihla vydat tři desky, kterými navždy změnila tvář jazz fusion, indická hudba se plně dokázala propojit s jazzem. Zakir Hussain se od té chvíle stal často zvaným hudebníkem na různé hudební projekty. Kromě dlouholeté spolupráce s Johnem McLaughlinem si zahrál tak například s Billym Cobhamem, Charlesem Lloydem, Airto Moreirou a mnoha dalšími světovými hudebníky.
V současnosti je Zakir Hussain držitelem řady hudebních ocenění a je považován za nejlepšího hráče na tabla na světě. Mimo klasické indické hudby se neváhá pouštět i do experimentů s elektronicky laděnými seskupeními, za zmínku stojí projekty Billa Laswella, na kterých se Zakir Hussain také podílel.
Remember Shakti na festivale ve francouzském Vienne v roce 2004
[Youtube]7hr1U6EfuPk[/Youtube]
V roce 1997 se John McLaughlin pokusil obnovit Shakti pod názvem Remember Shakti. Z původních členů se k němu připojil Zakir Hussain, nicméně již nešlo o akustickou kapelu, McLaughlin se v této době pokoušel vylepšit koncept Shakti využitím elektrické kytary a různých samplů, čímž obohatil tuto hudbu i o zapojení elektroniky. V nové sestavě také přibyl indický zpěvák Shankar Mahadevan.
Remember Shakti vystoupili v roce 2006 v Praze
V roce 2006 vystoupila tato modernější verze skupiny Shakti s Johnem McLaughlinem a Zakirem Hussainem v Praze ve vyprodaném Obecním domě a sklidila za své ohromující výkony zasloužené ovace.
Zakir Hussain do Prahy přijede se svojí skupinou Zakir Hussain & Masters of Tabla Percussion 6. listopadu a vystoupí v 19:30 v novém koncertním sále Pražské konzervatoře.
Zakir Hussain, který letos oslavil šedesát let, představuje dnes jednoho z nejzajímavějších perkusistů na světě vzhledem k tomu, do jakých projektů se neúnavně zapojuje již od svých dvanácti let. Dá se tedy předpokládat, že listopadový koncert v Praze bude velkou hudební událostí.
Sestava skupiny:
Zakir Hussain – tabla
Rakesh Chaurasia – bansuri
Niladri Kumar – sitar
Sridar Parthasarathy – mridangam, kanjira
Navin Sharma – dholak
T.H.V. Umashankar – ghatam