Tři čerstvé absolventky oděvního designu a managementu Lucie Barinová, Kateřina Morongová a Kristina Píchová založily ještě při studiu značku ZAJATY. Společně sice tvoří teprve druhým rokem, ale za sebou už mají několik prezentací a soutěží nejen v České republice.
Svatební šaty, Zdroj: archiv Zajaty
V roce 2005 si vysloužily nominaci do finále soutěže Junior v rámci Prague Fashion Weeku a o rok později byly nominovány do finále soutěže Green Design v rámci veletrhů Styl a Kabo. V loňském roce získaly ocenění veřejnosti v soutěži Národní cena za studentský design a zároveň se dostaly do finále soutěže Svatební šaty roku 2009. Zda se Zajaty podařilo vyplnit nevěstin sen, posuďte sami.
Výrazně dominantní šperky vznikly ve spolupráci s Annou Bartákovou. Podobný kontrast neonových barev využily Zajaty pro svou limitovanou edici mobilních doplňků. Jen protějškem neonovému plastu není bílá barva, ale černý reliéfní materiál. S propagací kolekce Mobility souhlasila Karolína Trllová, spolumajitelka 30 Baker Gallery, která se tak ocitla na okamžik v roli modelky.
Technosis
Kolekce Technosis, Zdroj: archiv Zajaty
V roce 2009 se Kristina Píchová dostala mezi osm finalistů soutěže Top Styl Designer v rámci oděvních veletrhů Styl a Kabo se svojí autorskou kolekcí Technosis, která podle autorky „představuje pohroužení se a propojení s technickými vymoženostmi, přičemž člověku hrozí ztráta původní identity. Hlavním tématem je technologie, která díky svému rychlému vývoji zasahuje každého z nás. Tvarová rozdílnost představuje kontrast mezi technikou dnešní doby, jež je vyjádřena jednoduchou tvarovou čistotou a technikou minulosti, kterou představují objemné řasené tvary“.
Pro takovou kolekci nepřekvapí použité materiály, běžně využívané k technickým účelům, jako je Astonika a Durofol. Spojení jednotlivých dílů oděvu Kristina vyřešila pomocí měděných pásků a nahradila tím i klasické zapínání, ve většině případů jsou tedy jednotlivé díly odepínatelné. Objemné řasené tvary jsou zhotovené z Astoniky. Pro jeho lehkost je možné s materiálem snadněji pracovat a díky pevnosti si udrží požadovaný tvar. Durofol je pevná průhledná fólie, ze které Kristina vytvořila doplňky trojúhelníkových tvarů.
No philosophy only fashion
Kolekce No philosophy only fashion, Zdroj: archiv Zajaty
Další autorskou kolekci této mimořádně nápadité trojice má na svědomí Lucie Barinová: „No philosophy only fashion je poukázání na absurditu vážných témat v oděvním designu. Když tvořím, bavím se linií, materiálem, atmosférou. Nechci poukazovat na vážná témata kolem sebe. Kolekce No philosophy only fashion je doplněna o grafické prvky, které jsou převedeny na oděv sítotiskem.“
Kolekci, v níž vévodí černá a odstíny šedé, vtipně doplňují šperky z dílny Anny Bartákové. Neodolatelně působí například šedé tílko s véčkovým výstřihem, do kterého je všita černá průhledná vsadka s nařaseným límcem. Asymetrické zapínání úzkých kalhot a nevšední šperky pak dodávají celému modelu punc originality.
Bluelight
Kolekce Bluelight, Zdroj: archiv Zajaty
Poslední z trojlístku Kateřina Morongová nazvala svou autorskou kolekci Bluelight. Na veřejnosti se objevila začátkem léta roku 2009 a návrhářka o ní prozradila, že „hlavní myšlenkou a inspirací byly právě technické materiály a jejich převedení do oděvu. Stěžejním je transparentní materiál, který se běžně používá jako ubrusovina, v této kolekci umožňuje průhled na spodní vrstvy. Materiál poukazuje na nové možnosti dnešní doby.“
Kromě použitého materiálu upoutají pozornost i nevšední střihy. Zajímavé je, že neobvyklé materiály vůbec nenarušují čistou linii celé kolekce, ale naopak jí dodávají tvář. Modely mnohých návrhářů připomínají opulentní hostinu, ale postrádají duši. Tvorba těchto tří mladých designerek ignoruje okázalost haute couture a svým kolekcím raději vdechne živelnost, lehkou absurditu a hravost.
Kolekce Mobility, Zdroj: archiv Zajaty
Jak říká Kateřina Morongová: „Pro své kolekce využíváme kvalitní, zajímavé materiály, které jsou výjimečné nejen svým vzhledem, ale i trvanlivostí. Prioritou je také maximální komfort a precizní zpracování.“ Do budoucna plánují otevřít ateliér v Brně, který by měl sloužit nejen jako prodejní showroom tvorby Zajaty a jiných úspěšných designerů, ale i jako prostor vhodný k workshopům, přednáškám či přehlídkám. Na svých webových stránkách www.zajaty.cz uvádějí, že se setkaly díky silné touze vytvořit něco neobyčejného, a z jejich dosavadní tvorby je zcela jasné, že se jim jejich záměr daří naplnit.