Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zahraniční literární ceny. Knižní jedničky vybírá Evropská unie i Cartier

Alena Menšíková

Alena Menšíková

26. 9. 2013

Svět je bohatý nejen na díla rozmanitých autorů a autorek, ale i na literární ocenění, kterých se za svá díla mohou dočkat. Věděli jste, že existuje i cena udělovaná Cartierem? Více čtěte v článku na TOPZINE.cz!

FOTO: Kniha

Přečtěte si o známých literárních cenách. Zdroj: sxc.hu

Za nejlepší detektivní příběh uděluje americký časopis Deadly Pleasures Cenu Barry Award.  Ta nese jméno po Barry Gardnerovi, což byl jeden z největších fanoušků a kritiků detektivního žánru. Zajímavostí je, že kromě plakety získá výherce také šek, který má stejnou hodnotu jako rok, ve kterém se cena udílí. S každým rokem si vítěz přijde na více peněz.

British Book Awards (The Nibbies) patří v Anglii k nejznámějším komerčním soutěžím. Jedná se o knihkupeckou cenu sponzorovanou obchodním řetězcem W. H. Smith, který se na knihy specializuje. Mezi nominovanými většinou figurují knižní bestsellery. Poslední ročník se uskutečnil v roce 2005, kdy cenu získal Philip Roth za knihu The Plot Against America (Spiknutí proti Americe).

Arthur C. Clarke Award je nejprestižnější cenou za nejlepší román z žánru science-fiction ve Velké Británii. Uděluje se každý rok, poprvé však v roce 1987. Výherce vybírá pětičlenná porota, která se skládá ze dvou členů British Science Fiction Association, ze dvou členů Science Fiction Foundation a jednoho člena londýnského muzea věd.

Cartier a knižní cena?

Bragova cena je nejvýznamnější literární cena v Norsku. Uděluje ji nadace Norská knižní cena, a to již od roku 1922. Oceňované knihy jsou rozděleny do čtyř kategorií, a to krásná literatura, odborná literatura, kniha pro děti a mládež a otevřená kategorie. Zaměření otevřené kategorie se mění s každým rokem, mohou to být eseje, povídky, komiksy atd.

Cartier Diamond Dagger neboli Cartierova diamantová dýka je knižní cena za celoživotní přínos v oblasti detektivky. Sponzoruje ji, jak název napovídá, francouzský výrobce šperků Cartier. Spisovatele nominuje CWA (The Crime Writers´ Association) a vítěze vybírá komise členů. Podmínkami pro účast v soutěži je nepřetržitý úspěch spisovatele a významný přínos pro detektivní literaturu publikovanou v anglickém jazyce. Tento rok ji získal Lee Child, jehož knihy vyšly také v češtině, naposledy detektivka s názvem Muž na odstřel.

Jednou z velmi mladých literárních cen je slovenská Cena Fraňa Krála. Její počátky sahají teprve do 90. let 20. století. Jde o ocenění pro významné moderní slovenské spisovatele, kteří píší pro děti a mládež.

Cena Friedricha Gerstackera je obdobou slovenské ceny pro děti a mládež, dočkají se jí ale autoři či autoři v Německu. Obdržela ji také česká spisovatelka Iva Procházková za román Tanec trosečníků v roce 2007.

Literární Cena Nike zase dominuje v Polsku. Založil ji deník Gazeta Wyborcza a společnost NICOM Consulting Ltd. Vznikla v roce 1997 a výherce získává kromě uznání a prestiže také 100 tisíc zlotých.

Literární ocenění v kategorii science-fiction

Cena Hugo se od ostatních liší tím, že výherce vybírají přímo fanoušci žánru na srazu World Science Fiction Convention, známým pod názvem Worldcon. Mohou ji získat spisovatelé v oblasti science-fiction, fantasy a amerického fandomu.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Cena Hugo se od ostatních liší tím, že výherce vybírají přímo fanoušci žánru. FOTO: Daniel Husek, TOPZINE.cz

Cenu Nebula uděluje profesní organizace amerických spisovatelů science fiction SFWA (Science Fiction Writers of America) každé dva roky. Není výjimkou, že vítěz získá také fanouškovskou Cenu Hugo.

Výherce Ceny Locus volí čtenáři amerického časopisu Locus Magazine. Přihlásit se mohou všichni autoři science-fiction a fantasy žánru. Ze science-fiction soutěží se právě této přikládá největší význam, protože počet hlasujících je větší než u Ceny Nebula a Ceny Hugo dohromady.

Cenu má i slavný pohádkář

Cena Hanse Christiana Andersena je nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory či autorky, kteří působí v oblasti literatury pro děti. Vyhlašuje se ve dvou kategoriích, a to spisovatelé a ilustrátoři, vždy každý sudý rok. Zlatou medaili předává dánská královna.

Mezinárodní Cenu Man Booker (Man Booker Prize) může získat žijící spisovatel či spisovatelka za knihu v oblasti beletrie publikovanou v anglickém jazyce nebo anglickém překladu. Man Booker Prize je velmi mladá cena, jelikož se uděluje teprve od roku 2005. V tomto roce byla jako nejlepší vyhlášena spisovatelka Lydia Davis a získala odměnu 60 000 liber.

Cenu Evropské unie za literaturu může získat spisovatel či spisovatelka členské země Evropské unie. Tímto projektem se EU snaží podpořit literární evropské dědictví a rozšířit ho do celého evropského prostoru.

V soutěži o Cenu Finlandia mohou soupeřit pouze Finové a knihy musí být publikovány ve finštině či švédštině. Výherce získá odměnu ve výši 30 tisíc euro. Minulý rok vyhrála švédská spisovatelka Ulla-Lena Lundberg s knihou Is.

Nejznámějším španělským literárním oceněním je Cervantesova Cena udělovaná za celoživotní dílo, a to vždy 23. dubna, tedy v den výročí smrti Miguela de Cervantese. Může ji získat autor či autorka, kteří píší španělsky. Výherce cenu převezme přímo z rukou španělské královské rodiny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zahraniční literární ceny. Knižní jedničky vybírá Evropská unie i Cartier