Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zahraniční filmaři kašlou na Českou republiku. Změní se to?

Redakce

Redakce

15. 7. 2010

To, že snímek Ženy v pokušení režiséra Jiřího Vejdělka už vidělo přes milion diváků, nemění fakt, že s českými filmy to není nijak slavné. V zahraničí o ně přestal být zájem a ne jen o ně. Ani prostředí naší země neláká cizí filmaře pro natočení jejich tvorby.

Ženy v pokušení, Zdroj: falcon.com

Vše by se ale mělo změnit zavedením finanční pobídky, kterou schválila Evropská komise v půlce června. Všichni si od toho slibují, že právě vrácená pětina peněz, kterou filmaři za natáčení utratí, přiláká do Česka více zahraničních filmařů. Je ale známo, že na souhlas Bruselu jsme čekali docela dlouho a nevyplatilo se nám to.

Stát přichází o peníze z filmů

Přišli jsme až o tři miliardy korun, protože například natáčení amerických filmů Monte Carlo nebo The Rite se přesunulo z České republiky do Maďarska a to podle předpokladů za natáčení obou filmů měli filmaři utratit dohromady kolem 640 milionů korun, přičemž stát by jim vrátil 128 milionů korun.

Tom Cruise, Zdroj: scrapetv.com

A film Captain America, jehož natáčení se přesunulo do Londýna, měl předpokládané útraty kolem dvou miliard. Česká republika tedy přišla díky zpoždění schválení pobídek Evropskou komisí o mnoho peněz. Můžeme se však těšit na natáčení čtvrtého pokračování série Mission Impossible s Tomem Cruisem, které by se mělo stejně jako první díl natáčet u nás.

O naše filmy není zájem

Přilákání zahraničních filmařů do Česka díky finančním pobídkám by mohlo fungovat. Jak ale zvýšit zájem zahraničních televizí a distributorů o české filmy nikdo neví. Česká kinematografie v roce 2009 natočila 45 filmů, ale v cizině o ně zájem nemají.

Obsluhoval jsem anglického krále, Zdroj: movies.nytimes.com

Jako o jednom z nejúspěšnějších našich filmů můžeme mluvit o filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Ten se prodal skoro do 40 zemí, a to i do Afghánistánu, Nepálu nebo Spojených států amerických. Mezi ty úspěšnější řadíme i film Vratné lahve, který se prodal do 11 zemí jako je například Německo, Austrálie, Kanada nebo Polsko.

Filmy z roku 2009 a 2010 už tak úspěšné nebyly. Na zahraničních trzích se ujaly snad jen snímky Na půdě a Protektor. Necelých třicet filmů natočených za poslední dva roky (z celkových 59) se podle Českého filmového centra neprodalo do žádné země.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zahraniční filmaři kašlou na Českou republiku. Změní se to?