Při návštěvě Pražského hradu se setkáte s mnoha styly úprav zahrad – od přírodního anglického parku přes barokní úpravu až po zahradu v italském a japonském stylu. Všechny zahrady nejsou v zimní sezóně zavřené, takže pokud se teď chystáte na Pražský hrad, rozhodně nezapomeňte navštívit zahrady, které i na podzim mají své kouzlo.
Pražský hrad, pohled z Prašného mostu, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Okolí Pražského hradu se upravovalo už ve středověku, když lidé začali zakládat vinice. První byla založena v době vlády Karla IV. a nazývala se Opyš. Později byla přejmenována na Vinici sv. Václava. Od konce 15. století bylo již kolem Hradu vinic mnoho.
Slunné jižní zahrady
Pokud vyjdete po Starých zámeckých schodech okolo Svatováclavské vinice, dostanete se k jednomu ze vchodů do zahrady Na Valech. Je tou nejrozsáhlejší jižní zahradou Hradu a má podobu přírodního parku. Přičleněna je k ní ještě malá Hartigovská zahrada. Habry tvoří pomyslnou hranici mezi zahradou Na Valech a Rajskou zahradou. Zajímavostí této zahrady je obří mísa z mrákotínské žuly.
Zahrada Na Baště, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Na západní straně Hradu se nachází zahrada Na Baště, vede přes ni i cesta do Španělského sálu. Jméno získala podle bašty, která však už v době založení zahrady, v 19. století, neexistovala. Podle japonských a italských předloh ji navrhl architekt Josip Plečnik, který na Pražském hradě již několik zahrad upravoval. Jednou z dominant je pergola s pnoucími rostlinami.
Vykvetly zde první tulipány ve střední Evropě
Krátce po založení Královské zahrady začala stavba letohrádku, který je dnes známý jako Letohrádek královny Anny. Zahrada je významná také tím, že zde vykvetly první tulipány ve střední Evropě. I do Holandska se rozšířily právě odtud. Královská zahrada prošla také mnoha proměnami. Dnešní podoba navazuje na úpravu ve stylu anglického parku, zřetelné jsou ale i prvky renesance a baroka.
Pokud se do Královské zahrady vydáte přes Prašný most, půjdete okolo vchodu do zahrady Na terase Jízdárny, která také rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se na terase na střeše garáží a autodílny. Nikdy dříve tu však žádná zahrada nebyla, tato se objevila až v polovině 20. století a upravena je ve stylu baroka. Z terasy se naskýtá krásný výhled na Jelení příkop i celý Pražský hrad.
Zahrada Na terase Jízdárny, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Panovníci chtěli mít ve svých zahradách exotické rostliny z různých koutů světa, tenkrát to byla i otázka prestiže. Za exotické však byly považovány i rostliny, které jsou u nás dnes naprosto běžné – příkladem je jírovec neboli kaštan. Ani zahrady Pražského hradu nebyly výjimkou. Mohou se pochlubit vzácnými květinami a stromy a spousta z nich se za exotické považuje dodnes.
Pražský hrad má ještě další zahrady, které jsou však běžné veřejnosti nepřístupné. Jedním z těchto tajných míst je i Lumbeho zahrada. V období od listopadu do března se do většiny zpřístupněných zahrad (a také Jeleního příkopu) bohužel nedostanete, dá se do nich pouze nahlédnout. Můžete si ale udělat hezkou podzimní procházku do zahrady Na Baště nebo posedět v zahradě Na terase Jízdárny. Svatováclavská vinice je také otevřena po celý rok.