Z Nebuly se letos radoval Paolo Bacigalupi. Porazil tak Miévilla i VanderMeera
Jakub Ehrenberger
20. 6. 2010
Svůj dluh vůči letošním literárním cenám splácíme sice pomalu, ale zato poctivě. Jména letošních vítězů Nebuly americká žánrová asociace odhalila v polovině května, takže už neztrácejme čas a pojďme se na vítěze podívat podrobněji. Komu zdobí vitrínu skleněné ocenění se spirální mlhovinou uvnitř?
Ocenění Nebula uděluje každoročně organizace Science Fiction & Fantasy Writers of America na některém ze svých sjezdů. Přestože kromě samotné sošky, skleněného bloku s mlhovinou uprostřed, autor nedostane od svých kolegů žádné peníze, na tržbách vlastní knihy se jeho úspěch výrazně podepíše. Zvláště v zemi, jakou jsou Spojené státy, kde se jeden kvalitní román mezi stovkami dalších snadno ztratí.
Nebula se uděluje v řadě kategorií od povídky až po scénář, přičemž numerem unem je samozřejmě kategorie román. Pokud se navíc stejnému romanopisci podaří ukořistit i fandy udělovaného Huga, za jehož odbornou protiváhu je Nebula požadována, o svou spisovatelskou kariéru se recipient v nejbližších letech bát rozhodně nemusí.
Letos trochu jinak
Nebula, jejíž kořeny sahají až do roku 1965, kdy ji v kategorii román získala Duna Franka Herberta, byla dlouhodobě udělovaná titulům, jež vyšly vždy v předchozích dvou kalendářních obdobích. Pro letošní ocenění se však systém změnil a Nebula tak podobně jako řada dalších cen bude udělována pouze pracím z předchozího roku. Přestože tato změna vyřadila řadu děl z letošního boje, kvalitu to vítězům určitě nesnižuje.
Když už jsme u těch novinek, začněme právě jimi. Letos se totiž už žádný filmový ani televizní tvůrce své Nebuly nedočkal. Ocenění sice padlo, ale v novém kabátě. Nebulu pro nejlepší scénář totiž nahradilo nové ocenění – Ray Bradbury Award. Cena Raye Bradburyho sice existovala už dříve, nicméně bylo udělována značně nepravidelně. Od letošního roku se však můžeme těšit na každoročního vítěze. Tím za rok 2009 byli Neill Blomkamp a Terri Tatchellová za snímek District 9.
A co děti? Mají co číst?
Od roku 2005 je tradičním doprovodem Nebul i Cena Andre Nortona pro nejlepší žánrové dílo určené mladším čtenářům. Ocenění, které v roce 2007 získala i J. K. Rowlingová, letos zůstalo v Americe. Za knížku The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making byla oceněna prozaička, básnířka a literární kritička Catherynne M. Valenteová.
Českého čtenáře nicméně možná výrazněji zaujme jiná knížka z letošních nominací. Přestože Scott Westerfeld neproměnil ani svou už v pořadí třetí nominaci, román Leviathan, v němž stojí Evropa uprostřed mezinárodního konfliktu, nedávno rozproudil krev i v žilách zkušenějších čtenářů. Za vše mohl velmi povedený knižní trailer:
Povídka sem, noveleta tam
Tak, konečně se vraťme k Nebulám samotným. Ty jsou tedy po svém okleštění pouze cenou literární, ačkoliv o tom, zda je filmový, divadelní nebo televizní scénář literárním dílem, by se určitě dalo diskutovat, přestože k porotcům se většinou dostane až v té finální podobě.
V kategorii povídka bodovala u nás stále ještě dosti opomíjená Kij Johnsonová s dílkem Spar, od níž jsme kromě povídky V ústí řeky včel (At the Mouth of the River of Bees) ze Šustových Trochu divných kusů 2 v češtině dosud nic nečetli. Johnsonová si v nejkratší kategorii do 7 500 slov vyšlápla třeba na spisovatele a editora Jamese Patricka Kellyho (u nás coby povídkář a editor Singularit) a další autory, po nichž v češtině zatím ani vidu, ani slechu.
V kategorii novelet, mezi jejímiž vítězi byli v minulosti třeba Isaac Asimov, Greg Bear, George R. R. Martin nebo relativně nedávno třeba Kelly Linková, je to se známostí jmen přece jen už veselejší. Zvítězila práce Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast, jejíž jméno odkazuje k dětskému rozpočítadlu. Její autorkou je u nás doposud neznámá Eugie Fosterová. Pouze s nominacemi se však musel spokojit Paolo Bacigalupi nebo Ted Kosmatka, kteří už mají i u nás pár zápisů . Navíc pamatujete-li si ještě titulek článku, víte dobře, že na Bacigalupiho dnes ještě dojde.
Nebulte, muži! Ženy jsou holt lepší
Novela má v regulích Nebuly alespoň 17 500, ale méně než 40 000 slov. I v této kategorii se radovala ženská autorka, což však při pohledu na výsledky z předchozích let není zase takové překvapení. Od ocenění za rok 2005 se totiž radoval pouze jediný autor, James Patrick Kelly, zatímco třikrát se radovalo opačné pohlaví. Čtvrtý zářez žánrovým spisovatelkám letos zařídila povídka The Women of Nell Gwynne’s od Kage Bakerové.
V nominacích přitom bylo rozdělení sil rovnoměrné. Ve finální fázi porazila Bakerová dvě kolegyně a tři kolegy. A dobrá zpráva pro české čtenáře: Jedna z nominovaných novel Arkfall spisovatelky Carolyn Ives Gilmanové už vyšla v češtině! Pod názvem Konec okruhu ji najdete v Magazínu F & SF z loňského jara.
Konečně ten Bacigalupi!
Američana Paola Bacigalupiho je u nás v posledních letech všude plno. Magazín F & SF, Ikarie i antologie Singularity nebo Trochu divné kusy, tam nikde nechyběl. A vysoká hodnocení jeho prací dávají tušit, že jej v místních lesích čeká ještě lepší budoucnost. Letos k tomu konečně přidal i svou první Nebulu a nemusí zůstat jen u ní, protože na vyhlášení vítězů Huga, v jehož nominacích autor také nechybí, si ještě budeme muset počkat.
Bacigalupiho debutový román The Windup Girl už toho stihl opravdu hodně. Kromě nominací na Huga a Nebulu, kterou získal, se stal také nejlepším letošním debutem, který představuje Cena Comptona Crooka, a podle magazínu Time jde o jednu z deseti nejlepších knih uplynulého roku. Ačkoliv přesné umístění je devátá příčka, v souboji s beletristickými díly současných autorů si určitě román nevedl špatně.
Příběh The Windup Girl nás zavádí do světa 22. století, v němž došlo k tomu, před čím nás Al Gore varoval. Sníh aby člověk pohledal, zatímco před horkem už není úniku. Lidstvo se klimatické změně a zvýšení hladiny oceánů přizpůsobilo, však taky nemělo příliš možností. Slova jako elektřina nebo ropa už dávno zmizela z předních stran novin a možná zmizely i noviny samotné, protože veškerou energii musejí lidé soustředit na své přežití. „Bacigalupi je důstojným nástupcem Williama Gibsona,“ píše se v článku magazínu Time, „tohle je kyberpunk, počítače v něm však chybí.“
Před Bacigalupiho prvotinou se museli sklonit velikáni žánru jako Jeff VanderMeer (Finch) nebo China Miéville (Město a město), doufejme, že český čtenář se k nim brzy zařadí.
Shrnutí výsledků Nebula Awards 2010 a doprovodných cen
- Nejlepší román: Paolo Bacigalupi – The Windup Girl
- Nejlepší novela: Kage Bakerová – The Women of Nell Gwynne’s
- Nejlepší noveleta: Eugie Fosterová – Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast,
- Nejlepší povídka: Kij Johnsonová – Spar
- Ray Bradbury Award: Neill Blomkamp a Terri Tatchellová – District 9
- Andre Norton Award: Catherynne M. Valenteová – The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making