Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Z amatéra spisovatelem. Poradíme vám, jak se zdokonalit v psaní

Tereza Andělová

Tereza Andělová

12. 10. 2012

Končí vaše literární snahy nezdarem? Nevzdávejte se po prvních pokusech! Ne nadarmo se říká, že psaní je jako sval, který je třeba posilovat. Přinášíme inspiraci, jak svůj talent můžete rozvíjet.

FOTO: Psaní

Je vaším snem stát se spisovatelem? Poradíme vám, jak na to., Zdroj: sxc.hu

1. Pište pravidelně

Stejně jako u jakékoli jiné činnosti, ve které se chcete zdokonalit, je důležité věnovat vašemu psaní dostatek času. Pokud máte tendenci během dne psaní odkládat kvůli jiným povinnostem, vyhraďte si pro něj dobu, kdy se vám píše nejlépe, a tu dodržujte.

Snažte se každý den napsat alespoň část textu. Pokud vás nenapadá téma, neházejte flintu do žita a zkuste psát o čemkoliv. Začněte třeba popisovat svoji představu ideální dovolené nebo setkání s někým, koho obdivujete.

Čtěte také: Učte se méně a pamatujte si více. Jde to, zapojte všechny smysly

Pokud vám chybí motivace k pravidelnému psaní, zkuste si založit blog. Podaří-li se vám získat si čtenáře, budete mít pak větší chuť publikovat pravidelně. Navíc získáte i zpětnou vazbu ke svému psaní.

2. Hodně čtěte

Chcete-li dobře psát, měli byste také hodně číst. Existují mnohé příručky o psaní, které vám poradí, jak správně napsat povídku, a jaké žánry existují, ale čtenářskou zkušenost vám nenahradí. Jen díky ní se vám otevře bohatý svět nejrůznějších prostředí, dob a postav. Vybírejte si díla autorů různých národností a směrů, čtěte klasiky i moderní literaturu. Poznáte, že jsou tisíce způsobů, jak vyprávět příběhy, a načerpáte tak inspiraci pro své vlastní psaní.

3. Zlepšete své znalosti gramatiky a rozšiřte si slovní zásobu

Byť bude vaše myšlenka sebeskvělejší, s chabou slovní zásobou se vám nikdy nepodaří zapůsobit na čtenáře tak, jak zamýšlíte. Pokud se navíc bude text hemžit pravopisnými chybami či překlepy, ztrácí tak na své kvalitě.

Čtěte také: Nejčastější pravopisné chyby. Jak se jim vyhnout?

Je mnoho možností, jak své vyjadřovací schopnosti zlepšovat. Používejte jazykové příručky, pokud si nejste jistí správností nějakého výrazu, pomoci si můžete i slovníkem synonym. A opět připomínáme – čtěte, čtěte, čtěte. Zafixujete si tak správné tvary slov a nové výrazy do podvědomí, a budete je pak používat automaticky.

4. Pište si deník

Zapisujte si všechno, co vás během dne inspiruje. Všímejte si do detailů svého okolí a snažte se psát o něm co nejbarvitěji. Zapisujte si útržky rozhovorů, zábavné momentky, zkuste co nejvěrohodněji popsat zvláštní atmosféru nějakého okamžiku.

FOTO: sešit

Pište si deník, vždyť je to tak jednoduché!, Foto: Barbora Bednaříková, TOPZINE.cz

Nezapomeňte si zaznamenat každý nápad, který vám přijde na mysl. Nikdy nevíte, jestli se vám nebude hodit pro nějaký příběh. Psaním takového inspirativního deníku si navíc neustále trénujete svoji kreativitu.

Můžete zkusit také metodu tzv. brainstormingu. To znamená vymýšlení co největšího množství nápadů na jakékoliv téma. Můžete fantazírovat o jménech fiktivních zemí nebo třeba o tom, co všechno byste chtěli stihnout poslední den před koncem světa. Možnostem se meze nekladou.

5. Pusťte uzdu fantazii

Experimentujte, hrajte si se slovy i myšlenkami. Pište cokoli vás napadne, zkoušejte nejrůznější útvary. Jen tak zjistíte, v čem je vaše silná stránka, a co vám naopak nevyhovuje. Nenechte se odradit tím, že vás bude někdo kritizovat. Jen proto, že se někomu vaše dílo nelíbí, neznamená to, že je špatné. Zkrátka – ano, bez čtenářů by psaní nemělo smysl, ale nikdy se nepřizpůsobujte na úkor svého vlastního stylu. Právě ten vás totiž odliší od množství dalších autorů a učiní vás tak mezi nimi jedinečným.

písmo

Nechte si poradit, nebojte se kritiky. Také ale věřte v sebe., Zdroj: sxc.hu

Ale pozor! Nebuďte domýšliví a nemyslete si, že jste neomylní. Snažte se být otevření kritice, která vás ve vašem úsilí může posunout zas o kus dál.

6. Dejte svůj text někomu přečíst

Požádejte někoho ze svých přátel nebo rodiny, aby si váš text přečetli. Vyberte si někoho, o kom víte, že nemá problém říct vám upřímně svůj názor. Můžete se také ujistit, jestli se vám podařilo sdělit to, co jste zamýšleli.

Pokud stojíte o fundovanější kritiku, můžete zkusit požádat o přečtení například učitele tvůrčího psaní nebo navštěvovat literární servery.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Z amatéra spisovatelem. Poradíme vám, jak se zdokonalit v psaní