Hollywood, celebrity, sláva, drogy a bohatství. Ryze materiální látku pojala Sofia Coppola s chladným odstupem nezaujatého pozorovatele. Paradoxně se tak dostává pod povrch věčného problému moderní společnosti.
V roce 2009 médii otřásala senzační aféra o partě teenagerů, kteří podlehli hollywoodskému mamonu a vloupali se do rezidencí celebrit, jako jsou Paris Hilton, Orlando Bloom nebo Lindsay Lohan. Nakradli majetek v hodnotě tří milionů dolarů a trvalo téměř rok, než byli odhaleni a předvedeni před soud.
S nálepkou The Bling Ring pětice náctiletých zjistila, že hranice mezi slávou a ne-slávou je proklatě tenká. Co se jim však podařilo, je vybuzení k filmovému zpracování tohoto reálného příběhu, který měl premiéru na letošním festivalu v Cannes.
Coppola je zarputile nezaujatá
Po prostoduchých Spring Breakers a načančaném Velkém Gatsbym přichází na scénu neortodoxní režisérka Sofia Coppola a přináší studenou sprchu v podobě osvěžující adaptace americké nenasytnosti. Snímek Bling Ring: Jako VIPky se zabývá ohranými tématy moderní povrchnosti, posedlosti materiálními statky a narcismu facebookové éry. Jinak řečeno tématy, která si přímo koledují o mainstreamové zpracování velkolepé show. Ne však v Coppolině pojetí.
Film se vyznačuje až pozoruhodnou schopností nehodnotit a nementorovat. Servíruje probíhající události neosobitě a uvědomuje si, že zhýčkanost a marnivost mladých aktérů, jejichž cílem je kopírovat život celebrit, není vše a že není záhodno jejich bezcharakterní chování pohodlně odsoudit. Chvílemi sympatizuje s Bling Ringery, místy se společností, která je utvořila a snaží se je potrestat.
Teenagerská parta v čele s Emmou Watson ukazuje, že chamtivost nemá hranice. Zdroj: Bontonfilm
To s sebou přináší i řadu slabin. Neobvyklá mlčenlivost snímku je možná objevná v prvních minutách, po chvíli ovšem začne obtěžovat, že nepředestírá jasně vymezený názor.
Divák chvílemi neví, jestli víc brečet nad pitomostí náctiletých postav, nebo nad pitomostí celebrit, které se neobtěžují své hollywoodské rezidence pořádně zajistit a o nevítanou návštěvu si přímo říkají. Je však nucen přijmout zodpovědnost za vlastní úsudek, protože film nic takového neproklamuje, pouze poskytuje paletu argumentů.
Dominující Emma Watson oživuje jednotvárnost
Druhou výtkou je poněkud neohrabaná práce s pozicí protagonisty, jehož identita je v průběhu filmu nejasná, což tříští ohnisko příběhu. Zprvu je film nazírán očima Marca (Israel Boussard), plachého a sebekritického nového žáka na střední škole Indian Hills. Zde si jej do parády vezme Rebecca (Katie Chang) a nějakou dobu tvoří jádro dění při prvních vloupáních ve dvojici. V druhé půlce filmu ústřední roli přebírá Nicki (Emma Watson), která spolu se Sam (Taissa Farmiga) a Chloe (Claire Julien) dotváří pětici Bling Ringu.
S provinilci posedlými slávou byl u soudu vykonán rychlý proces. Zdroj: Bontonfilm
I přes úsměvnou slabomyslnost některých scén, jimž vévodí zejména Emma Watson v roli protivné Nicki, je monotónnost filmu neustálou připomínkou vážnosti tématu, a zábavné momenty tak skoro hraničí s černým humorem. Snímek poukazuje na grotesknost náctiletého přístupu, aniž by jej satirizoval nebo zesměšnil.
Daní za tento spravedlivý, nezaujatý přístup je však výsledek, který poněkud postrádá dynamiku. Vyprávění se jednotvárně line, krádeže se hromadí a ve světle spousty statických záběrů snímek působí suše.
Výjimku tvoří kamerově skvostné vyloupení proskleného domu Audriny Patridge, na něž divák němě shlíží z vrchu blízkého kopce a které ukazuje v plné síle hrubost činů, jimiž Bling Ring pronikl do soukromí celebrit. Pochvalně se lze rovněž vyjádřit o zatýkacích scénách, jež přetékají emocemi.
Rebecca v podání Katie Chang si užívá návštěvu domu Lindsay Lohan, která je její největší módní ikonou. Zdroj: Bontonfilm
Po herecké stránce lze z tuctové šedi vyzdvihnout zejména výkon Katie Chang, která skvěle předvádí typ podmanivé, charismatické vůdkyně teenagerské skupiny, jež je přívětivá jen do té doby, kdy se věci vyvíjejí pod jejím diktátem. Nepopiratelnou hvězdou snímku je však excelující Emma Watson, která definitivně bortí svou image slušné holky jako sexy potetovaná, vyzývavá Nicki a která dodává občasné nezáživnosti poctivou porci šťávy a sexappealu.
Očekávání monumentální zábavy film patrně nenaplní, ale ve svérázném záměru režisérky funguje a jako rozumově založené zpracování hollywoodského skandálu přináší čerstvý pohled na věc.
Verdikt Petry Štěpánkové:
Komorně pojatá aféra snímku Bling Ring od režisérky Sofie Coppoly je tvrdým oříškem. Klasicky minimalistický příběh a dovedná práce s tichem, které jsou pro režisérku typické, sahají až na dřeň svých možností a poskytují spíše statickou meditaci nad jinak, na první pohled, divokým tématem.
Je třeba říci, že tichý, nehodnotící přístup snímku je sympatický, byť nejde o hitparádu hlubokých myšlenek. Za pochvalu stojí, že režisérka nikoho a nic neglorifikuje, že na látku nahlíží v její syrovosti a nutí diváka k vlastnímu zamyšlení. Film rozhodně není žádnou velkolepou podívanou, ale za zhlédnutí určitě stojí.
Hodnocení: 70 %