Hrníčky s logem Kiss, hodiny s logem Kiss, krabičky na svačinu s logem Kiss, kalendáře, bryndáky, klíčenky, lego, laptopy, pizza, panenky, sluchátka, tašky, USB, míče na americký fotbal, náušnice, šátky, propisky, zástěry na vaření, víno a další možné i nemožné suvenýry jsou dnes k mání pro fanatiky propadnuvší kissmanii, která zde byla, je a jak se zdá, ještě dlouho bude.
Paul Stanley na koncertě v Ostravě 21.května 2010, Foto: Sabina Jesenovská, Topzine.cz
Není se co divit, Kiss jsou totiž (až po The Beatles samozřejmě) podle počtu prodaných CD, jak se démon Gene Simmons rád chvástá, nejúspěšnější skupinou na světě. Jen s notnou námahou byste hledali někoho, kdo v životě neviděl masky démona, kocoura, hvězdného dítěte a spacemana. Fenomén Kiss vzal sedmdesátá léta útokem a nehodlá se nechat pokořit ani našimi generacemi, podmaňuje si je stejně tak, ne-li více. Kiss si dokázali publikum získat díky svému teatrálnímu vystupování, které je přizpůsobeno požadavkům diváka. Divák chce na podiu vidět krev, oheň, ohňostroj, chce si zazpívat jednoduché nápěvy, chce se bavit a v 70. letech k tomu všemu ještě potřeboval rock’n’roll a to vše jim Kiss dávali.
Na svědomí mají 37 alb, stovky zvláštních vydání CD, miliony změněných životů a tisíce, ne-li sta tisíce, suvenýrů, jež jsou ony změněné životy nuceny sbírat. Pevným jádrem skupiny jsou dva židé: izraelský přistěhovalec, lamač ženských i dívčích srdcí, zapřísáhlý mládenec a narcis, finanční mozek skupiny, Gene Simmons, a zpěvák, malíř a herec, na podiu vzhlížející jako manekýn ve svých upnutých kostýmech, Paul Stanley.
Okolo tohoto, dnes již legendárního dua, se prostřídalo několik jmen, které se nálepkou ex-Kiss rádi pyšní dodnes. Ze sestavy, která dobyla svět, to byl bubeník Peter Criss, proslulý sentimentální písní Beth, jež nyní působí sólově, a Ace Frehley, který vnesl do skupiny nápad dvou S, jimiž končí název kapely. Ta však nebyla příznivě přijata pohitlerovským Německem. Údajně stávající logo kapely připomíná znak armád SS, a tak v Německu vycházejí jiné obaly CD a věrní sběratelé mají opět o cennost víc. Posledním z Aceových CD je zpověď alkoholika Anomaly z roku 2009, právě alkohol byl příčinou jeho odchodu z Kiss.
Na jedenáct let se v této mašině zastavil nebohý lišák Eric Carr, který zemřel roku 1991 kvůli nádoru na srdci. To bohužel nebyla jediná smrt, která kariéru Kiss doprovázela. Druhý zesnuvší byl Mark St. John, který působil v kapele pouze na albu Animalize a 28. června tohoto roku se do věčných lovišť odebral i jejich první manager, který skupinu provázel bezmála 10 let, Bill Aucoin.
Dále v Kiss působili Vinnie Vincent, dnes si ho můžete poslechnout ve skupině Vinnie Vincent Invasion, a Bruce Kulick, nyní působící v Grand Funk Railroad, The Union a ve hvězdném projektu ESP (Eric Singer Project) složeném ze zmíněného Kulicka, Chucka Garrica (Alice Cooper) a Johna Corabiho (ex- Mötley Crue), to vše pod taktovkou nynějšího bubeníka Kiss, Erica Singera (působícího také ve skupině Alice Coopera). A posledním členem nynější kissácké sestavy je nový spaceman Tommy Thayer.
I v této sestavě Kiss provádějí svůj slavný neměnný cirkus sestavený z již opravdu notoricky známých divadélek: Genovo chrlení krve a vzlétnutí, Paulův transport na zadní plošinu areny, Aceovo sestřelení kytary. Avšak nejlépe vám původ těchto legendárních kousků a vůbec celé historie osvětlí knihy Kiss bez masky či publikace Gena Simmonse s prostým názvem Kiss.
„You wanted the best, you got the best the hottest band in the world…“
Z Kiss nezůstalo jen I Was Made For Loving You, v roce 2009 vydali velmi rozpačitě očekávané CD Sonic Boom, kolem něhož, jak už to tak u Simmonse bývá, bylo až podezřele moc řečí naznačujících jedinečnost a unikátnost alba. Mluvilo se i o analogu, který byl použit jako recese ve způsobu nahrávání záznamu, ale světe div se, oni to zase dokázali! Po úspěšných érách, které měli za sebou, znovu nahráli tak úžasné album, že valnou část z nových písní zařazují do setlistu a sklízejí ovace.
Kapela nedávno dokončila turné, z něhož, stejně jako z toho předešlého, k 35 letům existence, vydává bezprostředně po skončení vystoupení kvalitní záznam na CD. Ovšem to, že zrovna nejsou na turné, neznamená, že se nic neděje. Tak například Gene Simmons nechává kameru nahlížet do své domácnosti. Tento dokument, nebo pokud chcete reality show, pojmenoval Gene Simmons Familly Jewels a nedávno v Americe vyšlo deset nových dílů.
Téma Kiss je stále nadčasové. A ačkoli obrázky jejich masek zdobí sešity nejspíš jen našich tatínků, něco tady stále zůstalo, lidé se dodnes na Halloween převlékají za členy skupiny, sitcomy stále používají jejich masky (právě nyní o to zažádal sitcom How I Met Your Mother), kapely se nechávají jejich geniální jednoduchostí inspirovat či rovnou nahrávají celá alba jako tribut (například v říjnu to byli Pretty Boy Floyd) a mohla bych ještě dlouho pokračovat. No uznejte, kolika dalším kapelám se podařilo udržet si tak dlouho slávu v takové intenzitě? Zkrátka, něco na těch Kiss je.