Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Wings of War – báječní muži na létajících strojích

Dušan Takáč

Dušan Takáč

22. 10. 2009

wings_600x338Krátký vzestup, obrat o devadesát stupňů, pak prudký sestup a překvapený soupeř, objevivší se v zaměřovači, už nemá šanci reagovat. Štěkavý zvuk se rozlehne tam, kde normálně létají jen ptáci. Odpovědí je hluk a kouř. Vítejte ve válce.

Wings of War - balení, Foto: Hana Vítová

Wings of War - balení, Foto: Hana Vítová

Italská společnost Nexus Games si pro svoji deskovou simulaci Wings of War  vybrala období první světové války, která v nás kromě hrůz, jež představuje, vzbuzuje také romantické představy starých letounů. Nám se dostala do ruky reedice původní verze, která je o tři roky starší a nese honosný název Deluxe Set (na krabici se ještě skví podnadpis Miniatures), která už předem upozorňuje, že máme co do činění s něčím mimořádným. A ono to je opravdu tak.

Balení obsahuje krásně zpracované miniatury čtyř letounů z první světové války – Fokker Dr.I (pilotovaný legendárním Red Baronem Manfredem von Richthofen), Sopwith Camel (William G. Barker), Albatross (Ernst Udet) a SPAD XIII (Francesco Baracca). Ke každému letadélku přísluší jeho vlastní, číslované a od ostatních karet odlišené karty manévrů a plastový stojánek, o jehož úkolu si povíme později. Balení dále obsahuje dva typy karet symbolizujících poškození, žetony a dvě měřítka.

Co zarazí, a je jediným zklamáním, kterého se našinec dočká, je český návod. Je vytištěný černobíle na obyčejném papíru a skládá se z několika nesepnutých listů oříznutých na čtvercový formát. Ty bohužel ani nemají přesně stejnou velikost jako krásný anglický manuál a zasahují tak při zavření krabice do okýnka, jímž se hra chlubí letadýlky. Kazí tak luxusní dojem, který jinak z celé krabice čiší. Obsah samotných pravidel je ale výborně přeložený a jasně vás zasvětí do všech tajů této hry, a tak mu to lacinější vzezření nakonec ještě rádi odpustíte.

Wings of War - miniatury, Foto: Hana Vítová

Wings of War - miniatury, Foto: Hana Vítová

Úkol v této hře není tak průzračně jasný, jak by se mohlo zdát. Naopak každý zážitek ze hry bude jiný, protože budete ve válečném duchu plnit různé mise. Zpočátku půjde o jednoduché soubojové varianty (dobytí nebo bránění území), ale až pokročíte v dovednostech dále, můžete například pořizovat snímky tajných budov za nepřátelskými hranicemi. Fantazii se meze nekladou, hra nabízí sice několik předpřipravených scénářů pro určité počty hráčů (čtyři základní scénáře a tři rozšířené), ale vedle těchto příběhů naleznete také návod na přípravu svých vlastních dobrodružství. Pochopitelně jich mnoho můžete nalézt i na internetu, zpravidla však v cizojazyčných provedeních.

Celý princip hry je v základu velice jednoduchý. Hraje se na jakémkoliv pevném podkladu a letadla, která opustí vymezený prostor, jsou brána jako havarovaná. Každý hráč má k dispozici již zmiňovaný balíček manévrovacích karet. Ty jsou pro každé letadlo jiné (nejen obsahem, ale i počtem karet) a závisí na vlastnostech, které měl stroj ve skutečnosti. Například většina letounů má v balíčku tři zatáčecí karty po 60 stupních, ale Fokker D.VII a Sopwith Snipe (nejsou součástí balení) dokážou dosáhnout otočky až o 240 stupňů v kombinaci s povelem ostré zatočení.

Podobně některé stroje nedokážou zatáčet vlevo tak ostře jako vpravo. Je to dáno rotačním motorem, který se používal u letadel v první světové válce. Díky tomu se také může v manévrovacím balíčku lišit počet možných zatáček na jednu a druhou stranu, některé stroje nemají mezi kartami ostrou otáčku vlevo vůbec. Pomocí rozdílů v kartách je pak odlišena i rychlost letadel za pomoci délky šipek, které tak určují, o jak velký kus se může letadlo v průběhu jednoho hracího povelu pohnout. Letadla se navíc liší i v počtu zásahových bodů a typu poškození.

Wings of War - souboj, Foto: Hana Vítová

Wings of War - souboj, Foto: Hana Vítová

Nás ale teď hlavně zajímá herní systém. Za využití pohybových pokynů každý z pilotů naplánuje dráhu svého letadla na tři tahy dopředu. Hráči pak všichni současně po jedné kartě odkrývají a provádějí předem promyšlené pohyby. Před stojan s letadlem položí piloti pohybovou kartu a posunou letadlo se stojánkem tak, aby se překrývaly černé šipky na kartě a na podstavci. Po odehrání každé karty mohou letadla střílet na soupeře, pokud je v dosahu jejich kulometu. Tato vzdálenost se kontroluje pomocí měřítka. Pokud jste v dosahu nepřátelského letadla, čeká vás lízání karet poškození (v závislosti na typu letadla z balíčku A nebo B) a nepříjemné chvilky. Výsledky střelby si postřelený hráč nechává pro sebe, aby byla hra napínavější.

Tady nastává opravdová legrace, protože karty někdy neobsahují pouze číslovku s hodnotou poškození, které vaše letadlo utrpělo, ale často ještě obrázek znázorňující vedlejší poškození, ke kterému na letadle došlo. Můžete mít zaseknutý kulomet, řízení, Nebo jste mohli být zasaženi tak nešikovně, že vaše letadlo explodovalo a je rovnou mimo hru. V opačném případě jste vyřazeni až ve chvíli, kdy součet bodů poškození přesáhne počet zásahových bodů vašeho stroje.

Mezi začátečníky a pokročilými hráči Wings of War můžete snadno rozlišit, protože pravidla jsou připravena hned pro několik úrovní hraní. Nejsložitější varianta zahrnuje veškerá vedlejší poškození (kromě již zmiňovaných efektů může dojít například ke zranění pilota), pravidla pro zavěšení se za soupeřovo letadlo (v tzv. tailingu se pak lépe sleduje jeho pohyb), zaměřování, mraky a především pak výška letu.

Wings of War - hra ve čtyřech, Foto: Hana Vítová

Wings of War - hra ve čtyřech, Foto: Hana Vítová

Letadla jsou postavena na podstavcích za pomoci několika do sebe zasazených kolíčků. Jejich počet stanovuje současnou letovou hladinu, a tedy i možnost strojů na sebe navzájem střílet. Pokud ve hře hrajete na výšku letu, pak jí dodáte vyšší míru realističnosti, ale zaplatíte bohužel cenou nižšího tempa hry. Proto jsme hru s proměnlivou hladinou hráli v soubojových scénářích pouze několikrát. Naopak její silná stránka nastupuje v průzkumných letech, kdy se musí letadlo nejdříve spustit na nejnižší možnou výšku, nežli může například pořídit snímek nepřátelského tábora. Rychlost stoupání a klesání upravují pravidla velmi komplexně a znovu se liší s každým letounem. S letadlem můžete dokonce přistát, pokud byste například vyzvedávali zajatce z nepřátelského území.

Kromě již zmíněného manévrovacího a zásahového balíčku nalezneme v balení ještě karty symbolizující cíl, zákopy, protiletecké kulomety a bombardování. Všechny lze použít v rámci některých misí a slouží pro další zpestření hry. Žetony, kterých je ve hře požehnaně, pak slouží k označování současného stavu letounu či úrovně splnění jeho mise.

Vyhrává ten, jehož letadla zůstala ve vzduchu nebo ten, komu se podařilo splnit misi. Zajímavou herní variantou pro sudý počet hráčů je, za předpokladu, že máte více letadel, souvislé plnění dvou misí. Každý soupeř má svoji misi, ale zároveň musí bránit nepříteli, aby splnil tu svoji. Hra v lichém počtu hráčů zde není problém, protože můžete hrát s patřičným počtem letadel nebo některý z pilotů může ovládat více letadel. Wings of War jsou hra týmová, takže spřátelené strany se domlouvají.

Wings of War - základní hra a datadisky, Autor: Dušan Takáč

Wings of War - základní hra a datadisky, Autor: Dušan Takáč

Úspěšnou sérii zahájila v roce 2004 hra Wings of War: Famous Aces, obsahující pět základních letadel (oproti zde recenzované hře ještě navíc Sopwith Triplane), ovšem pouze v podobě karet. V dalším roce ji následovaly rozšíření Watch Your Back! s pěti dalšími letadly (Nieuport 11, Hanriot HD.1, Halberstadt D.III plus dvousedadlové DH4 a Ufag C.I) a Burning Drachens (Nieuport 17-23, Albatros D.III, Pfalz D.III/D.IIIa). Poslední jmenovaný datadisk navíc vnesl do hry další novinku – hru pro jednoho hráče. V takovém případě bojujete v misi proti pozemní artilerii a zákopům. Existuje také samostatná edice věnující se druhé světové válce (Wings of War WWII), obohacená o další dvě rozšíření.

S dvousedadlovými letadly z Watch Your Back! přidali tvůrci do hry další taktickou variantu, v níž letadlo má na podstavci dvě výseče a může střílet nejen před sebe, ale i dozadu. Tato letadla jsou při absenci pravidel pro stoupání velmi silným soupeřem a jejich slabostí je právě malá schopnost manévrovat. S nimi vstupují do hry také další pravidla, jako například zranění kulometčíka a další.

Karty byly nahrazeny miniaturami až v roce 2007, kdy začali tvůrci postupně vydávat jednotlivá letadla a zároveň vyšla také tato reedice. Modely jsou věrným ztvárněním dobových letadel v poměru 1:144. Další kusy je možno dokoupit v ceně od 150 do 250 korun v pěkném balení, samozřejmě včetně příslušných manévrovacích karet. Celkem jsou na trhu k dnešnímu dni tři série po dvanácti letadlech a čtvrtá série je naplánována ještě na tento rok. Některá letadla vyšla dokonce v několika barevných variantách, aby tak věrně odrážela velká letecká jména tehdejší doby. A věru je těžké odolat a nedat se na jejich sbírání.

Wings of War - rozdíly v letadlech, Zdroj: boardgamegeek.com, Autor: Bob Mueller

Wings of War - rozdíly v letadlech, Zdroj: boardgamegeek.com, Autor: Bob Mueller

V roce 2009 nastupuje firma Nexus s novou vlnou herních materiálů pro Wings of War. Předně to jsou herní podložky o rozměrech 98×68 centimetrů, které vytvoří na stole věrný dojem venkovské krajiny a znovu přiblíží tuto deskovku o kousek realitě.

Obě herní varianty (jak první, tak druhá světová válka) se dočkají dalších rozšíření. Budoucnost je ale zasvěcena především miniaturám samotným. Již v květnu vydal Nexus první sérii letadel pro druhou světovou válku a v tomto měsíci by měl nabídku rozšířit o další čtyři modely. Zároveň by měla být uvedena na trh také speciální deluxe edice podobná té dnes recenzované.

Zdánlivě vysoká cena hry je vykompenzována krásnými miniaturami a spoustou karet. Před jejím uvedením na trh jste museli koupit zvlášť miniatury a zvlášť hru Famous Aces, což bylo finančně výrazně náročnější. Nyní při ceně 200 za letadlo dostáváte hru prakticky zdarma jako bonus. Deluxe edice tedy nabízí vše potřebné ke hře v jednom balení pro hráče, kteří vstupují do světa vzdušných soubojů. Pravidla byla přepsána speciálně pro použití s miniaturami.

Wings of War - hra ve dvou, Foto: Hana Vítová

Wings of War - hra ve dvou, Foto: Hana Vítová

Hru lze hrát prakticky kdekoliv na rovné ploše v neomezeném množství hráčů, pokud máte dostatek letadel a prostoru. Rekord v tuto chvíli drží v Utahu ve Spojených státech amerických, kde se sešlo u dvacet metrů dlouhého stolu 61 lidí k jedné partii Wings of War!

Andrea Angiolino a Pier Giorgio Paglia vytvořili fenomén, který nadchne každého člověka zajímajícího se o světové války minulého století. I já toto pobláznění sdílím, ačkoliv se nepočítám mezi zmíněnou skupinu. Proto si myslím, že hra není jen pro fanoušky, ale zaujme svým poctivým pojetím a variabilitou i obyčejné lidi, hledající něco nového a originálního. Wings of War se prostě a jednoduše povedly k radosti nás všech…

Název hry: Wings of War: Deluxe Set
Typ hry: desková hra, akční, strategická
Výrobce: Nexus Games
Distributor pro ČR: Corfix
Cena: 949 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 30-70 minut
Doporučený věk: od 10 let
Zpracování (0-30): 27% (-3% černobílý listový návod)
Hratelnost (0-40): 40%
Originalita (0-30): 23% (-7% inspirace hrou RoboRally)

Celkové hodnocení (součet, max 100): 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wings of War – báječní muži na létajících strojích