Pokud by se prodávaly filmové šablony na zakázku, dalo by se spekulovat, že se kapsa režiséra Toma McCarthyho musela slušně prohnout. Win Win jede cestou klišé.
Hlavně koukej být Win, Zdroj: distributor filmu
Film
Na Cenu Akademie nominovaný Paul Giamatti, většinou známý z komických rolí, se ve snímku režiséra Thomase McCarthyho objevuje coby sympatický, ale nepříliš úspěšný advokát. Bohužel, ani v jeho druhé aktivitě, trénování středoškolského wrestlingového týmu, není zrovna úspěšný.
Výsledek win-win je známé označení rovnovážného stavu, kdy nikdo ze zúčastněných stran neprohrává. Pro někoho to může být uspokojující, pro někoho naopak neúspěch.
Ten se totiž nejčastěji potýká s finančními problémy. Proto se Mike Flaherty (Paul Giamatti) rozhodne pro péči o demencí postiženého starce, ke kterému shodou okolností na návštěvu dorazí vnuk, šampión ve wrestlingu (Alex Shaffer). Co se může zdát konečně šťastnou chvíli pro oba, je nakonec starostlivým kořením v nástrahách života.
Už příznačný název vypovídá, jak snímek v samém závěru dopadne. Chce totiž svým vyprávěním zřejmě sdělit skutečnost, že ve hře života nelze ztratit všechno. Po celých sto dva minut lze z filmu zpozorovat snahu se co nejvíce přiblížit obyčejným problémům obyčejných lidí.
Přečtěte si podrobnější a mírnější recenzi filmu
Jenže film sice nemusí mít vždy srdceryvnou zápletku, ale když už do filmové podoby převést drama užšího zrna, tak ne podle nejčastější šablony. Klišé jako sloka – refrén – sloka a pak zase refrén, obrazně řečeno. Je to přesně ta forma, díky které do měsíce zapomenete, že jste snímek vůbec někdy viděli. Boj s morální špatností, boj o své dobro, dotažený do konce bez hlubšího zářezu.
Win-win nejčastěji ve sportu
K tomu, jak to dopadlo ve sportu, který hlavní hrdiny v podstatě přimkl k sobě, se snímek kupodivu nijak nevyjádří. Takže jen díky přirozenosti, uvěřitelnosti (kromě chlapcovy matky, vyléčené feťačky, která vypadá na všechny jiné životní role, jen ne osobu oplývající láskou k drogám a alkoholu) a Shafferovy nezkušenosti (filmový debut) se film dá označit přes svou fádnost jako alespoň průměrný.
DVD
Disk je naopak překvapivě napráskaný. Kromě ostrého obrazu a tučného výběru titulků se dá na disku najít hned několik bonusů. Prvním z nich je originální trailer k filmu, dále pak dvě vynechané scény z filmu, videoklip k filmové písni Think You Can Wait a představení rodiny Flahertyů. Najdeme tu i diskuzi Toma McCarthyho a Joea Tiboniho o filmu, rozhovor s McCarthyhym a Paulem Giamattim, a nakonec taky krátké představení herce ve vedlejší roli Davida Thompsona, který promlouvá z filmového festivalu Sundance 2011.
Český dabing je v tomto případě velice zdařilý, byť s častými odchylkami od původních titulků. Co se týče zvuku u bonusů, ty jsou bohužel všechny v originálním jazyce, takže se bez dobré angličtiny neobejdete.
Win Win (Win Win)
Komedie / Drama
USA, 2011, 106 min
Režie: Thomas McCarthy
Hrají: Paul Giamatti, Amy Ryan, Bobby Cannavale, Jeffrey Tambor, Melanie Lynskey, Alex Shaffer, Nina Arianda, Margo Martindale, Burt Young, Halina Reijn
Zvuk: český a anglický (DD 5.1), polský (DD 5.1 VO)
Titulky: české, anglické, portugalské, bulharské, chorvatské, arabské, řecké, islandské, hebrejské, polské, rumunské, srbské, turecké, slovinské
Bonusy: Vynechané scény, Tom McCarthy a Joe Tiboni diskutují o filmu WIN WIN, David Thompson na Sundance 2011, Rozhovor s Tomem McCarthym a Paulem Giamattim na Sundance 2011, Rodina, Videoklip The National – Think You Can Wait, Originální trailer k filmu
Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****