Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

William Styron: V Sophiině volbě zobrazil hrůzy holocaustu jako nikdo předtím

Alena Menšíková

Alena Menšíková

30. 1. 2013

William Styron sice nenapsal desítky knih, ale několika svými romány se nesmazatelně zapsal do literární historie 20. století. Jeho dominantou byla snaha o proniknutí do hloubi lidské duše a odhalení bolesti způsobené hrůzostrašnými prožitky.

FOTO:William Styron

William Styron, Zdroj: wikimedia.org

Spisovatel a dramatik William Styron se narodil 11. června 1925 v Nesport News ve Virginii a vyrůstal v prostředí amerického jihu. Jeho otec pracoval jako lodní inženýr. Zdědil po něm depresivní stavy, ke kterým přispěla také smrt Styronovy matky, když mu bylo pouhých 13 let.

Styron byl zlobivé dítě a kvůli svému chování vystřídal několik škol. Nakonec získal bakalářský titul na univerzitě Duke a poté nastoupil k námořní pěchotě. Během druhé světové války se stal prvním poručíkem.

První úspěch

Po ukončení služby se přestěhoval do New Yorku, kde se pokusil rozjet svou začínající kariéru spisovatele. Pracoval jako editor v nakladatelství McGraw-Hill. V roce 1951 vydal svůj debutový román Ulehni v temnotách vyprávějící o dívce ve špatně fungující rodině.

FOTO: Meryl Streep

Meryl Streep získala Oscara za roli Sophie,

Dostal se tak do povědomí kritiků a vysloužil si za něj Prix de Rome. Úspěch této knihy mu dovolil věnovat se pouze literární kariéře.

Z USA do Evropy a zpátky

Styron odjel na dva roky do Evropy, kde se oženil a podílel se také na vzniku časopisu Paris Review. Během svého pobytu v Evropě napsal druhý román s názvem Zapal tento dům (1960). Příběhem o Američanovi žijícím na riviéře se autor snaží odsoudit honbu za penězi a dnešní materiální způsob života.

Poté se vrátil zpět do Spojených států a žil v Roxbury v Connecticutu. Tam také stvořil svůj třetí román Doznání Nata Turnera (1967) o vzpouře otroků ve Virginii v roce 1831, za který dostal Pulitzerovu cenu. I přes značnou kritiku se stal román jednou z nejprodávanějších knih té doby.

Volba mezi dvěma zly

Nejslavnější dílo Williama Styrona se jmenuje Sophiina volba (1979). Inspirací k napsání tohoto díla mu byla návštěva Československa a koncentračního tábora v Osvětimi v Polsku. Kniha pojednává o krutých podmínkách v dobách holocaustu.

FOTO: Osvětim-Birkenau

Sophie se svými příběhy z Osvětimi vrací zpátky v letech

Sophii se podařilo utéct do Ameriky poté, co zažila během druhé světové války hrůzy holocaustu v Polsku, kde se musela rozhodnout, které ze svých dvou dětí pošle na smrt, aby jedno mohlo žít. Proto se sousloví Sophiina volba vžilo jako takřka nemožná volba mezi dvěma zly.

Čtěte také: Novela o smyslu lidského života Stařec a moře je Hemingwayovým opus magnum

Mnozí kritici Styronovi vytýkali, že nemůže napsat dobrý a hlavně věrohodný příběh o holocaustu, když ho sám nezažil, ale jeho empatie a vcítění se do hlavní hrdinky knihy je natolik hluboké, že celý příběh se jeví velmi reálně.

Sophiinu volbu dokonce zfilmoval Alan J. Pakula. Hlavní roli brilantně ztvárnila Meryl Streepová a získala za ni Oscara. Kniha byla také zhudebněna jako opera.

Po dopsání Sophiiny volby Styron propadl těžkým depresím, o kterých napsal ve své autobiografii nazvané Viditelná temnota (1990).

Empatický spisovatel

Styron se ve svých knihách soustředil na lidskou psychiku a možná právě díky své nemoci mohl vystihnout i ty nejskrytější pocity z hloubi lidské duše. Jeho postavy tak mají velmi propracovanou psychologii a čtenář se dostává do dilematu, co je ještě fikce a co jsou autobiografické prvky.

Kromě čtyř výše zmíněných románů Styron napsal ještě několik menších prací jako je divadelní hra In the Clap Shack (1973) nebo soubor esejí This Quiet Dust (1982). Jeho poslední knihou je soubor tří novel Ráno na pobřeží (1993).

William Styron zemřel po dlouhé nemoci 1. listopadu 2006.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

William Styron: V Sophiině volbě zobrazil hrůzy holocaustu jako nikdo předtím