William Gibson objevuje mysteriózní webklipy ve výborném Rozpoznání vzorů
Jan Nohovec
23. 6. 2011
Autor kultovní sci-fi Neuromancer se vrací s novou knihou, která obsahuje jen minimum prvků fantastiky. Vévodí jí marketing, data, současné technologie a Gibsonův osobitý jazyk.
Fetish:Footage:Forum, fórum klipařských fetišistů, familiérně nazývané F:F:F. Tak se jmenuje internetové zákoutí, kde se scházejí lidé posedlí třeskutě novou formou kinematografie, jež si pomalu a jistě dobývá své místo pod sluncem. Dosud bylo do světa vypuštěno sto třicet čtyři klipů, které spolu příliš nesouvisí; snad jen puncem originality. Tajemné, nesmyslné, krátkometrážní výjevy, za něž by se nemuseli stydět ani autoři Andaluského psa, se bez jakéhokoli ladu a skladu objevují na různých místech sítě, snad aby mátly kohokoli, kdo by projevil zájem.
Překladatel novinky Williama Gibsona Pavel Bakič v nedávném rozhovoru pro Sarden.cz prohlásil, že americký spisovatel se rozhodl čtenářům naservírovat jednadvacáté století na stříbrném podnose, protože z předchozích dvou trilogií prý nemuselo být tak zřejmé, o co mu vlastně šlo. Skutečně, tento výrok jaksi komplexně charakterizuje celé Rozpoznání vzorů, neboť Gibson opravdu – ať už úmyslně nebo neúmyslně – zvolnil v tempu a vrhá na čtenáře mnohem srozumitelnější slova. Tedy v rámci možností.
Nový/starý Gibson exceluje
Casey Pollardová – zcela jistě podprahový odkaz na hrdinu proslulého Neuromancera – nežije v žádné futuristické budoucnosti, ale v relativní současnosti, ačkoli přesný čas autor nijak nespecifikuje. Casey pracuje za těžké peníze v reklamních agenturách a marketingových společnostech, aby díky své vrozené citlivosti pro grafiku firemních log mohla těmto subjektům pomoci lákat zákazníky ještě masivněji. Nyní však byla hlavní hrdinka Rozpoznání vzorů najata na poněkud odlišný úkol. Má prozkoumat obchodní potenciál zmiňovaných internetových klipů.
Ze začátku by se zdálo, že Casey Pollardová a F:F:F nebudou mít nic společného, ale oba motivy mají v jádru Gibsonova nového románu pevné místo. Autor totiž přesně v souladu se svým stylem vydal knihu mnohovrstevnou, v níž přijde kromě zmiňovaných témat řeč i na útok na newyorské World Trade Center, zachovalé německé letadlo z druhé světové války, manipulaci s lidmi, procházku po několika světových velkoměstech nebo magnetofonové pásky, na něž dle víry některých Američanů zanechávají své vzkazy mrtví.
I jazyk Williama Gibsona má mnoho rovin. Sice není tak složitý a komplikovaný jako v autorově dávném debutovém románu, kde vládla přísná strojová zkratkovitost, ale i tady dává spisovatel důraz na zakomponování co největšího množství informací mezi řádky jednoho odstavce. Široký slovník citlivě reaguje na právě popisovanou pasáž a eskaluje od procítěných projevů nářečí až k nádechu technického slangu. Jako bonus se na několika místech vynořuje ironický humor – samotná hrdinka si pro uklidnění opakuje komickou mantru: „Hasil si to dvěstěpadesátkou a trefil čumákem kachnu.“
Jako obvykle, všechno je samozřejmě podřízeno dějové složce, která v souladu s právě aktuálními motivy žene zápletku dál. Ač místy rozmělněná do detailů jednotlivých témat, v závěru vychází lineární dějová linka jako jednolitá, kompaktní a fascinující masa; přestože závěrečná tečka není ani v nejmenším tak grandiózní, jak by některý čtenář mohl čekat. Rozpoznání vzorů možná není zrovna akčním počinem, kde by se na každém kroku střílelo, napětí však ani v nejmenším nepostrádá. A koneckonců, i na ty kvéry tu a tam dojde.
Nemáme budoucnost, protože naše přítomnost je příliš nestabilní. Máme jen rizikový management. Vymýšlení scénářů pro daný okamžik. Rozpoznání vzorů… (anotace)
William Gibson představuje po dvou u nás již publikovaných trilogiích novinku, v níž je opět o něco blíž současnosti a o něco dál science fiction. Jeho jazyk je srozumitelnější, představované výjevy o něco méně komplikované. Autor však stále neztrácí svou schopnost perfektně vybudovat knihu, která dokáže dechberoucím způsobem upozornit na některá témata, knihu, která obyčejnému čtenáři způsobí krátkodobou, ale zato prudkou všeobecnou paranoiu. Rozpoznání vzorů bezkonkurenčně patří mezi jedny z nejlepších Gibsonových knih a mezi letošní favority.
Název originálu: Pattern Recognition
Český název: Rozpoznání vzorů
Autor: William Gibson
Překlad: Pavel Bakič
Obálka: Tomasz Maronski
Počet stran: 368
Rozměry: 105 x 165 mm
Vazba: brožovaná
Vydalo: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 279 KčHodnocení: ***** (90 %)