Již tuto sobotu 4.12. se v Praze na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bude konat konference na téma využití wikinomických principů v podnikání, vědě a státní správě. Konference dostala název Wikinomics Forum 2010 a je určena úplně pro všechny.
Ilustrační foto, Zdroj: Topzine.cz , Pavel Cízner
Celá akce potrvá pouze v sobotu v rámci Wikikonference, která se bude skládat ze tří tracků – dva s programem Wikinomics Fora a třetí zaměřený na Wikipedii WikiSkripta. Wikinomics Forum 2010 je podle organizátorů určeno úplně pro všechny a dokonce dostane každý zájemce i možnost vystoupit se svým tématem, které se ovšem musí týkat otevřené spolupráce a komunikace. Vystupující se pak musí vejít do časového intervalu deset až patnáct minut. Kromě toho je vstupné dobrovolné – říkají mu wikivstupné.
Wikikonference nabídne mnoho poutavého
Program bude opravdu pestrý. Vystoupí špičky oborů: Bořivoj Brdička (Pedagogická fakulta UK), Daniel Franc (Unisona Studio, překladatel knihy Wikinomie), Tomáš Hajzler (PeopleComm), Filip Hráček (Google), Adam Javůrek (NextBig), Jiří Kodera (Abakowiki), Lukáš Križko (VÚP Praha), Pavlína Kvapilová (ČT24), Gabriel Lachmann (EEA), Josef Průša, Jan Šeda (Skilldrive), Josef Šlerka (FF UK, Ataxo), Martin Šmíd (ÚTIA), Radek Vokál (Red Hat) a Ondřej Zaoral (ČSOB). Konferenci zakončí afterparty.
A co si máme představit pod pojmem Wikinomie? Jedná se o pomezní vědeckou disciplínu, která kombinuje ekonomii, IT a sociologii. V centru jejího zájmu stojí masová spolupráce. Vychází ze čtyř základních principů: Peering, Sharing, Openness, Acting Globally. Peering označuje rovnocenné propojování, Sharing sdílení, Openness otevřenost a Acting Globally globální jednání a překonávání bariér. Pokud ale máte zájem dozvědět se více, určitě vám dobře poslouží kniha nakladatelství Fragment autorů Tapscotta a Williamse s názvem Wikinomie.