Režisér Oliver Stone udělal správně, když se rozhodl v roce 1987 uvést snímek Wall Street a stvořit tak postavu Gordona Gekka, hlásajícího chamtivost. I o dvacet tři let později dostává nenasytnost do problémů mnoho lidí. V podstatě celou zemi. Ze Stonova posledního snímku Wall Street: Peníze nikdy nespí je cítit nejen závažnost, ale i nezbytnost. Premiéra filmu v ČR je 30. září 2010.
Wall Street: Peníze nikdy nespí, Zdroj: distributor filmu
Gordon Gekko (Michael Douglas) se ocitá v roce 2008 uprostřed ekonomického kolapsu. Je propuštěn z federálního vězení, kde seděl za podvod s cennými papíry, praní špinavých peněz a vyděračství. Nyní plave mezi mnohem nebezpečnějšími žraloky, než se mu kdy snilo. Jaká bude jeho reakce? Použije svůj důvtip a zvítězí v jejich hře, nebo v sobě během času za mřížemi našel přeci jen nějakou morálku?
Samotná linie příběhu poskytuje základ pro jeden vydatný hodnotný film. Když do něj přidáte příběh otce a dcery, učitelsko-ochranářské vztahy a romantiku, působí navzdory depresivnímu tématu překvapivě zábavně.
Po boku Douglase se v roli Jacoba Moora objevuje Shia LaBeouf – ambiciózní mladý obchodník. Frank Langella jako Lewis Zabel si zase zahrál zakladatele mocné Keller Zabel Investments. Susan Sarandon hraje Jacobovu sešlou upovídanou matku, která se těší na dobrý život jako prominentní longislandská realitní agentka. A Josh Brolin je impozantní darebák Bretton James, miliardářský partner konkurenční investiční banky, která ruinuje Keller Zabel.
Při romantické vedlejší zápletce mezi Jacobem a Gekkovou odcizenou dcerou Winnie (Carey Mulligan) vyvstává otázka, kterou si bystře položí i sám Gekko. Proč má Winnie pletky s mužem, který dělá totéž co on, když to shledává tak trestuhodné? Opravdu tedy tolik nenávidí svého otce? Jacobův sen o financování společnosti zabývající se alternativní energií je myšlen jako vykoupení, ale pravda je, že když jde o vyhlídky na zbohatnutí, objeví se mu v očích ten samý záblesk.
Gordon Gekko, zkorumpovaný král Wall Street, je tedy nyní zpět s jednoduchým sdělením: „Jednou jsem řekl, že chamtivost je dobrá… Teď to ale vypadá, že je legální.“ Zaslouží si Michael Douglas za tuto roli dalšího Oscara?
Wall Street v minulosti a nyní
Předtím: Gordon Gekko hltal na Wall Street společnosti samotnou silou své osobnosti.
Nyní: Finančnictví je příliš globální, aby ho mohl ovládnout jednotlivec, jak už uvádí nový filmový titulek – Peníze nikdy nespí.
Předtím: „Chamtivost je dobrá“ byl nejslavnější slogan Wall Street.
Nyní: Finančníci říkají věci jako: „Jen adekvátní odměna přitáhne ty nejlepší talenty, kteří mohou pomoci finančnímu sektoru posunout se vpřed.“
Předtím: Pravý yuppie nemůže žít bez mobilního telefonu stejné velikosti, jako je jeho luxusní diář Filofax. (yuppie = finančně zajištěný dvacátník nebo třicátník náležící k vyšší střední třídě)
Nyní: Zoufalá potřeba neustálého spojení byla pouze ztenčena. Když můžete posílat pracovní e-maily přes BlackBerry jednou rukou, dnešní finančníci si budou iPhonem na twitteru navzájem přeposílat sprosté vtipy. Ale nebudou vypadat méně mrzutě.
Předtím: „Oběd je pro slabochy,“ řekl Gekko, který vedl své obchody, i když všichni ostatní jedli.
Nyní: Obědové pauzy mnoha lidí nejsou více než snězení sendviče na jejich pracovním stole před počítačem.