Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Významné světové univerzity: od hobitů přes evoluci až k Nobelovce

Redakce

Redakce

18. 12. 2011

FOTO: univerzita

Vysoké školy vznikají už od 11. století. A právě ty nejstarší patří mezi nejlepší a nejdražší. Vzešlo z nich také mnoho slavných vědců nebo politiků. A jak je to s odvěkými rivaly: Oxford versus Cambridge?

FOTO: univerzita

Typická americká tradice, vyhazování čepiček, Zdroj: sxc.hu

Z hlediska vzniku jsou vysoké školy středověkou institucí. Kolébkou akademií byla zprvu Itálie. Vznikly zde takové školy jako Salerno, Modena, Padova čo Bologna, kde se datum založení odhaduje kolem roku 1088. Skupiny teoretiků a praktiků se v těchto místech sdružovaly a snažily se o založení center vzdělanosti.

Podobnou hisotrii mají také britské univerzity, Oxford a Cambridge. Ty mezi sebou soupeří snad už od dob svého založení. Vzájemné soutěžení dokonale odráží i nařízení, podle něhož si studenti nesmí v jeden rok podat přihlášku na Cambridge i Oxford zároveň.

Čtěte také: 10 nejlepších univerzit světa

České země byly se zakládáním univerzit pozadu. Nejznámější, Karlova, byla založena až 7. dubna 1348  a do druhé světové války se potýkala s existenčními problémy. Po zrušení německé části pak Karlovka dostala dnešní podobu.

Nejlepší znamená nejdražší

Podle žebříčku nejlepších univerzit ARWU jsou v současné době nejprestižnější americké a britské školy. Většina jich ale nepřijme více než 10 % přihlášených studentů a za jeden školní rok zaplatíte od 100 do 900 tisíc korun.

V tomto ohledu jsou nejdražší Harvard (800 tisíc Kč) a Yale (900 tisíc Kč), obě školy najdete v USA. Máte samozřejmě jistou šanci, že dostanete stipendium, ale všeobecně se počítá s půjčkou od banky nebo s bohatými rodiči.

Slavní absolventi světových univerzit

Pokud se řekne Harvard, měl by se vám okamžitě vybavit pojem „americký prezident“. Zde totiž promovali například tito pánové: Theodore Roosevelt, John F. Kennedy, George W. Bush, nebo Barack Obama. Z hlediska prestiže je zajímavá také Chicagská univerzita s dvaaosmdesáti oceněnými Nobelovou cenou. Dalších 70 laureátů studovalo na Massachusetts Institute of Technology.

Univerzita světových intelektuálů

Volný překlad slova Oxford znamená „brod pro voly,“ avšak paradoxně i přes tento dnes trochu pejorativní název odtud už devět století vycházejí největší intelektuálové Velké Británie, potažmo celého světa.

Studovali zde například Persy Bysshe Shelley, Oscar Wilde či J. R. R. Tolkien.

Dnes má univerzita osmatřicet kolejí. Vzhledem k tomu, že donedávna bylo vzdělávání pod správou církve, vypadají jednotlivé univerzitní areály jako klášterní budovy obklopené nádhernými zahradami.

Ačkoliv se již většina zahrad proměnila ve fotbalová, kriketová či ragbyová hřiště, svůj původní vzhled i romantiku si areál oxfordské univerzity rozhodně zachoval.

FOTO:All souls college Oxfordské univerzity, Zdroj: sxc.hu

All Souls College je nekrásnější kolej Oxfordské univerzity

Zajímavé je, že ne všechny koleje jsou přístupné veřejnosti. Mezi ty nejkrásnější, do kterých se můžete podívat, patří Magdalen College a All Souls College.

Líheň sběratelů Nobelovek

Podle pověsti založili Univerzitu v Cambridge v roce 1209 akademici, kteří uprchli po neshodách na Oxfordu. V dnešní době jsou tři z jednatřiceti kolejí ženské, jsou to Murray Edwards, Newnham a Lucy Cavendish, ostatních osmadvacet je smíšených.

Foto:Clare College a King's Chapel

King’s Chapel, část Clare College, je opravdu impozantní Zdroj:sxc.hu

Na Cambridge studovali například vědci Issac Newton či Charles Darwin a v současné době dala tato univerzita britské vládě 15 premiérů a světu 83 držitelů Nobelových cen, což je vůbec nejvíce.

Čtěte také: Univerzitní město Cambridge uchvátí svým starobylým půvabem

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Významné světové univerzity: od hobitů přes evoluci až k Nobelovce