Kdyby existoval oficiální seznam nejoblíbenějších stavebních materiálů, oriented strand board by na něm měla čestné místo. Že netušíte, o čem je řeč? Orientovanou standardní desku ale určitě znáte. Stále nic? A co takhle OSB – už jste doma? Mezi stavebníky je neuvěřitelně populární zejména díky pestrému využití uvnitř i venku a několika skvělým vlastnostem. Absolutně dokonalé sice OSB nejsou, ovšem nemají k tomu daleko.
Jak se OSB vyrábí a jaké typy desek existují?
Výroba OSB desek probíhá lepením dřevěných štěpků nebo hoblin ve třech či čtyřech vrstvách, a to za vysokého tlaku a teploty. Požadovaných vlastností (tj. pevnosti a nelámavosti) je dosaženo specifickou skladbou – v horní a spodní vrstvě jsou třísky uloženy podélně, uprostřed příčně. Ve stavebnictví jsou OSB desky oblíbené také pro velmi slušnou odolnost vůči vlhkosti a absenci vad (suků a prasklin). Ekologicky uvědomělé stavebníky pak jistě potěší také ekologický charakter.
Je dobré vědět, že neexistuje pouze jediný typ OSB desky. K mání je jich naopak rovnou několik a každá varianta se vyznačuje jinými vlastnostmi.
Do suchého prostředí (tzn. do interiérů) jsou určeny OSB/1 a OSB/2 (tato varianta se používá pro nosné účely). Ve vlhkém prostředí nachází uplatnění desky typu OSB/3 a OSB/4 (tento typ vydrží vyšší mechanické namáhání).
Opláštění dřevostaveb i designový prvek
Lisované desky z orientovaně vrstvených štěpek se využívají na stavbu stěn u dřevostaveb, při výrobě nosníků, trámů a podpěr, ale také jako designové prvky včetně stropu a podlahy – třeba když zatoužíte po dřevěné podlahové krytině a nudí vás klasické palubky. OSB desky stačí přebrousit a přelakovat.
V exteriéru se z OSB desek realizují například provětrávané fasády včetně aplikace omítky. Vyrobit se z nich dá také zahradní domek či kůlna.
Pozor na ruční řezání
OSB desky působí dojmem, že jsou jako stvořené k ručnímu řezání. Do určité míry je to pravda, k dosažení požadovaného tvaru a velikosti vám skutečně může stačit pilka, ale elektrické řezné nástroje jsou vůči struktuře materiálu mnohem šetrnější. Takže pokud nechcete riskovat, že nešikovným zásahem desku poškodíte, raději si vezměte na pomoc kotoučovou pilu.