Opět tu máme to období zvláštního mixu rodinné pohody a předvánočního shonu. I v tomto období je ale určitě vhodné udělat si chvíli pro umění. Když už nic jiného na výstavu můžete pozvat někoho jako dárek k vánocům. A že je toho opravdu hodně na výběr.
Výstava Městem posedlí v GHMP Zdroj: GHMP
Naposledy zajděte do Rudolfina
V Galerii Rudolfinum ke konci prosince končí výstava Beyond Reality s podtitulem British Painting Today. Je zvláštní že o téhle opravdu dobré výstavě jsme na TOPZINU ještě nepsali. Napravte to spolu s námi a zajděte se podívat. Čas máme do konce prosince.
Výstava představuje díla dvanácti významných umělců střední i mladší generace působících ve Velké Británii. Výběr děl odráží vzrůstající význam postkonceptuální, převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici.
Na výstavě jsou k vidění i hyperrealistické malby jako např. tento olej od Jonatana Waterige Zdroj: Rudolfinum
Česká centra představí České stopy v Bosně a Hercegovině
Od 7. prosince do 5. ledna bude nová výstava v Českém centru odhalovat stopy architekta Karla Paříka, který na počátku 20. století významně ovlivnil architektonickou tvář Sarajeva. Výstava se koná pod záštitou velvyslance Bosny a Hercegoviny, J.E. p. Nediljko Biliće.
Kupka v Solomonově paláci bude k vidění až do 3. března
Jako připomínka sto let od otevření Podzimního salonu v roce 1912 – pozoruhodné a pro dějiny světového výtvarného umění – vznikla tato výjimečná výstava Františka Kupky Cesta k Amorfě. Je založena prezentaci děl, která Kupka vystavoval na pařížských salonech do roku 1913 – ukazuje tedy ta díla, která Kupka sám považoval za hotová, definitivní a vystavitelná.
Skrze jednotlivé kapitoly výstavy (tedy jednotlivé salony, jichž se Kupka účastnil) tak sledujeme postupné řešení různých problémů a otázek, se kterými se autor vyrovnával, až po klíčový rok 1912, kde na Podzimním salonu vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku – tento rok bývá také uváděn jako zrod abstraktního malířství.
František Kupka Amorfa Dvoubarevná fuga Zdroj: NG
V GHMP jsou v plném proudu opravdu dvě netradiční výstavy
V domě u Kamenného zvonu je právě uprostřed trvání výstava Jana Švankmajera Možnosti dialogu, která se jak ostatně napovídá i její podtitul snaží prezentovat, jak je jeho filmová tvorba nedělitelně spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy, ať již jde o kresby, koláže, frotáže, objekty či autorovu unikátní experimentaci s vnímáním uměleckých děl prostřednictvím hmatu.
V městské knihovně pak probíhá kontroverzní výstava Městem posedlí, kterou by si leckdo v tamních prostorách možná ani nedovedlpředstavit. Výstava na jednom místě představuje nejen českou writerskou špičku, zástupce silných evropských scén jako jsou Německo, Francie, Nizozemsko Španělsko nebo Polsko, ale i americké legendy. Je již možné vidět pouze do 13. ledna.
Vlevo Tron, v pravo Zed. Zdroj: Ghmp
UFO přistálo v meetfactory
Od 6 prosince do 20. ledna je v Meetfactory k vidění výstava, která možná potěší nejednoho diváka ztraceného a znechuceného současným uměním. Je reakcí na velké množství sofistikovaných projektů, sociálních uměleckých aktivit a vyčerpávajících konceptů.
Na otázky typu: „komu je určeno současné umění? Co z něj divák vyčte?“ nabízí UFO artefakty, které nejsou ničím jiným než tím, co vidíte. Jsou jednoznačným vizuálním sdělením zkušených autorů, kteří jsou přesvědčeni, že je lepší vnímat věci jen vizuálně bez dalších zavádějících informací. Jako srozumitelné sdělení, které tu má být jen a jen pro naše potěšení.
Praha samozřejmě není jediné město, které i v prosinci žije uměním. Pokud si například o Vánocích uděláte výlet do Paříže, můžete se těšit na velkolepou výstavu Salvatora Dalího. I o té snad v prosinci ještě napíšeme.