Jako obvykle pro vás máme přehled výstav na tento měsíc. Tentokrát jich opravdu mnoho nebude, zato budou stát opravdu za zhlédnutí.
V DOXU se otevírají dvě nové výstavy – snímek Jonas Mekas Zdroj: DOX
Rudolfinum otevírá velkou výstavu Motýlí efekt
Vladimír Véla, Adam Štech, Lubomír Typlt, Martin Gerboc, Daniel Pitín, Jiří Petrbok – to je šest malířů tří generací z podtitulu výstavy, která se na základě jejich práce snaží o dekonstrukci či defragmentaci mizející jednoty jako společné jistoty v současné malířské tvorbě.
Daniel Pitín: Jump Zdroj: Galerie Rudolfinum
Výstava otevírá otázky možností malířské reflexe dnešní doby, která v sobě nese množství rozmanitých kulturních impulzů a stop z různě vzdálené minulosti, jejichž počátky nelze kvůli množství převrstvení a rychlosti distribuce dat zpětně identifikovat. Motýlí efekt vyjadřuje citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách, jejichž malé změny mohou mít za následek velké variace v dalším průběhu.
Galerie hlavního města Prahy – sázka na jistotu
GHMP pro velký zájem prodlužuje konání streetartové výstavy Městem posedlí až do 27. ledna, takže máte ještě spoustu času ji zhlédnout. Ve Staroměstské radnici se ovšem připravuje také výstava nová. Jmenuje se Nikola Čulík – život a dílo a potrvá od 9. ledna do 24. února.
Nikola Čulík, Hledal sem všude a našel Tebe, 2012 Zdroj: GHMP
Nikola Čulík je loňský absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Výstava přesahuje z jeho klasických kresebných vyjádření do jiných žánrů, jako je video, instalace nebo malba. Tyto žánry rozpouští se snahou o plynulé slití s běžným životem, abychom si nakonec nebyli jisti, jsme-li divákem, nebo artefaktem a zda sám autor není nakonec chodící kresba.
DOX otevírá hned dvě nové výstavy
Až do 28. ledna můžete navštívit prodlouženou výstavu AMOR PSÝCHÉ AKCE – VÍDEŇ. Ta na dílech ze sbírky Hummel mapuje ženský element ve vídeňském akcionismu, což je směr, který bojoval v 60. letech 20. století za individuální svobodu a významně přispěl k větší mezilidské i sexuální toleranci.
Jako první se právě dnes otevírá výstava Karel Adamus: 10 Poems Pictures, potrvá však pouze do konce ledna. Jedná se o první výstavu v rámci unikátního projektu Polička v archivní knihovně, v rámci které budou představováni autoři zabývající se knihou jako jedinečným výrazovým prostředkem. První knihou představenou v rámci projektu Polička je dílo 10 Poems Pictures od Karla Adamuse – básně na pomezí sémantické a vizuální poezie.
Pocit, který má divák po zhlédnutí vizuální básně je ale srovnatelný s pocitem po přečtení básně sémantické Zdroj: DOX
Jako druhá se v DOXu 24. ledna představí výstava Jonas Mekas: …Pokračuji v cestě… Záblesky minulosti kolem… Projekt lze označit za Mekasovu miniretrospektivu především nedávné tvorby a současně za jeho první přehledovou výstavu v ČR, která bude probíhat současně s výstavami jeho díla v několika předních mezinárodních institucích – Centre Georges Pompidou v Paříži, Serpentine Gallery v Londýně a British Film Institute Southbank Gallery.
Jonas Mekas Zdroj: DOX
Jonas Mekas je v posledních padesáti letech neodmyslitelnou součástí newyorské umělecké scény, vůdčí osobností americké filmové avantgardy, jejím impresáriem, organizátorem, zakladatelem Anthology Film Archives, prvního muzea avantgardního filmu na světě, ale především umělcem – básníkem, filmařem, videoumělcem.
Další výstavy budou v únoru
A to je z nových výstav v Praze skutečně vše. Za zmínku by snad ještě stála prodejní výstava grafik Pabla Picassa, kterou připravila Galerie MIRO. Vystaveno je třicet tři grafik, které mapují Picassovo pozdní modré a růžové období. Výstava trvá do 3. února, tou dobou se už ale dočkáme i dalších projektů.