Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstavy v Praze na červenec 2012: Špaňhel, Typlt a plno barev

Petr Pečenka

Petr Pečenka

1. 7. 2012

S vlnou dovolených, výletů a veder přichází prázdninový útlum i do galerií. Nic moc velkého se nám nepředstaví, i když pár výjimek by se přeci jen našlo.

Obr: London twelve

Výstava v Domě U Kamenného zvonu nadchne svou pestrostí.  Zdroj:GHMP

Současné britské umění posledního roku představí GHMP

Těsně na konci června otevřela Galerie hlavního města Prahy výstavu současného britského umění LONDON TWELVE. Výstava potrvá v Domě U Kamenného zvonu přes celé prázdniny – až do 23. září. Její kurátor Toby Clarke se rozhodl nezaměřovat se na současnou uměleckou špičku nebo dominantní školu či uměleckou skupinu, kterou navíc není možné jednoznačně definovat. Proto se spolehl na subjektivní úhel pohledu a představuje tvorbu umělců, jejichž práce ho jednoduše zaujaly během posledního roku. Výstava tak zahrnuje představitele mladé nastupující generace, avšak také starší uznávané autory, jejichž práce se vztahují k tématům prolínajícím se celou výstavou jako je abstrakce, identita, technologie, nebo historie a příroda.

Obr: Špaňhel

Obraz podle kterého nese výstava Jakuba Špaňhela jméno. Zdroj: GHMP

Jakub Špaňhel a jeho Slepice v pekle

Až do 9. září máte možnost vidět v Městské knihovně výstavu, o které jsme zatím z nepochopitelných důvodů nepsali a brzy to napravíme. Kdo na výstavě ještě nebyl, ať neváhá využít k návštěvě deštivé dny, protože bezprostřednost a kreativita obrazů Jakuba Špaňhela za to stojí. Vtipným způsobem do svých obrazů zapojuje i nemalířské prostředky, jako například košťata. Je pro něho příznačná sériovost, která je na výstavě nejvíce patrná ze souboru „válečků“ opakujících stejné motivy (Slepice v pekle, 2006–2012). Soustředěně se věnoval i gotickým a především barokním kostelům, na nichž rozpracoval tvarovou redukci a odhmotnění prostorových forem. Temné vnitřní prostory oproštěné od lidí prosvětluje zlatou barvou symbolizující světlo, jehož působení výrazně rozvíjel na mnoha obrazech, např. sérii velkoformátových „lustrů“ (2006–2008).

OBR: Typlt

Obrazy Lubomíra Typlta zaujmou svou pestrou barevností.

Křiklavě barevný Lubomír Typlt

Při návštěvě Městské knihovny si můžete prohlédnout ještě další výstavu. A sice první soubornou výstavu Lubomíra Typlta, která potrvá do 9. září. Křiklavě barevné obrazy odhalují oba námětové póly autorovy tvorby, figurální, předmětná i abstraktní. Jejich pojítkem se stává zmnožení, v opakování motivů je zpravidla přítomný určitý posun. Zastavené okamžiky figur či geometrických obrazců připomínají jednotlivá políčka z filmového pásu.

OBR: Bikiny

Výstava na terase DOXu je skutečně letní. Zdroj: DOX

S bikinami nejen na pláž, ale i do DOXu

Od konce června až do 31. října je na terase kavárny v DOXu k vidění letní instalace mladé výtvarnice Veroniky Psotkové – absolventky ateliéru sochařství Michala Gabriela. Její práce mají dvě paralelní linie, z nichž první je spíš realistická s vlivem klasického sochařství a populární kultury, druhou tvoří sestavy drátěných figur. Její sochy vyzařují senzualitu a ve své realističnosti nebo stylizaci nabízí čtení toho, jak funguje tělesnost a jak ji vnímáme v dnešní době.

Obr: Newvintage

Newvintage: těšit se můžete na směsici šperků a dalších doplňků. Zdroj: GALERIE/CZD

Trochu designu a módy

Newintage je výstava, která jako jedna z mála opravdu začíná uprostřed parného července. Potrvá od 11. července do 16. září a představí nám zcela novou lifestylovou značku, která vznikla na spolupráci organizace CZECHDESIGN a studentů fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kolekce výrobků – oděvů, šperků a doplňků, je prodchnuta motivem cesty a snu, který má symbolizovat Zlín za časů jeho největšího rozkvětu, především z 20. a 30. let. Na produktech jsou použity nové materiály a moderní technologie, přesto však zachovávají kvalitu, luxus a emoce spojené se stylem klasických vintage věcí.

Chcete víc? Udělejte si výlet

O ostatních výstavách, které taktéž trvají i přes léto, jsme vás již informovali v některém z minulých článků v rubrice Umění, kultura a design. Pokud hledáte ještě něco dalšího, budete muset vyrazit za Prahu. Například v roudnické galerii svádí svůj pradávný boj o moderní malbu Miloš Jiránek. Výběr obrazů, kreseb a grafiky bude obsahovat cca 60 výtvorů, což je kolem desetiny všech v současnosti dostupných umělcových děl. V Roudnici budete moci taktéž shlédnout unikátní fotografie, na kterých při své návštěvě normalizačního Československa zachytil fotograf  Charles Sawyer našeho světoznámého fotografa J. Sudka.

Pokud si chcete udělat výlet do Vídně, můžeme doporučit výstavu Damien Hirsta v Albertině. O tom, jaká asi bude, si můžete udělat představu z článku o výstavě v Londýně, ze které bude ta rakouská vycházet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstavy v Praze na červenec 2012: Špaňhel, Typlt a plno barev