Hrůzy války s Barbie a Kenem v hlavní roli, experimentální sochařství nebo čínská avantgarda. Na sklonku zimy nabídnou pražské galerie výstavy mnoha žánrů; jistě si z nich vyberete i Vy.
Umění zabíjet: od 7. února do 31. března, Artwall Gallery
Odsun civilního německého obyvatelstva v roce 1945 připomíná výstava fotografií Lukáše Houdka, kterou už od začátku února můžete navštívit v galerii Artwall. Drastické výjevy jsou zobrazeny na základě skutečných událostí, zachycení vrahové se ale usmívají. V jejich roli totiž stanuli panenka Barbie a její druh Ken.
Lukáš Houdek kromě historických dokumentů vycházel i z výpovědí svědků a kreativně je pak rozvíjel. Vytvořil tak velmi netradiční pohled na historii českého pohraničí.
Jdi a nestřílej: od 20. února do 28. dubna 2013, Veletržní palác Národní galerie
Další z již probíhajících výstav je také věnována válečnému tématu: Štěpánka Šimlová se jejím prostřednictvím snaží přiblížit zkušenosti z Karenského státu v Barmě. Součástí instalace na mimořádně aktuální téma jsou malby, fotografie i videa; další materiály byly upraveny do podoby dokumentárního filmu s názvem Umění přežít nejdelší válku na světě.
Za návštěvu jistě stojí i doprovodné akce, ať už se jedná o komentované prohlídky, diskuze či výtvarné dílny. Na ty se můžete těšit v druhé polovině března.
Výstava Jdi a nestřílej zprostředkuje autorčiny zážitky z Barmy. Zdroj: jdianestrilej.cz
Hugo Demartini… a měl rád ženy: od 1. března do 28. července, Veletržní palác Národní galerie
Velkolepá přehlídka tvorby zesnulého Huga Demartiniho má ukázat jeho přínos českému sochařství. Retrospektivně nahlíží na všechna nejdůležitější sochařova období od roku 1956 až do počátku 90. let. V průběhu let se Demartini dostal od figurálního sochařství k odvážným experimentům z oblasti akčního umění a mnoha dalším stylům.
Pro návštěvníky výstavy budou připraveny interaktivní prvky, workshopy a další doprovodný program.
Radek Kratina (1928–1999): od 6. března do 19. května, Dům U Kamenného zvonu
Galerie hlavního města Prahy nabídne komplexní průřez dílem umělce, který byl především představitelem neokonstruktivismu a kinetismu. V 60. a 70. letech jej proslavily geometrické, ale zároveň hravé reliéfy a objekty, takzvané variabily. Jeho pozdější tvorba potom zahrnuje vertikální sochy pracující s prvkem náhody.
Stopy v trávě: od 21. března do 19. dubna, Atrium na Žižkově
První jarní den vás pozve na výstavu olejomaleb a akrylů mladé umělkyně Anny Kaminské. Výběr prací z let 2011–2013 zobrazuje krajiny zachycené nejrůznějšími technikami; od štětce přes špachtli až po experimentální dripping (pollockovské nanášení barvy přímo z plechovky) a další moderní styly. Skvělá volba pro milovníky jedinečného kouzla přírodních zákoutí a české krajiny jako takové.
Muzeum Montanelli představí na konci března čínské avantgardní umělce. Zdroj: Muzeummontanelli.cz
Prague/Beijing spring: od 26. března do 9. června, Muzeum Montanelli
Současnou čínskou fotografii budete moci v Praze zhlédnout od konce března. Jedná se o výstavu avantgardních umělců, v jejichž dílech dominují velkoformátové momentky se silným politickým podtextem. Metafory měnícího se světa jsou ale jen jednou z mnoha vrstev aktuálního čínského umění…