Pokud půjdete po Staroměstském náměstí a zatoužíte po troše kultury, zastavte se v Domě U Zlatého prstenu. Ode dneška celý měsíc zde můžete zdarma navštívit malou, ale jedinečnou výstavu Frida Kakao a vyvrhelové.
Jedná se o prvotinu kurátorky Moniky Doležalové. Vsadila na originální a mnohým neznámou autorku Terezu Damcovou. Tato brněnská absolventka Fakulty výtvarných umění spřádá ve své tvorbě surrealistické fantazie blízké jak dětem, tak dospělým.
V prostoru GHMP v Domě U Zlatého prstenu vznikla originální audiovizuální výstava zachycující pro Damcovou již typizované motivy. Původně měla být malba provedena přímo na stěny, nakonec je na ně připevněna. Mimoto jsou nadživotní kresby doplněny zvukovými nahrávkami, které může návštěvník spustit dotekem.
Na třech zdech se rozprostírá svět fantazie
Tereza Damcová
Narodila se 6. 5. 1977 v Brně
Studovala Fakultu výtvarných umění v Brně (ateliér grafiky Margity Titlové–Ylovsky)
V roce 2008 začala práci na herních artefaktech „Bubačka“
Od roku 2009 se zabývá tvorbou hadrových panenek s keramickou hlavou
Zabývá se kresbou, malbou, grafikou, performancí, tvorbou artefaktů, objektů, audiovizuálních instalací
Zajímá se o pohádky, mýty, bajky, pověsti a autory, kteří pracují se sny
Vše má jasnou symboliku a genezi. Autorka začala vytvářet okolo dvou panenek – Frídy Kakao a Bílého vodníka (kteří byli na výstavě přítomni) – novou realitu. Vznikla série kreseb balancujících na hranici dětských obrázků a art brut.
Autorka svou tvorbu doplňuje o perfomance – tanec, zpěv, zvuk, kostýmy a celoplošné projekce.
Výstava je volně přístupná a je doplněna o víkendový program pro rodiny s dětmi. Za poplatek od 5 do 20 korun se můžete zúčastnit výtvarné dílny s lektorkou Lucií Haškovcovou přímo v expozici.
Ať už to bude Váš šálek čaje, či ne, neváhejte se během následujícího měsíce zastavit v Domě U Zlatého prstenu a ponořit se trochu do svých fantazií a možná i dětství.
Každá postava má svůj zvuk, který návštěvník ovládá
Tereza Damcová: Frída Kakao a vyvrhelové
GHMP Dům U Zlatého prstenu
17. 5. – 17. 6. 2012
Kurátorka: Monika Doležalová
Otevírací doba: út – ne 10:00 – 18:00
Vstupné: zdarma