Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Vysoká škola? V zahraničí, nebo doma?

Redakce

Redakce

23. 5. 2010

Studujete na střední škole a máte před sebou maturitu? Nebo jste vloni neuspěli v přijímacích zkouškách na VŠ a chystáte se to letos zkusit znova? Nejste si ale úplně jisti svou volbou VŠ a máte chuť zkusit něco jiného? Tak je tento článek právě pro vás.

V Brně probíhá na podzim každoročně veletrh vysokých škol Gaudeamus. Zde se předvádějí ty nejznámější a potažmo i nejsilnější VŠ z České republiky, ale i z celé Evropy. Gaudeamus navštěvují tisíce studentů ročně, aby si vůbec udělali přehled o tom, co je na výběr. Žijeme v 21. století, v době, kdy můžeme uskutečnit téměř cokoliv. Toto se týká i vysokých škol.

Datum 1. května 2004 se nesmazatelně zapsalo do naší historie a otevřelo nám bránu do Evropy. S touto bránou se nám otevřely i mnohé dveře na různé VŠ za hranicemi naší země. Díky dotacím z Evropské unie máme tu jedinečnou možnost bezplatně studovat téměř kdekoli v Evropě.

Máte možnost vycestovat do mnoha evropských zemí, Zdroj: gaudeamus.cz

Samozřejmě možnost vycestování nabízí díky programu Erasmus i naše vysoké školy, ale to pouze na semestr či dva. Více informací o tomto programu naleznete na stránkách http://www.naep.cz/. Pokud jste ovšem velcí dobrodruhové a nebojíte se opustit své kořeny na delší dobu, myslím, že studium v Evropě je pro vás to pravé. To, že se rozhodnete studovat například v jižní Francii, neznamená, že se doma vůbec neobjevíte, jen to nejspíš nebude každý druhý víkend.

Tento druh studia má oproti Erasmu mnoho výhod. Obrovskou výhodou je bezesporu jazyk. Podle toho, jaký ovládáte, budete si nejspíš vybírat zemi. Ovšem pozor, to že si vyberete např. Dánsko, neznamená, že musíte umět dánsky, abyste mohli studovat.

Veletrh Gaudeamus, Zdroj: fbmi.cvut.cz

Na většině zahraničních VŠ probíhá totiž výuka v angličtině. Samozřejmě v německy mluvících zemích je to spíše němčina a ve Francii francouzština. Když ovšem vyjdete ven z budovy školy, začíná to opravdové dobrodružství, komunikace s místními, ale to už je jiný příběh.

Pokud bychom měli řešit samostatnost, tak to je věc samozřejmá. Už jen to, že byste udělali ten první krok a odešli z domova za novým poznáním, je známkou jakési samostatnosti. Netvrdím, že to bude lehké. Budete v novém prostředí, žít nový styl života a zpočátku budete zmateni. Ale uvědomte si, bude tam s vámi dalších dvacet zmatených studentů z celého světa. A říká se hlavně nebýt sám, že?

Studium v cizím jazyce nemusí být tak náročné, jak se zdá, Zdroj: leeds.ac.uk

Máte-li strach, že v zahraničí se vám nedostane takového vzdělání jako v Česku, tak nezoufejte. To, co vás naučí v českých školách, vás v bledě modrém naučí i v zahraničí. Oproti našim školám jsou ovšem hlavně západní země lépe dotovány, tudíž budete mít lepší vybavení ke studiu, ať už jsou to knihy, počítače nebo třeba mikroskopy.

A v neposlední řadě je tady atmosféra. Být v cizí zemi je něco úžasného a nepopsatelně krásného. To, jak na vás dýchá jiná kultura skrze architekturu, cizí národ a jeho jazyk, je věc k nezaplacení. A pokud se chcete v budoucnu pracovně orientovat spíše za hranice naší země nebo jen obchodovat s cizinou, je pro vás tato zkušenost klíčová, umět pracovat s něčím cizím a cítit se v tom dobře.

Zahraniční zkušenost je k nezaplacení, Zdroj: matadornetwork.cachefly.net

Závěrem chci dodat, že se nesnažím shodit naše české školy. Mnohé jsou bezesporu dobré, Karlova univerzita se řadí mezi nejlepší na světě. Spíše se vám snažím přiblížit jiné, trochu netradiční, ale přitom stále populárnější možnosti, jak studovat a přitom z toho vytěžit co nejvíce. Doufám, že jste se alespoň zamysleli nad možností prozkoumat naše evropské sousedy, a pokud nepůjdete vy, tak věřte, že vaše děti určitě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vysoká škola? V zahraničí, nebo doma?