Menu
TOPZINE.cz
Studium

Vyrobte si tahák jako poslední záchranu. Pomůže, ale vědomosti nenahradí

Redakce

Redakce

26. 9. 2012

Je to záchranné lano většiny studentů. Někteří ho používají velmi často, jiní musejí přemáhat sami sebe, aby se do něj podívali. Studenti vymýšlejí stále nové a nové metody, jak si ho vyrobit a kde ho schovat. Máme pro vás pár rad.

Použil ho nebo se o to alespoň pokusil skoro každý student. Některému se to povedlo, jinému na to přišli. Navádět vás k podvádění nechceme, ale kdybyste se přece jen dostali do úzkých, tady je pár rad.

Výroba taháku

Jestli jste se látku učili, udělejte si jen malý tahák (na vzorečky, pár nezapamatovatelných slovíček a tak dále). Když jste se však na učivo ani nepodívali, potřebujete tahák větší. Na ten si ze sešitu vyberte nejdůležitější poznámky a zhusta je miniaturním písmem čitelně přepište.

Pomoci vám může také váš přítel počítač. Volíte-li klasické písmo Times New Roman, vyberte velikost 6. Je to jedna z nejmenších a zároveň čitelných variant. Od věci není ani tisknout barevně, zvýraznit jména nebo data.

Na takovou přípravu je ale zároveň potřeba více času. Nejlepším řešením je připravit si tahák doma, abyste deset minut před testem nebyli nervózní z ubíhajícího času. Plusem této metody je, že jste látku museli už jednou pročíst, když jste vytvářeli tahák. V hlavě tak určitě alespoň něco málo zůstalo.

Čím dál častěji si žáci své nepovolené učební pomůcky nahrávají do mobilu a v nestřežených okamžicích test opíšou. Existují také malé knížečky o tahácích. Je tam vše, co potřebujete vědět o daném předmětu, a s přehledem se vejdou do kapsy.

Zkušenosti s taháky

„Taháky dělám velmi často, ale většinou je ani nepoužiji. Píšu si je na lavici, schovávám do penálu, do lavice nebo pod test, případně mám otevřený sešit pod lavicí. Zatím mi na ně nikdo nepřišel, jsem šikovná,“ pochvaluje si studentka lesnické školy.

FOTO: Učení

Tahák je jen pomůckou v nouzi, znalosti jím nenahradíte, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

„Já jsem originální,“ chlubí se student Jakub. „Vytvořil jsem si webovou stránku na internetu, dal tam svoje taháky a pak jenom při testu na mobilu surfoval po netu. Byly hlavně do dějepisu. Dal jsem tam čtyři stránky A4, zvýraznil to nejdůležitější a pak jen stačilo si to najít,“ vysvětluje podrobně svůj postup.

Kam ho schovat?

Míst, kam schovat tahák, je velmi mnoho a studenti stále vymýšlejí nová a nová. Dívky si vezmou krátkou sukni, nalepí si tahák na nohu a při testu stačí jen nenápadně sukni posunout, opsat test a jednička je tu hned. Tedy v případě, že vám učitel na podvod nepřijde.

„Dávám si taháky do kapsy nebo je nahrávám na mobil a když se učitelka nedívá, tak si všechno přečtu a opíšu. Bohužel mi na to už několikrát přišli a já dostala za pět,“ vypráví studentka obchodní školy.

Ale způsobů je ještě mnohem víc. Můžete si nalepit tahák na židli, strčit do rukávu, držet ho jen tak v ruce, přilepit na pásek, schovat do balíčku papírových kapesníků nebo natočit na propisku.

Tahákové plusy a mínusy

+ dobré známky a průměr

+ při jeho psaní si látku lépe zopakujete

+ spousta volného času bez učení

– výčitky svědomí a špatný pocit

– neustálý strach z prozrazení

– chybějící vědomosti u maturity a přijímacích zkoušek na VŠ

– naštvaní spolužáci

– při prozrazení velká nedůvěra učitelů

Tahák je rychlá pomůcka, když jste se látku zapomněli naučit. Ale používat ho každý den není řešení. Jednou se na to přijde a pak vás budou učitelé neustále sledovat a podezřívat z podvodu. A to přece nechcete, nebo ano?

U maturity a přijímacích řízení na vysoké školy vám budou poznámky, které jste nevstřebali, ale jen opsali, velmi chybět. Jako neználci testy zkazíte a v konkurenci ostatních neuspějete. Jestli se ale učíte pravidelně, bude pro vás snazší zapamatovat si učivo k maturitě. Ušetříte si spoustu času, nervů a svatý týden nemusíte trávit jen v záplavě knížek a sešitů. Bez práce zkrátka nejsou koláče! Ani ve škole.

A takhle to jde bez taháku

Každé odpoledne (kromě soboty) si sedněte k pracovnímu stolu a připravte se na další den. Vyndejte si sešity a vyberte ty předměty, ze kterých máte psát test nebo z nich budete zkoušeni. Uvařte si čaj, kávu, kakao (co vám nejvíce chutná) a pusťe se do práce.

Srovnejte si učivo podle toho, které je pro vás nejlehčí. Nedávejte si například matematiku a hned za ní fyziku, mohlo by se vám to plést. Začněte třeba českým jazykem nebo matematikou a jako další předmět zařaďte například společenské vědy.

Upíjejte nápoj a přitom si čtěte poznámky ze sešitu. Přečtěte si je klidně několikrát, aby se vám lépe vryly do paměti. Půlhodinka na každý předmět přitom úplně stačí. A ráno, když se vzbudíte, si látku jen krátce zopakujte, vědomosti už máte v hlavě a strachu ze zkoušení se můžete jen smát.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vyrobte si tahák jako poslední záchranu. Pomůže, ale vědomosti nenahradí