Pro mnohé je poskytování sexuálních služeb vrcholem vyvrhelství, pro některé zase jedno z nejzáslužnějších a nejstarších lidských řemesel vůbec. Je tedy jasné, že se zpracování prostituce nevyhlo ani filmové podobě v různých provedeních.
Pohádkový příběh Pretty Woman. Zdroj: distributor filmu
Pokud se třeba chystáte i vy živit šlapáním chodníků, zhlédněte před tím tyto snímky, aby vás nepřekvapilo už opravdu nic.
Z pekla (2001)
Příběh inspirovaný skutečným vrahem z konce 19. století nás zavádí do nejtemnějších a nejzazších zákoutí londýnské periferie. Právě tam si sériový vrah, přezdívaný Jack Rozparovač, pravidelně odchytával ženy, jež se živily prostitucí. Podle děsivých rituálů, které s oběťmi vrah dělal, je zřejmé, že byl znalcem anatomie či chirurgie.
Tento krimi thriller s hlavní rolí ztvárněnou Johnnym Deppem v sobě nese zvláštní poselství. Čeho je člověk schopen se dopustit kvůli očistě ulic? Bratři Hughesové nám dávají patřičně najevo, že tohle zlo může číhat v jakékoli zapadlé uličce, či dokonce za sousedovic dveřmi. Film se natáčel i v Praze a je jeden z mnoha snímků zabývajících se legendou brutálního londýnského vraha.
Deuce Bigalow: Dobrej striptér (1999) a Evropský gigolo (2005)
Těžko si v roli neúspěšného gigola představit jiného člověk než Roba Schneidera. Byť je film pro mnohé dnem hollywoodského humoru, je třeba vychválit snahu o zpochybňování genderové konvence. Nadsazené filmové charaktery lidí tedy nejsou přesně takové, jaké by gigolo ve skutečnosti mohl potkat, zato ale umocňují satiru tohoto řemesla. A kdyby nic jiného, alespoň můžete chvíli soucítit s druhou stranou barikády.
Člověk nikdy neví, s čím se gigolo v praxi setká.
Pretty Woman (1990)
V žebříčku nejznámějších filmů zabývajících se prostitucí nesmí tato klasika s Julii Roberts a Richardem Gerem chybět. Tato perlička ve svém žánru by se se svými pohádkovými kořeny mohla stát exemplárním případem, jak film o prostituci vyložit jako romantickou komedii. Právě díky tomuto snímku se Roberts definitivně a natrvalo katapultovala mezi největší hollywoodské superstar.
Taxikář (1976)
Další v žebříčku filmů o prostituci je snímek kultovního režiséra Martina Scorseseho v hlavní roli s Robertem De Nirem a Jodie Foster. Ta byla údajně v době natáčení až příliš mladá na natáčení některých scén, takže byla nahrazená starší sestrou Connie Foster.
Taxikář Travis Bickle během nekonečného popojíždění špinavými ulicemi New Yorku naráží nejen na prostituci, která je ve filmu klíčová, ale také na násilí a drogy, s čímž šlapání chodníků leckdy úzce souvisí. De Nirova posedlost nezletilou prostitutkou Iris nakonec vede k hroznému činu. Snímek se možná více než na prostituci snaží narazit na studii šílenství. Zajímavostí je, že slavná hláška „You talking to me?“ skončila na desátém místě ze sta filmových hlášek Amerického filmového institutu. Šlo dokonce o De Nirovu improvizaci.
Drogy s prostitucí často úzce souvisí.
Requiem za sen (2000)
V žebříčku nesmí chybět ani jedno z nejdepresivnějších dramat zabývajících se prostitucí či drogami. Rukopis režiséra Darrena Aronofského (Fontána, Černá labuť) je ve snímku označeném časopisem Premiere jako jeden z 25 nejnebezpečnějších filmů jasně čitelný. Tady to máte a poperte se s tím už sami. Ve Requiemu za sen jde především o mix fantazie, někdy matoucí, se světem tvrdé reality. Mohl by se tak nazývat nejúčinnějším snímkem o drogách vůbec. A to nejen kvůli své závěrečné katarzi.