Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Vybrali jsme 5 divadelních škol. Vystupte ze stínu a staňte se hercem

Redakce

Redakce

14. 7. 2017

V České republice najdeme množství divadelních škol, ať už středních nebo vysokých, státních nebo soukromých. Pojďme si představit pět divadelních škol, po jejichž vystudování se můžete postavit na prkna, která znamenají svět.

DAMU

Divadelní fakulta Akademie múzických umění byla založena po 2. světové válce. Vychovává řadu divadelních umělců nejrůznějších oborů (herců, režisérů, manažerů, scénografů, dramaturgů, producentů, kritiků). Mezi zakladatele patří Miroslav Haller, Jiří Frejka a František Tröster. DAMU se skládá především ze dvou významných kateder, které dělí divadelní tvorbu na tvorbu činoherního divadla (KČD) a na tvorbu divadla alternativního a loutkového (KALD).

Katedra činoherního divadla se zaměřuje především na výchovu herců, režisérů, dramaturgů a scénografů. Absolventi jsou často členy Národního divadla. Katedra divadla alternativního a loutkového je zaměřena na blízký vztah herce, režiséra a výtvarníka. Absolventi jsou profesionály a uplatnění nacházejí v prestižních divadlech, zakládají svá studia nebo se zaměřují na dětského diváka.

RECENZE: Divadlem DISK zní Punk Rock. Studenti DAMU zase vraždí

K DAMU se řadí školní divadlo Disk, které zahájilo svou činnost roku 1945. V současné době má široké obecenstvo, je variabilní vůči studentům a může se měřit s českými předními divadelními scénami. A vaše šance na přijetí? Pohybují se okolo 12 %.

FOTO: DIFA JAMU

Abyste se dostali na JAMU, musíte mít něco víc než talent Zdroj: JAMU

JAMU

Janáčkova Akademie múzických umění byla založena roku 1947 v Brně. V současné době má okolo 500 studentů. Procento přijímaných je však taktéž nízké. V roce 2010 činilo 34,7 %.

https://www.topzine.cz/obor-divadelni-dramaturgie-na-jamu-prijimacky-obsahuji-i-psychotesty

Pod JAMU spadá Divadelní (DIFA) a Hudební fakulta. Uchazečům nabízí opět širokou škálu oborů. Základní obory jsou podobné jako na pražské DAMU. Mezi další patří například výchovná dramatika pro neslyšící, klaunská scénická a filmová tvorba, taneční pedagogika nebo scenáristika a rozhlasová a televizní dramaturgie.

Studio Marta neodmyslitelně patří k JAMU. Jde o studentskou scénu, která uvede až 12 premiér a 125 představení ročně. Působí zde studenti DIFA nejrůznějších oborů.

FOTO: Vyšší odborná škola herecká v Praze

Na Vyšší odborné škole herecké můžete studovat teprve 18 let Zdroj: vosherecka.cz

Vyšší odborná škola herecká

VOŠ herecká je soukromou školou v Praze a činnost zahájila oproti JAMU a DAMU teprve nedávno, a to před 18 lety. Mezi absolventy patří například herečka a moderátorka Tereza Kostková, moderátor Aleš Cibulka nebo herečka a moderátorka Laďka Něrgešová. K oborům patří například Dramatické umění a moderování, Loutkářské umění, Herectví a moderování a Herectví s loutkou.

Stejně jako DAMU a JAMU i VOŠ herecká má své studio, a to Pidivadlo, fungující od roku 2000. Opět slouží studentům, kteří zde uvádějí absolventské práce, ale má také svůj stálý repertoár.

Kde studovat herectví: Známe 4 nejznámější školy pro budoucí herce

FOTO: Pražská konzervatoř v Praze

Pražská konzervatoř sídlí v ulici Na Rejdišti Zdroj: prgcons.cz

Střední herecké školy

Jednou z nejznámějších hereckých středních škol je Pražská konzervatoř založená roku 1808. Studium trvá šest let. Mimo hudební konzervatoř lze studovat i konzervatoř hereckou. Přijímací zkoušky se konají pro obory Hudba, Zpěv a Hudebně dramatické umění. Uchazeči o studium na herectví mají těžké talentové zkoušky v podobě přednesu básní, ztvárnění monologů nebo zdramatizované beletrie, ale hodnotí se samozřejmě i herecká, pohybová a pěvecká zkouška.

FOTO: Budilova divadelní škola

Metoda Jacques Lecoq stojí zásadně na dynamice pohybu Zdroj: budil.cz

Budilova divadelní škola

Zakladatelkou je Vendula Prager a motto této školy zní: Budilova škola je tu, aby budila v lidech talent. Jde o soukromou školu, která vyučuje metodou Jacques Lecoq. Ta stojí především na dynamice pohybu a je zatím nepříliš vyučovanou metodou u nás. Dále se škola zabývá praktickou výukou, sebereflexí, individualitou nebo kreativitou. Zkrátka a jednoduše se snaží probudit v lidech talent.

Škola nabízí dvouleté denní studium, za které zaplatíte celkem 80 tisíc. Nejde o školu v pravém slova smyslu, ale spíše o rozšíření již nabytých znalostí z oblasti herectví nebo může sloužit jako příprava pro přijímací řízení na podobný obor.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Vybrali jsme 5 divadelních škol. Vystupte ze stínu a staňte se hercem