Vybrali jsme 10 filmů o právnících. Nebojí se rozdat si to i s ďáblem
Jiří Hannich
4. 12. 2012
V právnickém prostředí se odehrává řada filmových příběhů, které představují vděčnou zábavu pro mnoho diváků. Na TOPZINE.cz jsme vybrali deset nejlepších.
Advokáti jsou ve filmech vykresleni buď jako bezskrupulózní prospěcháři, kteří myslí pouze na vylepšení stavu svého konta, nebo naopak jako čestní chlapíci se smyslem pro spravedlnost. V charakterech právnických postav a v profesně odlišném přístupu k soudním případům se tudíž odráží různé polohy toho, jak lze vnímat právo a jak se s ním může zacházet. Není bez zajímavosti, že v této věci má na filmaře značný vliv spisovatel a bývalý právník John Grisham, jenž je autorem předlohy hned ke čtyřem filmům v nejlepší desítce (Firma, Čas zabíjet, Vyvolávač deště a Porota).
Čas zabíjet (A Time To Kill, USA, 1996)
Klasické soudní drama z jihu Spojených států, kde dominantní roli hraje rasové hledisko. Černoch Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho osudu. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta Jakea Brigance, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Přestože se Jake a jeho blízcí ocitají v nebezpečí, dovedou soudní líčení ke kontroverznímu závěru.
Režisérovi Joelu Schumacherovi se podařilo soustředit mimořádný herecký soubor: do role obžalovaného otce obsadil Samuela L. Jacksona, úlohu studentky práv svěřil Sandře Bullock, státního návladního si zahrál Kevin Spacey a klíčovou hlavní roli obhájce Jakea Brigance dostal do té doby naprosto neznámý Matthew McConaughey.
Porota (Runaway Jury, USA, 2003)
Neworleanská vdova si najme právníka, sečtělého a čestného Wendella Rohra, aby zažaloval zbrojařskou firmu, které dává vinu za smrt svého manžela. Terčem obžaloby je morálka tvrdého byznysu. Kdokoliv si může bez potíží pořídit zbraň a použít ji. Zástupci zbrojního průmyslu vyvinou snahu zmanipulovat porotu, aby rozhodla v jejich prospěch. Ve hře jsou totiž velké peníze…
Nechce se tomu věřit, ale Porota je prvním filmem, v němž si spolu zahráli Dustin Hoffman a Gene Hackman. Scenáristé dokonce museli během natáčení napsat jednu scénu navíc, aby tito dva herečtí pardálové konečně měli společný dialog. Našel by se ale i opačný extrém: jde již o desátý snímek, kde se potkali Jeremy Piven a John Cusack.
Okamžik zlomu (Fracture, USA/Německo, 2007)
Když Ted Crawford zjistí, že je mu jeho výrazně mladší žena Jennifer nevěrná, naplánuje její vraždu. Případ vyšetřuje milenec oběti, má však relativně jednoduchou práci: Crawford se k vraždě manželky bez donucení přizná a je ihned vzat do vazby. Jeho obhajobu dostane na starost samolibý právník Willy Beachum, který si plánuje rychlý kariérní vzestup v soukromém sektoru a Crawforda nebere příliš vážně. Jenomže nic není tak jednoduché, jak to vypadá. V Crawfordově plánu má být právě Beachum tím, kdo nevědomky pomůže vrahovi uniknout. V hlavních rolích Anthony Hopkins a Ryan Gosling.
Michael Clayton (USA, 2007)
Bývalý státní zástupce Michael Clayton, jehož hraje George Clooney, poskytuje právní služby soukromé firmě, často přitom postupuje za hranicí profesní etiky. Přestože se svou prací není spokojen, obtížná životní situace jej nutí setrvat tam, kde je. Claytonovi jde po krku advokátka konkurenční společnosti Karen Crowder. Ve chvíli, kdy jeden z Claytonových kolegů začne celý případ sabotovat, čelí Clayton největší výzvě své kariéry.
Režijní debut Tonyho Gilroye, jinak scenáristy trilogie o agentu Bourneovi, sklidil velice pozitivní reakce filmových kritiků. Ze čtyř nominací na Zlaté glóby se sice neujala ani jedna, ovšem na Oscarech už měl film nominací hned šest a jednu z nich se také podařilo proměnit: sošku si odnesla Tilda Swinton za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. A to George Clooney svou účast na projektu zpočátku odmítal, jelikož nechtěl účinkovat v režijním debutu…
Prvotní strach (Primal Fear, USA, 1996)
Martin Vail, chicagský právník, jenž bez výčitek v soudní síni manipuluje s fakty i lidmi, přebírá případ devatenáctiletého ministranta Aarona Stamplera obviněného z loupežné vraždy biskupa. Postupem času vyjde najevo, že biskup byl zapleten do spekulací s pozemky a své ministranty nutil k sexuálním orgiím. Obhajobu ale Vailovi zkomplikuje zjištění, že je Aaron schizofrenik a když se naštve, nedokáže kontrolovat své chování. Navíc se proti němu postaví jeho bývalá milenka.
V hlavní úloze právníka Martina Vaila se představuje Richard Gere, jeho soupeřkou je Laura Linney. Není to jediný film, v němž se tyto dvě herecké stálice potkaly: o šest let později si Gere vybral Lauru jako svou partnerku do mysteriozního dramatu Proroctví z temnot. Rolí psychicky narušeného Aarona na stříbrném plátně debutoval Edward Norton a hned si za svůj výkon vysloužil oscarovou nominaci.
…a spravedlnost pro všechny (…And Justice For All, USA, 1979)
Snímek, jehož název vychází z posledních čtyř slov Slibu věrnosti USA, vypráví příběh horkokrevného, avšak též idealistického advokáta Arthura Kirklanda. Arthur se najednou dostává pod nebývalý tlak, když má obhajovat významného soudce, který čelí obvinění ze znásilnění mladé dívky. Profesní zásady Arthurovi velí zachovat loajalitu klientovi, přestože o něm ví, že je vinen. Vlastní svědomí však nelze oklamat. Hlavního hrdinu ztvárnil Al Pacino, jeho explozivní závěrečná řeč, mimochodem natočená hned na první pokus, mu zajistila nominaci na Oscara.
Firma (The Firm, USA, 1993)
Když Mitch McDeere, absolvent práv elitní vysoké školy, přijme místo v menší, nicméně zavedené advokátní firmě v Memphisu, zdá se, že jeho kariéře úspěšného mladého muže nebude stát nic v cestě. Záhy však zjistí, že se ocitl v pasti. Firma pracuje pro mafiány a korumpuje své zaměstnance, kteří ji už nikdy nemohou opustit. Jestliže se o to pokusí, přijdou o život.
Firma je jedním ze série mimořádně komerčně úspěšných filmů Toma Cruise, který zde ztvárnil hlavní postavu. Jen za prvních třiadvacet dní promítání v USA snímek vydělal okolo sta milionů dolarů, konečný celosvětový výdělek činí 270 milionů dolarů.
Obhájce (The Lincoln Lawyer, USA, 2011, recenze)
Úřaduje na zadním sedadle vozu Lincoln Continental. Svou kariéru založil na obraně drobných kriminálníků. Zničehonic však Michael Haller, charismatický trestní advokát s nebývalou láskou k penězům, dostane obhajobu bohatého playboye, který je obviněn z pokusu o vraždu. Tohle je pro Hallera životní šance, jak se přiřadit k nejlepším právníkům v zemi. A také příležitost vydělat balík. Zdánlivě jasný případ se ale rychle obrátí v děsivý souboj dvou mistrů manipulace a v krizi Hallerova svědomí.
Film byl natočen podle knihy Michaela Connellyho, jež u nás vyšla pod názvem Advokát ze zadního sedadla. Právě Connelly se zasadil o to, aby hlavní roli získal Mathew McConaughey, vedle něj se objevují také Marisa Tomei či John Leguizamo.
Vyvolávač deště (The Rainmaker, USA, 1997)
Čerstvého absolventa práv na univerzitě v Memphisu Rudyho Baylora nečeká lukrativní místo v jedné z velkých advokátních kanceláří, nýbrž daleko hůře placený džob obhájce zaměstnanců postižených pracovním úrazem. Rudyho mentorem se stává Deck Shifflet, který se v branži pohybuje již dlouho, přestože ani na šestý pokus nesložil advokátní zkoušky. Dvojice narazí na případ mladíka trpícího leukémií, jemuž jeho zdravotní pojišťovna odmítne hradit léčbu. Rázem se pouští do nerovného boje s týmem dobře placených advokátů, kteří se neštítí takřka ničeho.
John Grisham tento film označil za svůj nejoblíbenější z těch, které vznikly podle jeho předlohy. Značnou zásluhu na tom zcela jistě mají představitelé dvou hlavních právnických postav Matt Damon a Danny DeVito.
Ďáblův advokát (The Devil’s Advocate, USA/Německo, 1997, hlášky, chyby)
Těžko si představit mrazivý thriller o právnících bez toho, aby v něm nebyla ukryta nějaká čertovina. Zde je onou temnou silou v pozadí majitel právní firmy John Milton. Ten hodí laso ambicióznímu a dosud neporaženému advokátovi z Floridy Kevinu Lomaxovi, přesvědčí ho, aby se i s manželkou přestěhoval do New Yorku a otevře mu dveře do vyšší společnosti. Kevin je natolik uchvácen vlastní kariérou, penězi, luxusem a éteričností svého šéfa, že bez výčitek obhajuje zločince a ignoruje, že jeho stále osamělejší žena míří do blázince a on sám za brány pekelné.
Díky mrazivému příběhu s metaforickým vyzněním, zásluhou důmyslně napsaného scénáře, kdy příběh postupně graduje až do velkého, přímo dechberoucího finále, je Ďáblův advokát filmovým skvostem, který se divákovi okamžitě usadí v mysli a dlouho ji nehodlá opustit. Nelze pochopitelně opominout ani famózní herecké představení Al Pacina v roli ďábelského právnického bosse, úžasně mu také sekundují Keanu Reeves a Charlize Theron. Málokdo dokáže této esenci filmového umění – i přes poněkud delší stopáž – odolat.
Další zajímavé filmy z právnického prostředí:
Causa Wardových (USA, 1991)
Žaloba (USA, 1998)
Lhář, lhář (USA, 1997)
Nebezpečný klient (USA, 1994)
Cela smrti (USA, 1996)