Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vše pro dobro světa a Nošovic na DVD: Když na poli rostou auta

Jiří Hannich

Jiří Hannich

15. 1. 2012

V obci s asi tisícovkou obyvatel přistálo UFO: stříbřitá montovna aut. Její přítomnost změnila zdejší krajinu i lidi, kteří v ní žijí. Vše pro dobro světa a Nošovic ukazuje, že nešlo o změnu k lepšímu.

Dva světy: vpředu ten sedlácký, v pozadí ten industrializovaný Zdroj: distributor filmu 

Film

Když korejská automobilka Hyundai oznámila svůj záměr – postavit u Nošovic továrnu na výrobu aut, bylo kolem toho hodně zlé krve. Někteří majitelé polí, na nichž měla obrovská fabrika vyrůst, totiž odmítali své pozemky prodat. Pod tlakem sousedů a v atmosféře anonymních výhružek smrtí nakonec povolili. Stigma z toho, že učinili krok, který se příčí jejich povaze, v nich ovšem stále zůstává.

Vít Klusák, vystudovaný fotograf, vešel do povědomí veřejnosti v roce 2004, kdy rozbouřil vody českého dokumentárního filmu kontroverzním, nicméně velice povedeným snímkem Český sen. Za ten byl oceněn na festivalech v Polsku, Belgii, Rusku, Jižní Koreji či USA.

Z mozaiky lidsky jímavých příběhů zemědělců, pro které farmaření představuje životní náplň a kus pole zdroj obživy, vyvstává teze, že našimi předky odkázaná příslušnost k půdě, prostá lidská identifikace s kusem země a respekt člověka k přírodnímu bohatství – zde především v podobě vyhlášeného zelí – v éře globálního kapitalismu nic neznamená. Principiální hodnoty ustupují síle peněz, zelená krajina zase chřadne pod náporem mechanizovaného pokroku a nenasytnosti materialisticky orientovaných mas.

Chloubou Nošovic je pivo a zelí 

Zahleděním se do osudu obyvatel Nošovic však režisér Vít Klusák opomíjí taktéž nosné téma kontroverzí ohledně samotného příchodu automobilky Hyundai do Česka a kořenů rozhodnutí o lokalizaci továrny právě na místě polí se zelím. Jinými slovy: nevrací se na úplný začátek kauzy, šetří informacemi, nezasazuje příběh do širšího kontextu, jako by se bál, že oslabením emocionální roviny ztratí vyprávění na atraktivitě.

Přečtěte si kinorecenzi, která se k dokumentu Vše pro dobro světa a Nošovic staví přívětivěji

Kde jsou hranice mezi úsilím přilákat zahraničního investora, který v zemi vytvoří nová pracovní místa, a nedůstojnou podbízivostí se? Je opravdu nutné, aby Jihokorejci dostávali od státu miliardové dotace? Proč zrovna Nošovice, když z místních v továrně pracuje naprostá menšina? Spousta otázek, s nimiž si ví rady jen poučený divák. Ten, který kauzu Hyundai nezná, od Klusáka žádnou odpověď nedostane.

Zelí vás povznese

O zábavu ovšem nouze není. Groteskní obraz Nošovic zajišťují především místní rodáci – a sice svou vynalézavostí (strašák z výfuků a pneumatik) a bezprostředností (pro úsměv, ale ani ostřejší výrazy nejdou daleko). Počtem venkovsky svérázných hlášek, jež spolehlivě rozkmitají bránice nejednoho diváka, se tento dokument může směle rovnat Nesvatbovu Eriky Hníkové. Dozvíme se tak, jaký je rozdíl mezi vesnickým děvčetem a holkou z města, proč nemá cenu chodit na pohřby a že v Koreji zaručeně konzumují psy (musí to být pravda, říkali to přece v televizi).

Recenzovali jsme také Klusákův radarový dokument Český mír. Na DVD je doplněn spoustou bonusů

Nevadí, že se Klusák staví na stranu zemědělců. Vždyť urputná snaha naplnit ideál objektivity se už v dokumentárním žánru nenosí a inspirace Michaelem Moorem, prototypem aktivistického dokumentaristy, je u Klusáka dlouhodobě zjevná. V některých okamžicích se však pan režisér pohybuje na tenkém ledě.

Ve fabrice na exkurzi

Tak třeba poskytuje značný prostor nespokojenému zaměstnanci v továrně Hyundai, zatímco pozitivní hlasy upozaďuje. Nepátrá po příčinách konfliktu mezi dělníkem a vedením fabriky, neptá se na možné zaměstnancovy chyby, nemůže tedy zjistit, zda dotyčného v práci skutečně šikanují, nebo jde pouze o notorického potížistu.

Stejné je to u paralely s bolševickou kolektivizací, artikulované jedním z farmářů, která se sice nabízí, ale je hodně přehnaná. Klusák to musí vědět, přesto vesničanovi nijak neoponuje. Dostal, co se mu hodí. V určité pasáži dokonce Klusák vyvolává dojem, že za výhružné dopisy je přímo zodpovědný Hyundai, potažmo vedení kraje, jež mělo vyhlášením ultimáta vyostřit sousedské spory. Takovou konstrukci ovšem nemůže podepřít důkazy, proto jen zasadí divákovi semínko do mysli a nechá jej samovolně klíčit.

Dokument je nasnímán téměř uměleckou formou. Nechybí kamera na motyce, kamera na pohybujícím se autě, ani grafické prvky. Umně mísí dojemnost s humorem, v pravou chvíli graduje (vyvedení štábu z továrny). Ryze politické otázky obchází sociálním prizmatem v zásadě bezbranného jedince, utlačovaného mocenskou silou státní byrokracie a jedné nadnárodní korporace. Společenskou závažnost a občanskou angažovanost, byť místy dost upocenou, mu tedy nelze upřít.

DVD

Disk je vybaven českým a dokonce i anglickým menu, v obou jazycích jsou také doprovodné titulky. V obsáhlé bonusové složce se ukrývá několik scén, jež se ani do celovečerní verze dokumentu nevešly: za pozornost stojí hlavně filozofování PR manažerky společnosti Hyundai o životě a bohu či výpověď ženy, které úřady postavily poblíž domu neodhlučněnou komunikaci.

Vše pro dobro světa a Nošovic

Dokumentární
Česká republika, 2010, 82 min.

Režie: Vít Klusák
Hrají: Vít Klusák, Jiří Nezhyba aj.
Zvuk: český (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české pro neslyšící, anglické
Bonusy: nezařazené scény, teaser, trailer, reklama na zelí, fotogalerie

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vše pro dobro světa a Nošovic na DVD: Když na poli rostou auta