V rozhovoru se studentkou VŠE přinášíme srovnání studia ekonomie v Praze a Plzni. Která škola lépe připraví na praktický život ve světě financí? A kterým studentům se pletly pojmy ekonomie a ekonomika?
Na ekonomické obory jsou každoročně návaly, Zdroj: sxc.hu
Ekonomie je tradičně oblíbený obor, na který se každoročně hlásí kvantum zájemců. Pozornost, kterou na sebe váže, ale s sebou přináší další problém. Ekonomii totiž můžete studovat téměř všude a je těžké v spektru škol vybrat tu pravou. Zeptali jsme se proto přímo u zdroje. Jak se liší studium ekonomie v hlavním městě Praze a městě piva Plzni?
Studium na VŠE je náročnější, ale praktičtější
Z hlediska náročnosti je podle Terezy obtížnější její aktuální škola. Během roku zpracovávají seminární práce i úkoly a píší více testů. „Na druhou stranu ale získáváme body už během studia, takže při zkouškovém období nejsme tolik vystresovaní,“ srovnává obtížnost studentka.
Dodává, že na zkoušku mají ale na rozdíl od Západočeské univerzity v Plzni pouze jeden pokus.
Ekonomie dobra a zla není stěžejní
Známou knihu o ekonomii od Tomáše Sedláčka nepovažuje studentka za stěžejní. V oboru se naopak setkáte s klasičtějšími tituly. „Na pořadu dne se objevovaly knihy od Samuelsona a Mankiwa,“ upřesňuje povinnou četbu ekonomů. Pokud vás ekonomické obory lákají, zmíněné autory v knihkupectví nemiňte.
Knihovna ZČU je oproti Praze lépe uspořádaná a lépe se v ní zorientujete. „Plzeňská knihovna má ale tu nevýhodu, že obsluhuje všechny studenty ZČU. To znamená, že nabídka není tak široká jako v Praze.“ Tam sice budete chvíli bloudit v záplavě ekonomických titulů, nabídka je ale pestřejší a obsáhlejší.
Studenti a daně? Moc k nim netíhnou
„Když někomu řeknu, že studuji daně, přejede mu mráz po zádech,“ směje se Tereza a přiznává, že mladí lidé nemají k daním kladný vztah. Ale obor Zdanění a daňová politika, který VŠE nabízí, je praktický a připravuje mladé ekonomy do života.
Na ekonomických fakultách hledejte obory s praktickým zaměřením, Zdroj: sxc.hu
„A daně jsou dnes tak běžné téma, že se určitě neztratíme,“ vysvětluje.
Menza v Plzni je levnější, pražská myslí i na vegetariány
Naší pozornosti samozřejmě neuniklo ani stravování v rozdílných menzách. Co servírují budoucím ekonomům v Plzni a co v Praze?
„V Plzni je jídlo mnohem levnější a vaří líp,“ ošklíbá se nad pražskou menzou Terka. „Pokud jste ale vegetariáni, v Praze se určitě nejíte lépe. Máte možnost navštívit Menzu VŠEm a Zdravou výživu, která potěší jak dietáře, tak vegetariány. Rozhodně tam ale nevaří tak dobře a zároveň levně, jako v Plzni.“
Mají studenti z obchodních akademií při studiu ekonomie výhodu? Podle studentky ano. „Studenti z gymnázií měli na ekonomce velkou výhodu v matematice, na účetnictví a statistiku ale nebyli tak dobře připravení. Ze začátku se jim například pletl i pojem ekonomie a ekonomika, “ dodává Tereza.
Pokud váháte, pro kterou školu se rozhodnout, nezapomeňte se zeptat i na zkušenosti tamějších studentů. Ty jsou často cennější, než oficiální informace, které škola nabízí.
Studentka vystudovala bakalářský obor Podniková ekonomika a management na ZČU v Plzni a nyní studuje na Fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze.