Vraťte se do dětských let s představením Kašparova sláva vánoční
Anna Kottová
17. 12. 2010
Diváky oblíbená dramatizace nám již po osmé přichází zpříjemnit adventní čas. Jakub Špalek jako zkušený režisér, účinkující ze spolku Kašpar a další herečtí kolegové přesně ví, jak vytrhnout diváka z předvánočního stresu a přinést atmosféru dětských let.
Nenechte se překvapit na divadlo neobvyklým počtem dětí. Toto představení patří jak malým, tak velkým a vlastně všem, kdo si chtějí připomenout léta plná pohádek. Každý si zde najde kousek věnovaný právě jemu. Rodiče s dětmi a dokonce mimopražské školy si zamlouvají lístky i měsíc předem. Není proto divu, že představení Kašparova sláva vánoční v Divadle v Celetné jsou až na jedno datum vyprodaná dlouho dopředu. Rozložení sil v sále bylo tak půl na půl. Dětský smích a průpovídky zpestřují už tak úžasné představení.
Po hlavě do pohádky
Do hry nás uvedou dvě koledy v podání Kašparova dobrovolného orchestru a sboru, který tvoří malí, velcí i zkušení herci. Potom už se bez jakéhokoli varování dospělí vrací do dětských let a děti do pohádky. Vánoční náladu přináší Kubula a Kuba Kubikula. Knížku Vladislava Vančury s charakteristickými ilustracemi připomíná i nápaditě vystavěné jeviště, které tvoří péřové duchny a stromky ověšené vycpanými chirurgickými rukavicemi. Medvěd Kubula, kterého si zahrál Michal Kern, a medvědář Kuba Kubikula v podání režiséra Jakuba Špalka, se dostanou v chladném počasí do vytopené kovárny, kde medvídě najde zalíbení v nejmladší kovářově dceři Líze (Eliška Boušková).
Menší lžicu strachu a větší lžicu smíchu
Kubikula začne u plápolajícího ohně vyprávět nezbednému medvíděti o strašidlu jménem Barbucha. Hra se světlem a stíny navozuje atmosféru strachu a nejistoty. Vtom Kubikula, který chce medvídě postrašit, třikrát zvolá: „Barbucho! Hromy a stromy!“ V červeném pekelném světle se zjeví strašidlo Barbucha (Martina Prášilová) a vypadá, jako by na nás vypadla úžasná ilustrace z knížky. Obličej sršně, místo drápů žihadla a kožich z kouře. „To jsem se ale lekla,“ ozve se holčičí hlas kdesi za mnou. Ustrašeného a nejistého strašidla, které si stěžuje na svůj nepraktický vzhled, se ale nemusíme bát.
Následují další dvě vánoční písně od Kašparova sboru a nejlepší dramatizace večera, Děti z Bullerbynu, je tady. Jitka Nerudová začíná nejznámějšími větami z knihy švédské autorky Astrid Lindgrenové: „Jmenuji se Lisa a jsem holka. To se ostatně pozná podle jména.“ Před očima se mi v tu chvíli objeví nezapomenutelné ilustrace Heleny Zmatlíkové. „Sáňkujeme!“ zakřičí děti v podání dospělých herců a před zraky diváků svedou na sáňkách závodní a sněhovou bitvu.
Velké a menší herecké výkony
Představení má drobné střípky pro dospělé. Jednou z nejkouzelnějších je natahování punčoch typicky dětským způsobem, to jest sukně nahoru, chytnout gumu od punčoch a snažit se ji vytáhnout, co nejvýše to jde. A mnoho perliček má i pro ty nejmenší. „Hráli jsme si na opravdové skřítky,“ uvede celou akci nenápadnou větou Olle (Lukáš Jůza). A na obecenstvo se z pódia snese příval bonbonů. „Tu máš Ježíška,“ zazubí se Anna, kterou osobitě ztvárnila Eva Elsnerová. Právě Elsnerová je v roli Anny jako kapr ve vodě na rozdíl od Britty (Veronika Němcová) a dokonce i Lisy (Jitka Nerudová), která má v představení největší prostor, a tím pádem i možnost zaujmout.
V pánské nebo spíše klučičí sekci jsou herecké výkony o něco vyrovnanější. Lasse v podání Tomáše Kargera i Olle Lukáše Jůzy nic nedarují svým knižním předlohám. O to smutnější je výkon Adriana Jastrabana, který si letos poprvé zahrál Bosseho místo nemocného Bořivoje Navrátila. Dětskou postavu, které nepřidal nic navíc, jsem mu neuvěřila i kvůli strohému odříkávání textu.
Před přestávkou pozve paní Helena diváky na ochutnávku vlastního kuchařského umu. Můžete si vybrat ze dvou jídel, houbového kuby a krkonošských brambor, nebo dostanete takzvaně nadrobit, což znamená od každého trochu na ochutnání. Příjemným překvapením jsou i kyselé nakládané hříbky. Dětem můžete koupit teplou kolonádskou oplatku a k pití horké jablko. Sami se pak můžete posilnit teplým Kašpařím svářem. Nemusíte se bát, že byste zde za sebe a své ratolesti nechali celou výplatu, protože ceny jsou skutečně symbolické. O přestávce každý něco zakusuje či popíjí a v divadle se mísí rozličné vůně s živým hovorem.
Erbenova klasika
Štědrý večer patří mezi stálice českých vánočních příběhů. Pět žen ve světle svíček hromadně pronáší: „Toč se a vrč můj kolovrátku.“. Jako nit osudu se na jevišti odvíjí příběh dvou žen, Marie a Hany, které chtějí znát svůj osud. Dozví se, že Marie se vdá, ale Hana zemře, a tak se i stane. Hru využívající ženského pětihlasu výrazně dokresluje stínohra a svíčky.
Hádka o Ježíška
Veršovaná Rakovnická hra vánoční zakončuje pohádkový večer Divadla v Celetné. Pojednává o nejznámějším českém představiteli Vánoc, Ježíškovi, a jeho narození. Při vítání Jezulátka se do sporu dostanou chudí pastýři a bohatí králové. Pastýři v podání Jakuba Špalka, Lukáše Jůzy a Michala Kerna pokládají narozené dítě za chudého pastýře, který patří do jejich řad. Naopak tři králové, které si zahráli Tomáš Karger, Petr Lněnička a Adrian Jastraban, by jej rádi přivítali mezi sebe jako bohaté krále. Nakonec musí zasáhnout anděl (Eliška Boušková), který vše rychle vyřeší podobně jako deus ex machina: „Pastýřem jest, také králem.“
Za zmínku stojí jednoduché ale plně funkční kulisy zvířat. Král Adrian Jastraban, který má tak vysokou korunu, že málem neprojde dveřmi, si přivede papírového velblouda. „Prr,“ nařídí směrem k velbloudovi.
Všichni na scénu a zpívat
Finále patří hromadnému sboru, vánočním písním a koledám. Zazní mimo jiné zrychlená moderní, ale vkusná verze Nesem vám noviny, Jak jsi krásné neviňátko nebo zasněná píseň Byla cesta, byla ušlapaná. V poslední době já osobně vidím ve Vánocích jen shon, cukroví a dárky. Jejich podstata se mi pomalu vytratila. Nic mi ale nedokáže vlít adventní náladu do žil tak, jako představení Kašparova sláva vánoční, které se pro mě stalo jednou z předvánočních tradic.
Kašparova sláva vánoční
Divadlo v Celetné
Režie: Jaroslava Šiktancová, Filip Nuckolls, Jakub Špalek
Hrají: Jakub Špalek, Michal Kern, Martina Prášilová/Monika Zoubková, Eliška Boušková, Jitka Nerudová, Eva Elsnerová/Jelena Juklová, Veronika Němcová, Tomáš Karger/Martin Hofmann, Lukáš Jůza, Adrian Jastraban, Petr Lněnička, Helena Skoumalová
Hodnocení: 5*****