!Exkluzivně!Zatímco světem vládnou romantické upíří příběhy ze současného světa, tuzemské nakladatelství Plus dospělo k odvážnému kroku: vydalo sborník českých sci-fi povídek od konce 19. století do konce 2. světové války.
Ivan Adamovič, Foto: Martin Peška, Topzine.cz
Ivan Adamovič ve středu 28. dubna představil na tiskové konferenci v pražské restauraci Republika svou novou antalogii Vládcové vesmíru, která nese podtitul Kronika české science fiction: od Svatopluka Čecha po Jana Weisse. Čítanku české science fiction editor věnoval Ondřeji Neffovi.
„Kniha Něco je jinak mě přiměla k tomu, abych se starou českou science fiction začal zabývat,“ vysvětlil Adamovič na tiskové konferenci věnování, v němž stojí: „Věnováno Ondřeji Neffovi, jehož poznámka na straně 119 v knize Něco je jinak mne před pětadvaceti lety inspirovala k přípravě této knihy.“
Vládcové vesmíru, jak sám Ivan Adamovič v úvodu přiznává, jsou v podstatě čítankou ke Slovníku české literární fantastiky a science fiction, který vyšel v roce 1995. Antalogie obsahuje například texty Eduarda Basse, Karla Čapka, Svatopluka Čecha, Jana Nerudy nebo J. M. Trosky.
Adamovič nebádal jen po textech do roku 1948, ale také po potomcích prvních autorů science fiction na českém území. Na tiskovou konferenci se tak dostavil například vnuk Jana Weisse nebo dcera A. J. Urbana, který se normálně věnoval dětské literatuře, ve Vládcích vesmíru se však objevuje jako Druhé pozemské intermezzo z roku 2003 po Kristu.
„Když čtete soustavně texty ze 20. a 30. let, tak se na tu dobu natolik naladíte, až máte pocit, že v té době skutečně žijete,“ popsal na konferenci příznaky časové dislokace při své práci editor Vládců vesmíru.
Kmotrem Vládců vesmíru se stal Tomáš Michálek, který knize popřál hodně dychtivých čtenářů z budoucnosti.
„Pokud to nebude úplný propadák, tak jsou naplánované další dva díly,“ prozradil své plány Adamovič a dodal: „Nic dobrého nebude zapomenuto.“
Ivan Adamovič, který stál například u zrodu časopisu Ikarie, působí jako kritik, kulturní publicista a editor. Právě za svou editorskou práci získal několik ocenění Akademie sci-fi, fantasy a hororu. V minulosti stál také za Encyklopedií fantastického filmu (1995) a Hlasem krve (1996), antalogií anglo-amerického hororu.