Do skupiny vitamínů B patří sedm základních vitamínů, které si dnes představíme: Vitamín B1 (thiamin), Vitamín B2 (riboflavin), Vitamín B3 (niacin), Vitamín B5 (kyselina pantothenová), Vitamín B6 (pyridoxin), Vitamín B9 (kyselina listová) a Vitamín B12 (kobalamin). Tato skupina vitamínů se označuje názvem B-komplex a patří do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Dříve se uváděly i Vitamín B4 – adenin, Vitamín B8 – inositol, Vitamín B11 – cholin, Vitamín B13 – kyselina lipoová, Vitamín B15 – kyselina panamová, které ovšem v současnosti nejsou považovány za vitamíny. Existuje také Vitamín B17 – amygdalin, který je ovšem toxický a nachází se v semenech některých rostlin. Vitamín B7 je také označován jako Vitamín H, budeme se mu tedy věnovat v samostatném článku. Někdy se uvádí také Vitamín B10 – kyselina para-amino-benzoová (PABA) a Vitamín B14.
Vitamín B1 (thiamin)
Je důležitý pro správnou činnost nervového systému. Pomáhá při nervovém vypětí, podporuje zpracovávání cukrů a buněčné energie, podporuje srdeční činnost, hojení ran a dodává duševní svěžest.
Nedostatek thiaminu se projevuje zvýšenou únavou, zhoršenou koncentrací, nechutenstvím, svalovými křečemi, poruchami srdečního rytmu, zhoršeným dýcháním, zácpou, mravenčením, migrénami, depresemi, poruchami spánku.
Thiamin najdeme v mase, játrech, obilovinách, klíčcích, v pivovarských kvasnicích, pohance, v celozrnném obilí, v zeleném hrášku, ve slunečnicových semínkách, v neloupané rýži, bramborách a pistáciích.
Vitamín B2 (riboflavin)
Napomáhá metabolismu tuků a cukrů, je důležitý pro zpracování buněčné energie a využití bílkovin, správnou funkci srdce, pro ostrý zrak, přibírání na váze, zdatnost.
Nejčastějšími příznaky nedostatku riboflavinu je zarudlý jazyk, popraskané koutky úst, zarudlé unavené oči, rozšířené panenky, citlivost na světlo, rozpraskané rty, vypadávání vlasů, lámavé nehty, šupinatění kůže, ale i psychické příznaky jako je například špatné soustředění, depresivní nálady, poruchy spánku nebo pocit na zvracení. U dětí může zpomalit jejich duševní vývoj.
Riboflavin se nachází v játrech, mandlích, zvěřině, v sýrech, houbách, v tučných rybách, mušlích, slunečnicových semínkách, v hovězím mase, špenátu, luštěninách, kvasnicích, sójových bobech, v jogurtu, ve vejcích, v mléce a v mléčných výrobcích.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Vitamín B3 (niacin)
Podobně jako thiamin, niacin zlepšuje fungování nervové soustavy, metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Zlepšuje také krevní oběh, napomáhá činnosti srdce, žaludku a tvorbě žaludečních kyselin. Podporuje tvorbu vazivé tkáně svalové hmoty a buněčné energie, kontroluje množství cholesterolu v cévách, pomáhá buněčnému dýchání a energii. Ovlivňuje stav nálad a příznivě působí na spánek. Doporučuje se při zvýšené fyzické námaze.
Nedostatek niacinu se projevuje zvýšenou únavou, svalovou bolestí, nechutenstvím, kožními vyrážkami, poruchami trávení, zvýšenou hladinou cholesterolu, zápachem z úst, popraskanými rty, pocitem na zvracení, bolestmi hlavy, poruchami spánku, roztržitostí a depresivními náladami.
Při předávkování niacinem se mohou objevit průjmy, záněty kůže nebo dokonce demence. Zdrojem niacinu jsou játra, maso, luštěniny, kvasnice, burské oříšky, tuňák, drůbež, sušené ovoce, ryby, celozrnné obilí, mandle, houby, hrášek a sójové boby.
Vitamín B5 (kyselina pantothenová)
Pokud máte nedostatek kyseliny pantotenové, můžete se cítit unavení a vyčerpaní. Kyselina pantothenová dodává energii, vitalitu, duševní svěžest, brání tělo proti stresu, prokrvuje končetiny a zásobí nervy, odbourává tuky, působí preventivně proti zánětům. Vlasům a kůži dodává zdravou barvu.
Zároveň pomáhá proti bolestem kloubů, proti vypadávání vlasů, předčasnému šedivění, proti trhlinkám v koutcích, potížím se zrakem, zácpě i podrážděnosti.
Kyselinu Pantothenovou obsahují játra, pšeničné klíčky, mléko, vaječný žloutek, maso, zvěřina, ryby hlavně makrely, sledi a pstruzi, krabi, plísňové sýry, celozrnné pečivo a jádra slunečnice.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Vitamín B6 (pyridoxin)
Pyridoxin má blahodárný vliv na zpracování tuků, cukrů a bílkovin, na imunitní systém, na tvorbu červených krvinek, svalovou činnost, výkonnost srdce i krevní oběh. Udržuje správnou hladinu sodíku a draslíku, zlepšuje růst vlasů, kvalitu kůže a zraku.
Pokud se cítíte unavení, cítíte svalovou slabost, máte depresivní nálady, jste vystrašení, nervózní, podráždění, máte mravenčení v končetinách, špatně se soustředíte, máte pocit prázdnoty a malátnosti nebo máte popraskané koutky úst, šupinatou kůži, vypadávají vám vlasy, to všechno může být způsobeno právě nedostatkem pyridoxinu. Můžete ho užívat spolu s hormonální antikoncepcí.
Největším zdrojem pyridoxinu jsou játra, maso, vejce, drůbež, kvasnice, luštěniny, sojové boby, pšeničné klíčky, celozrnné pečivo, ořechy, ryby, banány, špenát a avokádo.
Zdroj: Petra prokopová, Topzine.cz
Vitamín B9 (kyselina listová)
Kyselina listová je zodpovědná za správnou funkci jater, činnost žaludku, střev a krvetvorbu. Zlepšuje odolnost proti stresu, chuť, mozkovou činnost a kvalitu vlasů.
Odstraňuje také únavu, neklid, malomyslnost, poruchy spánku, roztržitost, poruchy růstu a trávení, záněty jazyka. Dodává životní radost, pomáhá proti chudokrevnosti a předčasnému šedivění vlasů.
Potravinami bohatými na kyselinu listovou jsou pšeničné klíčky, játra, špenát, sojové boby, vejce, hlávkový salát, chřest, čočka, brokolice, květák, celozrnné pečivo.
Vitamín B12 (kobalamin)
Je známý svými blahodárnými účinky na psychiku. Má příznivý vliv na stavy nálad i zvládání stresu. Dodává životní radost a duševní svěžest. Zlepšuje tvorbu červených krvinek, svalů a stavbu kostí. Pomáhá při zpracování tuků.
Únava, trvalá nervozita, deprese, koktání, pocit tuposti v končetinách, menstruační potíže, záněty v ústech, poruchy žaludku a střev, chudokrevnost, to jsou nejčastější příznaky chybějícího kobalaminu v těle.
Najdeme ho v játrech, mase, mléku, mléčných výrobcích, v ústřicích, sledích, makrelách, sardinkách, v rybách, v kysaném zelí a v mořských řasách.
Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Protože B-komplex patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě, nehrozí nebezpečí předávkování. Zvláště v přirozené formě umí tělo nadbytek vitamínů B samo vyloučit. Jisté riziko hrozí u potravinových doplňků, ale pokud budete dodržovat správné dávkování, nemusíte se ničeho obávat.