Dnes si představíme jeden z vitamínů rozpustných v tucích, který je nezbytný ke srážení krve. Jedná se o vitamín K, tzv. proti-krvácivý vitamín, který se nachází převážně v listové zelenině.
Vitamín K se vytváří pomocí střevní bakteriální flóry. U miminek, která ještě nemají vytvořenou bakteriální flóru, je dodáván v kapičkách zvaných Kanavit. Bakterie, jež tvoří střevní mikroflóru a podílejí se na vytváření vitamínu K, jsou často ničeny nadměrným užíváním antibiotik. Důsledkem toho pak může nastat také nedostatek vitamínu K, který se projevuje poruchami srážlivosti krve, zvýšeným krvácením a nadměrnou tvorbou modřin. Je doporučováno jíst nejen hodně listové zeleniny, která obsahuje vitamín K, ale také zvýšit příjem kysaných mléčných výrobků a probiotik.
Vitamín K obsahují ve větším množství tyto potraviny:
- Brokolice
- Špenát
- Kapusta
- Řeřicha
- Salát
- Petržel
- Tuřín
- Zelí
Vitamín K je také důležitý pro správnou stavbu kostí, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz
Zvláštní pozornost je třeba věnovat pacientům užívajícím Warfarin. Vitamín K a tento lék se spolu totiž nemají příliš v lásce. Warfarin – lék, který snižuje riziko ucpání cév a zabraňuje tvorbě krevních sraženin, snižuje srážlivost krve, vitamín K ji naopak zvyšuje. V případě, že je pacient nucen užívat tento lék, musí omezit příjem listové zeleniny. Vitamín K snižuje účinek Warfarinu a nemá se rád ani s vitamínem E, který bývá často užíván společně s Warfarinem. Mezi další nepřátele tohoto vitamínu patří vitamín A. Nadměrné dávky vitamínů A a E ovlivňuje vstřebávání vitamínu K. V důsledku toho dochází ke zvýšenému krvácení.
Vitamín K je také důležitý pro správnou stavbu kostí. Jeho nedostatek zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. V souvislosti s osteoporózou nutno uvést, že u starších žen užívajících Warfarin a tudíž nekonzumujících listovou zeleninu bylo zjištěno mnohonásobně více případů osteoporózy než u žen, které neměly omezený příjem vitamínu K.