Virtuální privátní servery: jak je vybrat a využít pro rozvoj vašeho podnikání?
Komerční sdělení
22. 6. 2023
Virtuální realita, virtuální měny a teď ještě virtuální servery. Pokud se v záplavě moderních technologií trochu ztrácíte, ale zároveň se o nich toužíte dozvědět víc, čtete tento text správně. Vysvětlíme vám, co jsou virtuální servery, kdy se vyplatí je využít a poradíme, jak je vybrat.
Co jsou virtuální privátní servery?
Virtuální privátní server (VPS) je v podstatě počítačový server, který běží v rámci virtualizovaného hardwaru. Virtuální server tedy neexistuje fyzicky, ale výpočetní zdroje a úložiště využíváte prostřednictvím fyzického serveru, který virtualizuje další stroje. Díky tomu můžete používat či vytvářet aplikace, webové stránky a další IT služby bez toho, aniž byste museli vlastnit a spravovat fyzický server.
Veškerý hardware vlastní a spravuje poskytovatel, od kterého si virtuální server pronajímáte. Poskytovatel může v rámci svého fyzického serveru pomocí tzv. hypervizoru vytvořit více virtuálních serverů pro více různých klientů. Ve virtuálním serveru pak spustíte cokoliv, co potřebujete – operační systémy, webhosting nebo aplikace – zatímco poskytovatel se stará o jeho údržbu, zabezpečení, monitoring, zálohování a nepřetržitou dostupnost.
Dedikované servery vs. virtuální servery
V případě dedikovaného serveru si od poskytovatele pronajímáte i hardware. V případě virtuálních serverů je to jen výpočetní výkon serveru a část jeho diskového pole, ale ne celý server jako takový. Pomocí virtualizace je fyzický server rozdělený do více virtuálních, takže s ostatními uživateli sdílíte hardware, ale máte svůj vlastní virtuální počítač se svým operačním systémem a softwarem.
Jaké jsou výhody virtualizace serverů?
Jsou levnější
Velkou výhodou je samozřejmě hlavně nákladovost, úspornější řešení uvítáte, zvláště pokud jste začínající firma, která nemá v rozpočtu prostor pro pořizování drahého hardwaru a dalšího vybavení serverovny. S virtualizací serverů vám totiž odpadají náklady na pořízení hardwaru, zbudování serverovny a vlastní pracovníky, kteří mají na starost údržbu a zabezpečení serveru.
Jsou škálovatelné
Virtuální servery umožňují rychle a snadno upravovat výpočetní kapacity podle vašich potřeb. Podle toho, jak se vaše podnikání vyvíjí, můžete u poskytovatele jednoduše přidat nebo odebrat kapacity. Máte tedy jistotu, že platíte jen za to, co opravdu používáte.
Jsou bezpečné
Virtuální servery od spolehlivých poskytovatelů jsou velmi dobře zabezpečené (s největší pravděpodobností lépe, než byste to zvládli vy sami), navíc díky využití redundantních podpůrných systémů a zálohování je riziko jejich výpadku či ztráta dat zcela minimální.
Jsou výkonné
Využijete je také v případě, že vaše firemní fyzické servery už jsou zastaralé a vy potřebujete pro nějaký projekt větší výpočetní výkon. Poskytovatelé obvykle využívají nejmodernější technologie, takže je výpočetní výkon virtuálních serverů často vyšší než u starších fyzických firemních strojů.
Jak vybrat virtuální server?
Jako první si ujasněte:
- jaké aplikace nebo služby chcete hostovat,
- kolik prostoru a výpočetních zdrojů budete potřebovat
- a jaké jsou vaše požadavky na zabezpečení.
Podle toho vyberte spolehlivého poskytovatele, který nabízí vysokou úroveň zabezpečení a zákaznické podpory (ideálně v češtině). Projděte si reference a sjednejte schůzku, na které si vyjasníte, jak by případná spolupráce vypadala. Ptejte se i jak je to se šifrováním dat, zálohováním a monitoringem systémů.
Ujistěte se, že vám poskytovatel virtuálního serveru umožní snadno škálovat zdroje podle potřeby, aby vaše podnikání nebylo nijak omezované.
Pokud potřebujete využívat vnořenou virtualizaci (vytvoření dalších virtuálních strojů uvnitř VPS) nebo kontejnerizaci, chtějte server s tzv. plnou virtualizací. Je sice dražší, ale poradí si s těmito náročnějšími úkoly.
S vhodným virtuálním serverem můžete maximalizovat potenciál svého podnikání a efektivně využít moderních IT technologií.