Vinná réva – odrůdy, požadavky, ošetřování
Komerční sdělení
22. 3. 2022
Vinná réva se ve světě pěstuje již více než 6000 let. Je to dlouhověká rostlina, která nejlépe roste v mírném podnebí, která pochází z Malé Asie, Kavkazu a Balkánského poloostrova. Réva vinná patří mezi rostliny pěstované u nás stále ochotněji. Je ceněn zejména pro svou vynikající chuť a mnohostranné využití v kuchyni. Abyste si však mohli vychutnat její lahodné plody, musíte vědět, jaké podmínky sazenice vinné révy potřebují a jak o ně pečovat.
Vinná réva-charakteristika
Všechny odrůdy révy vinné jsou rychle rostoucí popínavé rostliny, které mohou dorůst až 10-30 m na délku, pokud se nestříhají. Pomocí lepivých vousů se uchopí na okolní podpěry. Přesná doba květu dané rostliny závisí na její odrůdě a podmínkách, i když obvykle trvá od poloviny května do poloviny července. Réva má drobné žlutozelené květy, které se tvoří na letošních výhonech a shromažďují se v hroznech. Z nich se vyvinou kulaté nebo podlouhlé bobule, jejichž průměr je až 2 cm. Plody jsou v různých barvách, např.: světle zelená, růžová, červená a černá.
Hrozny – odrůdy
Výběr odrůdy hroznů závisí především na účelu použití ovoce.
Dezertní odrůdy – jejich ovoce lze jíst syrové. Vyznačují se dosti tvrdým a křehkým ovocem ve velkých hroznech s malým množstvím šťávy. Perfektní jako doplněk k nádobí i v sólové verzi. Mezi takové odrůdy patří: Nero, Wiktoria, Prim, Perła Zali, Muskat Bleu, Alden, Arkadia, Agat Doński, Swenson Red, Regina.
Zpracování odrůd – s malými shluky a plody s tvrdou slupkou. Vzhledem k vysokému obsahu doku jsou takové odrůdy vhodné k výrobě vína a nápojů. Patří sem tyto odrůdy: Bianca, Aurora, Jutrzenka, Solaris, Hibernal, Cascade, Regent, Frontenac a Gołubok.
Univerzální odrůdy – tedy ty pro všeobecné použití, jsou rostliny, které dávají plody vhodné ke konzumaci za syrova, ale i k výrobě šťáv a vín. Patří mezi ně: Kristal, New York Muscat, Alwood, Zilga, Buffalo.
Sazenice vinné révy – nároky na půdu a poloha
Správně zvolená poloha a správný substrát zajistí, že sazenice hroznů porostou bujně a dají bohatou úrodu. Substrát pro rostlinu by měl být humózní, s pH 5,0-7,5. Pokud je půdní reakce kyselá (pH pod 6-6,5), je nutné půdu alespoň půl roku před výsadbou vápnit. Popínavky nemají příliš vysoké požadavky na kvalitu půdy, takže se snadno uchytí na široké škále substrátů. Zahradní zeminu se však doporučuje smíchat s hnojem asi 2 měsíce před výsadbou hroznů. Stanoviště pro rostliny by mělo být slunečné, teplé a chráněné před větrem. Lezci dobře rostou proti stěnám a jiným stabilním oporám. Je vhodné je vysadit do expozice Jih nebo Jihozápad.
Vinná réva – kdy ji zasadit?
Odkryté kořenové rostliny je nejlepší vysazovat na jaře, od poloviny dubna nebo začátkem května. Pokud jde o prolézačky v květináčích, lze je přesazovat po celou sezónu. Při výběru termínu výsadby je třeba vzít v úvahu typ půdy. Rostliny lze sázet na podzim do lehkých půd, do těžších a vlhčích půd se sadba lépe uchytí na jaře.
Jak zasadit hrozny?
Místo pro pěstování vinné révy by mělo být připraveno na podzim. Porost by měl být nejprve důkladně očištěn od kamenů a starých kořenů. Kompost by měl být přidán do substrátu a smíchán s půdou. Otvor pro sazenice hroznů by měl být hluboký 50 cm. Před umístěním rostliny do něj je třeba uvolnit dno otvoru. Důležité je, že místo roubování sazenice musí být cca 3-5 cm nad zemí. Nakonec je třeba substrát dobře utlačit a vydatně zalít. U jednoleté révy je vhodné rostlinu podepřít kůlem.
Pěstování hroznů – péče
Zalévání a hnojení
Nejdůležitějším postupem péče je zalévání a hnojení révy. Starší lezci se s nedostatkem vody vypořádají a měli by se zalévat pouze v období sucha. Mladé rostliny je třeba často zalévat, zejména po výsadbě. Je dobré je také mulčovat, aby substrát zůstal vlhký. Nejsou to náročné rostliny, ale je dobré je jednou ročně přihnojit. Provádí se na jaře položením kompostu mezi kůly. Pokud substrát postrádá mikroživiny, lze použít i profesionální minerální hnojiva pro vinnou révu. V listopadu by mělo být provedeno ošetření na ochranu rostlin před chladem. Kořeny rostliny se zakryjí vrstvou zeminy vysokou asi 30 cm nebo se keř přikryje agrotextilií.
Řezání hroznů
Řezání hroznů je důležitým krokem, který pomůže vašim rostlinám produkovat bohatou úrodu. Výhonky se stříhají koncem února nebo začátkem března a poté na podzim. Můžete také provádět jednotlivé lesklé řezy během vegetačního období rostliny.
Aby rostlina dobře rostla, je nesmírně důležitá samotná kvalita sadby. Na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Hrozny/63 najdete mnoho kvalitních odrůd révy vinné s různým využitím.