Menu
TOPZINE.cz
Cestování

VIDEO: Obřad obracení kostí. Dotknout se ostatků znamená štěstí

Redakce

Redakce

7. 3. 2012

Umíte si představit, že vstoupíte do hrobky, vytáhnete ostatky vaší milované zesnulé osoby a trochu s ní poklábosíte? Nic nezvyklého na Madagaskaru. Mají zde totiž tradici zvanou Famadihana.

video
play-sharp-fill

Famadihana neboli obracení kostí má na tomto ostrově hluboké kořeny. Koná se z několika hlavních důvodů, a to pokud nebožtík požádá některého příbuzného, dále také pakliže se rodina rozhodne zemřelého přemístit do nové hrobky nebo při opravách hrobky staré. Účelem celého ceremoniálu je uctění předků.

Zesnulí bývají obvykle pochovaní provizorně a následně se z nich díky Famadihaně stávají uctívaní předci. Obřad trvá zpravidla dva dny. Po dobu těchto dní se tančí, pije, hoduje i zpívá.

Lidé si s ostatky házejí nad hlavami

Nejdůležitějším okamžikem je den druhý, kdy se účastníci shromáždí kolem hrobky. Starší určí, kdo první vstoupí do hrobky a koho vynesou jako prvního, pokud hrobka uchovává ostatky více mrtvých. Za zvuků trubek vynesou nebožtíky zabalené v rohožích. Lidé si ostatky podávají a téměř každý se jich snaží alespoň dotknout, protože se věří, že přináší štěstí.

Příbuzní pak přebalí ostatky do nové látky, takzvané lamby. Když je nebožtík zafačován do smuteční bílé, příbuzní s ním hovoří o tom, co se v jejich životě událo nového. V některých případech se také stává, že mrtvého převáží minibusem s madagaskarskou vlajkou, aby mu ukázali například nový dům jejich příbuzných.

Obřad se koná v zimních měsících. Vláda chtěla roztodivný rituál zakázat, ale podařilo se jen omezit jeho konání. Pokud by ho lidé neprovedli, upadli by v kletbu. Dříve se dokonce stávalo, že pozůstalí převáželi ostatky na druhou stranu ostrova letecky. Aby tomu zdejší letecké společnosti zamezili, uvádějí ve svých příručkách: „Je zakázáno cestovat se svými mrtvými.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Obřad obracení kostí. Dotknout se ostatků znamená štěstí