Letní filmová škola má za sebou druhý den. V tropických teplotách udělila druhou výroční cenu, zahájila několik výstav, a především nabídla desítky filmových projekcí.
I druhý den Letní filmové školy patřil z velké části srbskému režisérovi Goranu Paskaljevićovi, který si už v pátek při slavnostním zahájení převzal výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Den poté uvedl v Uherském Hradišti mimo jiné humorné drama Jak se Harry stal stromem. Snímek je podle režiséra metaforou na dobu vlády Slobodana Miloševiće. Paskaljević také zahájil první Lekci filmu tohoto ročníku, a to slovy: „Trochu pokecáme.“ Zavzpomínal zde na svá studentská léta na pražské FAMU a zmínil, že právě zde se naučil své řemeslo.
V sobotu udělila asociace druhou ze šesti letošních výročních cen. Obdržel ji polský režisér Jerzy Hoffman. Po ocenění následovala projekce Hoffmanova snímku Bitva u Varšavy 1920, který je vůbec prvním polským filmem natočeným ve 3D.
Dalším zajímavým bodem sobotního programu byla projekce nového českého filmu Líbánky. Po projekci snímku, za nějž dostal Jan Hřebejk na festivalu v Karlových Varech ocenění pro nejlepšího režiséra, následovala s ním a scenáristou Petrem Jarchovským bezmála hodinová diskuze. První víkendový den patřil také zahájení výstavy fotografií Vojtěcha Jasného a kreseb Petra Nikla. Stejně jako v dalších dnech nechyběla řada projekcí z portugalské sekce.
V neděli program pokračoval s filmy Sunset Blvd., Tenkrát na Západě či se seriálem Hořící keř. Zítra čeká na návštěvníky třeba dokument Hledá se prezident, studentská Vesnice roku nebo zrestaurovaní Všichni dobří rodáci.
FOTO: Marek Malůšek, Zdroj: Asociace českých filmových klubů; VIDEO: Jitka Lanšperková, Veronika Svobodová, TOPZINE.CZ