Snad každý jako malé dítko toužil po skrýši na stromě, ale už málokdo se jí opravdu dočkal. Proč si tedy nesplnit svůj dětský sen a nepostavit si v korunách dřevin dům? Topzine.cz vám přináší přehled nejzajímavějších „treehouses“ z celého světa. Fungují i jako hotely, tak se před prázdninami neváhejte inspirovat.
V korunách stromů se už nestaví jen dětské skrýše Zdroj: www.baumraum.de
Když někdo začne vyprávět o domku ve větvích, snad každému se vybaví jakási dřevěná bouda pro malé caparty. Avšak tato představa bude možná za pár let minulostí. V korunách stromů vznikla už mnohá obydlí a třeba i jídelna nebo pokoje luxusního hotelu, kterým by zajisté nepohrdl ani Tarzan.
Kam na prázdniny?
Typem pro ideální dovolenou v lůně severské přírody je pobyt v Treehotelu. Leží v zalesněné oblasti poblíž vesnice Harads ve Švédsku. Nachází se 60 km od polárního kruhu a je tvořen pěti pokoji umístěnými v korunách stromů.
Jedním z nich je
Zrcadlová kostka. Krychle s délkou strany 4 metry obklopuje kmen borovice. Kostka minimálně narušuje přirozené prostředí, neboť zrcadlové obložení v sobě promítá okolní les a činí stavbu téměř neviditelnou. To by mohlo být nebezpečné pro místní zvěř, avšak i na to architektonické studio
Inrednin Gsgruppen při výstavbě myslelo. Pokrylo zrcadlící plochu UV fólií, která má ptactvo varovat, a nehodám se tak předchází. Vnitřní prostor tvoří elegantní nábytek v kombinaci bílé s černou.
Nevýhodou této kostky je, že vám možná bude činit obtíže ji najít. Zdroj: www.youtube.com
Nejnovějším projektem Ptačí hnízdo Treehotel konkuruje pekingskému sportovnímu stadionu. Pokoj kruhového půdorysu z vnějšku pokrývá změť větviček, které přesahují i přes kulatá okénka, čímž je docíleno skvělého maskování. Dřevěný interiér, do něhož se dostanete díky vysunovacím schodům, je vybaven moderním nábytkem. Jedna noc v tomto hnízdečku lásky s partnerem či partnerkou vás vyjde v přepočtu na 10 630kč, cena zahrnuje snídani.
Harmonický dřevěný dům nebo gigantický plaz
Další stromový dům leží taktéž v Evropě, a to v německém městě Heilbronn. Byl navržen a postaven společností Baumraum. Jednoduchou dřevěnou konstrukci podpírají kromě hrušně dva šikmé dřevěné trámy. Hranaté schodiště vede na terasu, z které můžete pohlédnout na okolní vinice. Okna vám zaručí tentýž výhled. Výjimkou je pouze okno střešní. Úrodné údolí tudy sice neuvidíte, zato v noci se můžete kochat hvězdnou oblohou. Pro výstavbu podobného domku si připravte sumu od 440 000kč do 3 500 000kč.
Pokud nemáte vlastní nápad, můžete sáhnout třeba po projektu Winding Snake Treehouse. Zatím neuskutečněný návrh připomíná, jak už název napovídá, obrovského hada, který se obtáčí kolem kmene stromu. Nutno podotknout, že příbytky firmy Baumraum slouží jako jakýsi odpočinkový pokoj, nikoli jako sídlo k trvalému pobytu.
Tento obří had se může vinout na vašich zahrádkách třeba kolem borovic. Zdroj: www.baumraum.de
Ubytovat se také můžete v Eve a Eryn, což jsou dva mobilní, nárazuvzdorné a voděodolné pokoje. Naleznete je v deštném pralese na pobřeží Vancouver Islandu v Kanadě. Svým tvarem připomínají vánoční ozdoby a dokonce jsou na větvích taktéž zavěšeny. K ukotvení, které se provede pomocí lan, jsou třeba čtyři body. Vnitřní rám je z vrstveného dřeva a exteriér ze sklolaminátu. V pokojích nechybí ani televize a umyvadlo. Za jednu noc zaplatíte minimálně 2300kč.
Treehouse může vypadat i jako vánoční ozdoba Zdroj: www.youtube.com
Yellow Treehouse napodobuje dřevěnou ptačí klec. Kolem kmene se spirálovitě točí drobné laťky; skrz ně v noci prosvítá světlo a klec se mění na zářící lucernu. Do výšky asi dvanácti metrů se na strom nedaleko Aucklandu na Novém Zélandu vyplatí vyšplhat až budete mít hlad – objekt má funkci restaurace. Lampión připomíná také třípodlažní 4Treehouse v Ontariu v Kanadě, který navrhl Lukasz Kos. Dům se „vznáší“ mezi čtyřmi stromy, skrz které prochází ocelová lana. Ta udržují stavbu ve vzduchu, jelikož kdyby byla konstrukce upevněna na stromy mohlo by dojít k jejich poškození. Obydlí je možné si pronajmout.
V téhle „ptačí kleci“ se můžete pořádně nadlábnout Zdroj: www.youtube.com
Stavba treehouses však není pouhou módní záležitostí, jak by některé z vás mohlo napadnout. Tyto projekty mají většinou minimální dopad na životní prostředí. Při jejich tvorbě se využívá recyklovatelných materiálů. Takovým případem je i O2 Treehouse v obci Pewaukee v americkém Wisconsinu. Kostra vytvářející zvláštní lámanou strukturu je vyrobena z ultralehkého hliníku, aby byla pro lesní kolosy co nejmenší zátěží.
(Eko)logické projekty
Na druhou stranu, často slýcháme o plánovaném kácení starých stromů a aktivistech, kteří se k nim přivazují a chtějí tak zabránit jejich vymícení. To přivodilo Anrdrewa Maynarda k navržení improvizovaných obydlí v podobě závěsných lávek. Podobný, zatím taktéž nezrealizovaný, nápad měl i Mathieu Collos. Lehce sestavitelnou a samonosnou stavbu nazval „ecocoons“, což lze přeložit jako ekokony. Tyto pětiboké útvary by měly být zavěšeny ocelovými lany na silných větvích. Díky izolačnímu obložení by se ušetřila energie na vytápění. Dalším plusem projektu je úspora místa. Navíc jednotlivé panely by byly otevíratelné a jejich odklopením by vznikla terasa s příjemným výhledem na okolní les.
Zní to skoro jako v pohádce, bydlet tak blízko přírodě v nerušeném klidu. V budoucnu bude zřejmě podobných staveb přibývat. Otázkou ovšem zůstává, jestli liduplný les neztratí své kouzlo.